ترفندهای دکوراسیون

در انتخاب پرده به این هشت نکته دقت کنید

در انتخاب پرده به این هشت نکته دقت کنید
امتیاز شما به این مطلب

در هنگام انتخاب پرده برای خانه خود باید به بسیاری از جزئیات مانند اندازه اتاق، ارتفاع سقف، تعداد و شکل پنجره‌ها، طول، عرض، پارچه و رنگ توجه کنید. در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات خرید پرده را به شما یادآوری کنیم. پس با ما همراه باشید.

طول و عرض پرده

قبل از این‌ که اقدام به خرید پرده کنید حتماً سایز دقیق و مناسب پرده را در نظر بگیرید. پرده‌ در سه نوع بدون چین، کم چین و پرچین دوخته می‌شود پس میزان پارچه مصرفی برای آن به سلیقه‌ شما بستگی دارد. همچنین عرض پرده معمولا بیست سانتیمتر از هر سمت پنجره بیشتر است. لزومی ندارد که طول پرده حتماً تا سطح زمین باشد. به خصوص در محل‌ هایی که پنجره‌ها کوچکترند و قسمتی از مبلمان در زیر پنجره قرارگرفته است طول پرده می‌تواند بسته به سلیقه‌ شما درست در زیر پنجره‌ موردنظر تمام‌ شده و یا تا روی زمین ادامه داشته باشد. البته اگر شما در فضای نشیمن پنجره ای دارید که در زیر آن مانعی مانند رادیاتور وجود ندارد و نمی خواهید از فضای زیر آن به صورت کاربردی استفاده کنید ترجیح بر این است که پرده تا روی زمین امتداد یابد.

در انتخاب پرده به این هشت نکته دقت کنیداهمیت طرح و نقش پرده

طرح و نقش پرده می‌تواند تأثیر بسزایی در شکیل بودن آن داشته باشد. هم‌چنین می‌توان با انتخاب پرده‌ی مناسب قسمتی از عیب‌های فضا و مبلمان منزل را پوشاند. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که چگونه؟

بیایید با یک مثال شروع کنیم. اگر منزل شما دارای سقفی کوتاه می‌باشد که حس خفگی و دل‌تنگی را به افراد القا می‌کند، می‌توانید با انتخاب پرده‌ای دارای خطوط عمودی، در ایجاد خطای دید و تصور بلندتر بودن دیواره‌ها و سقف تأثیر بسزایی ایجاد نمایید.

مقاله پیشنهادی : راهنمای اندازه گیری پرده پارچه ای در انواع پلیسه، پانچ و حریر

هم‌چنین اگر عرض پنجره‌ی شما کم، و یا سقف منزل شما خیلی بلند است، پرده‌ی انتخابی شما باید دارای طرح و یا خطوط افقی باشد تا چشم را به طرفین هدایت کند. هم‌چنین اگر مبلمان منزل شما دارای طرحی یکنواخت و یا بسیار ساده است، شما می‌توانید با تهیه‌ی پرده‌های طرح دار و شلوغ، تضاد قابل‌توجهی در دکوراسیون منزل خود به وجود آورده و فضایی شاداب و دل‌باز ایجاد کنید.

رنگ آمیزی مناسب

معیار صحیح برای انتخاب رنگ پرده چیست؟ آیا الزاماً رنگ پرده باید با رنگ مبلمان منزل هماهنگ باشد؟ پاسخ این سؤال تا حد زیادی بستگی به سلیقه‌ی شما دارد. اما بهترین هماهنگی ممکن می‌تواند بین طرح پرده و کوسن‌های مبل به وجود بیاید. بدین صورت رنگ‌ها تا حد زیادی ملایم سازی شده و چشم‌نواز تر می‌گردد.

هماهنگ کردن سایه‌های مختلفی از یک رنگ، برای مثال آبی آسمانی، آبی نفتی و سورمه‌ای، برای مبل و پرده نیز می‌تواند ایده‌ی جالبی باشد. رنگ‌هایی در یک تناژ می‌توانند به‌سادگی و بدون زحمت خاصی با یکدیگر هماهنگ شوند و درعین‌حال، یکسان و کسل‌کننده نباشند.

این جمله را به خودتان دیکته کنید: محدودیتی در کار نیست. نیازی نیست که برای انتخاب پرده به دنبال شبیه‌ترین رنگ به مبلمان و یا فرش خود باشید. گاهی تضادها زیبایی آفرینند. برای مثال اگر مبلی خاکستری دارید، آویختن پرده‌ای به رنگ صورتی، و هماهنگ کردن آن با کوسن‌های گل‌دار سرخابی می‌تواند نمایی خارق‌العاده و زیبا ایجاد نماید.

در انتخاب پرده به این هشت نکته دقت کنیدجنس پارچه ی پرده

جنس پارچه‌ای که برای پرده انتخاب می‌کنید دارای اهمیت فراوانی است که نباید دست‌کم گرفته شود. پرده‌های ساتن، توری، کتانی، نخی و پرده حریر هر یک برای موقعیت و مکانی خاص مناسب می‌باشند و در به کار بردن آن‌ها بهتر است که به یک سری بایدها و نبایدها دقت شود.

مثلا اگر شما در منزل خود از حیوان خانگی نگهداری می‌نمایید، پارچه پرده نیز مهم است و باید به‌طورکلی خرید پرده‌ی ساتن را به فراموشی بسپارید. گربه‌ها و سگ‌ها می‌توانند با کوچک‌ترین ضربه‌ی ناخن پارچه‌ی ساتن را به‌طورکلی انداخته و نخ کش کنند.

هم‌چنین اگر شما اهل زیاد شستن و یا جابجا کردن پرده‌ها هستید، باید توجه داشته باشید که پرده‌هایی با جنس مناسب انتخاب کنید که کم‌تر چروک شوند. هیچ‌چیز مانند پرده‌ای نامرتب و چروک نمای اتاق پذیرایی را بر هم نمی زند.

شما می‌توانید در هنگام انتخاب پرده یک آزمایش ساده انجام دهید. قسمتی از پارچه‌ی پرده‌ی موردنظر را در میان مشت خود گرفته و برای چند ثانیه در دست خود بفشارید و سپس رها کنید. اگر مشاهده کردید که پس از رها کردن پارچه رد خطوط چروک بر روی آن ماند، پارچه‌ی موردنظر پارچه‌ی مناسبی نیست.

طرح و نقش پرده

می‌توان با انتخاب پرده‌ مناسب قسمتی از عیب‌های فضا و مبلمان منزل را پوشاند. اما چگونه؟ مثلا اگر منزل شما دارای سقفی کوتاه باشد که حس خفگی و دل‌ تنگی را به افراد القا کند می‌توانید با انتخاب پرده‌ ای دارای خطوط عمودی در ایجاد خطای دید و تصور بلندتر بودن دیواره‌ها و سقف تأثیر به سزایی ایجاد کنید. پارچه پرده انواع مختلفی دارد وهمچنین اگر عرض پنجره شما کم و یا سقف منزل شما خیلی بلند است پرده‌ شما باید دارای طرح و یا خطوط افقی باشد تا چشم را به طرفین هدایت کند. اگر مبلمان شما دارای طرحی یکنواخت و یا بسیار ساده است شما می‌توانید با تهیه‌ پرده‌ طرحدار و شلوغ تضاد قابل‌ توجهی در دکوراسیون منزل خود به وجود آورده و فضایی شاداب ایجاد کنید.

در انتخاب پرده به این هشت نکته دقت کنیدمحل آویختن پرده؛ عاملی تعیین کننده

مسلماً هیچ‌کس برای رفتن به سر کار، لباس‌های منزل و یا میهمانی بر تن نمی‌کند. اصول انتخاب اسباب و اثاثیه‌ی مناسب برای محل کار نیز به همین‌گونه است. هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که به کار بردن لوازم غیررسمی و دوستانه برای محل کار مناسب است.

این اصل باید در انتخاب پرده نیز به‌درستی رعایت گردد. پرده‌ای که برای محل کار انتخاب می‌کنید باید دارای طرحی ساده، شکیل و درعین‌حال زیبا باشد. به کار بردن پرده‌هایی با طرح‌های شلوغ و خیره کننده در محل کار به هیچ وجه توصیه نمی‌گردد.

برعکس این قضیه نیز صادق است. برای انتخاب پرده‌ی اتاق‌خواب و یا اتاق کودک، اولین اصلی که باید در نظر بگیرید طراحی شاد و چشم‌نواز است. پرده‌ی اتاق‌خواب و یا اتاق کودک ترجیحاً باید با طرح و رنگ پتو، فرش و یا تزیینات بکار رفته در اتاق همخوانی داشته باشد. از انتخاب طرح‌های بی‌پروا و تابوشکن نهراسید. این فضا، فضای خصوصی شماست و شما می‌توانید تمام سلیقه و نظرات شخصی خود را در تزیین آن به کار گیرید.برای آشپزخانه باید یک رنگ مناسب انتخاب کنید پرده برای آشپزخانه یکی از کار های دشوار است که باید هم به رنگ حال و هم رنگ خود آشپزخانه بیاید.

نور آفتاب، مثبت یا منفی؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که صبح هنگام با تابش اولین پرتوهای نور از خواب پریده و کلافه می‌شوید، باید به فکر چاره باشید. پنجره‌ی منزل شما به کدام سمت است؟ اگر تمایلی به وجود نور فراوان در اتاقتان ندارید و پنجره‌ی اتاقتان رو به طلوع آفتاب باز می‌شود، انتخاب یک پرده‌ی مناسب می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

انتخاب پرده‌ای با پارچه ی ضخیم که جلوی تابش نور آفتاب را بگیرد می‌تواند تا حد زیادی مؤثر باشد. هم‌چنین استفاده از پرده‌های دو لایه (توری و پارچه) هم گزینه‌ی مناسبی است که بیشتر برای اتاق‌خواب هایی با فرم کلاسیک توصیه می‌گردد.

مقاله پیشنهادی : انواع پرده کرکره ای مناسب فضای نشیمن

اما اگر از تابش آفتاب در اتاقتان لذت می‌برید، علاقه‌مند به داشتن اتاقی پرنور و روشن هستید، پرده‌های نازک توری گزینه‌ی مناسبی هستند. هم‌چنین با استفاده از پرده‌های دولایه (توری و پارچه) می‌توانید مقدار نور ورودی به اتاق را تحت کنترل داشته و با بستن و یا باز کردن لایه‌ی رویی، روشنایی را بیشتر و یا کمتر کنید.

در انتخاب پرده به این هشت نکته دقت کنیدنحوه اتصال پرده

اگر از پرده‌های آماده‌ی از پیش دوخته‌شده استفاده می‌کنید، حتماً قبل از خرید به نوع اتصال بالای پرده دقت کنید. بعضی از پرده‌ها دارای قلاب، بعضی دیگر دارای گیره، و برخی دارای حلقه‌های دوخته‌شده هستند.

با بروز یک اشتباه کوچک در نصب میل پرده امکان اتلاف وقت، انرژی و صرف هزینه‌ی زیادی وجود دارد. اگر هم قصد دارید که جهت سفارش دوخت پرده ی موردعلاقه تان اقدام کنید، حتماً در انتخاب نوع اتصال و انتخاب میله‌ی مناسب جهت نصب در منزلتان دقت کافی داشته باشید.

نحوه ی شستشو

قبل از خرید پرده‌ ی موردنظر حتماً از نوع شستشوی پارچه‌ی مصرفی اطمینان حاصل کنید. برخی پارچه‌ها مناسب شستن در ماشین لباس‌شویی و یا به‌صورت دستی نیستند، و تنها روش تمیز کردن آن‌ها خشک‌شویی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *