دکوراسیون داخلی

مزایای سیستم های روشنایی هوشمند ساختمان

مزایای سیستم های روشنایی هوشمند ساختمان
امتیاز شما به این مطلب

یکی از بزرگ‌ترین حوزه‌های مصرف انرژی در هر ساختمان، سیستم روشنایی آن است که می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر هزینه‌ها و در نتیجه رفاه مالی کسب‌وکارها داشته باشد. بااین‌حال، پیامدهای بزرگ‌تری نیز دارد. طبق تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضا برای انرژی در محیط‌های ساخته شده تا سال 2050 تا 50 درصد افزایش خواهد یافت، مگر اینکه اقدامات خاصی برای بهبود بهره وری انجام شود. سیستم های روشنایی هوشمند فرصتی خوب برای کاهش تقاضای انرژی و به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی ساختمان های تجاری هستند.

چگونه نورپردازی بر آسایش و سلامتی افراد تأثیر می‌گذارد

درحالی‌که هدف اصلی استفاده از سیستم های روشنایی هوشمند صرفه‌جویی در هزینه‌ها است، این فناوری همچنین می‌تواند فضاهای ایمن، سالم و راحت‌تر را فراهم کند. سیستم های روشنایی هوشمند از حسگرهای اینترنت اشیا و تجزیه و تحلیل پیشرفته برای تنظیم خودکار سطوح روشنایی برای ایجاد روشنایی سالم با توجه به ترجیحات افراد، اشغال، در دسترس بودن نور روز و سایر عوامل استفاده می‌کنند. اگر در یک محیط نورپردازی مناسب نباشد، ممکن است مشکلات زیر ایجاد شوند:

  • هر شرایط نوری که باعث ناراحتی بصری شود احتمالاً منجر به خستگی چشم می‌شود که می‌تواند باعث سردرد، مشکلات تمرکز و تاری دید شود.
  • نوری که با زمان روز هماهنگ نیست (نورهای روشن در نیمه‌شب، نور ضعیف در وسط روز) می‌تواند ریتم شبانه‌روزی افراد را مختل کند. اختلال ریتم شبانه‌روزی با مجموعه‌ای از عوارض سلامتی از جمله اختلالات خواب، اختلالات خلقی، اختلالات متابولیک، عملکرد ضعیف سیستم ایمنی و حتی سرطان مرتبط است.
  • نورپردازی نامناسب همچنین می‌تواند منجر به خطرات ایمنی، ایجاد حوادث، کاهش کیفیت کار شود، به‌خصوص زمانی که یک فعالیت به دقت نیاز دارد. فقط سطح نور نیست که مهم است. نوع لامپ باید در نظر گرفته شود.
  • مطالعه‌ای در سال 2008 تخمین زد که نور فلورسنت می‌تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی در 12 تا 14 درصد از جمعیت جهان شود، از جمله تهوع، نارساخوانی، استرس و میگرن. این امر به ویژه در میان کارگران در ساختمان های اداری رایج است.

سیستم های روشنایی هوشمند کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که نور مناسب برای محیط است، به نیازهای متغیر ساکنان پاسخ می‌دهد و سلامتی افراد را به خطر نمی‌اندازد.

مقاوم سازی سیستم های روشنایی قدیمی

امروزه بسیاری از ساختمان‌های تجاری جدید با درنظرگرفتن سیستم های روشنایی هوشمند طراحی می‌شوند. بااین‌حال، اکثر سیستم های روشنایی ساختمان‌های هوشمند شامل مقاوم‌سازی ساختمان‌های قدیمی با فناوری جدید هستند که می‌تواند چالش‌هایی را ایجاد کند.

اگر سیستم روشنایی ساختمان به سیستم مدیریت ساختمان (BMS) متصل نباشد، نمی‌تواند داده‌های مربوط به سایر سیستم های ساختمان را به اشتراک بگذارد که به این معنی است که فرصت‌های مهمی را برای بهینه‌سازی از دست می‌دهید. سیستم های روشنایی ساختمان‌های هوشمند قدیمی نیز به‌مرورزمان نیاز به‌به روز رسانی دارند. سیستمی که 5 سال پیش پیشرفته به نظر می رسید ممکن است دیگر منسوخ شده باشد و نتواند قابلیت های پیشرفته مورد نیاز برای همگام شدن با بهترین شیوه های فعلی را ارائه دهد.

مقاله پیشنهادی : آشنایی با انواع کلید و پریز هوشمند و عملکرد آن‌ها

به عنوان مثال، سیستم های جدیدتر به شما امکان می‌دهند تا نور را در چندین ناحیه با توجه به چندین متغیر سفارشی کنید، در حالی که بسیاری از سیستم های قدیمی‌تر فقط در یک منطقه قادر به سفارشی کردن نور هستند. این عملکرد محدود شما را از درک بسیاری از مزایای سیستم روشنایی ساختمان هوشمند باز می دارد.

بهترین راه‌حل برای روشنایی هوشمند

یک سیستم روشنایی ساختمان هوشمند راهی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها و همچنین ارتقای آسایش، سلامت ساکنان ساختمان ارائه می‌دهد؛ اما یک هشدار وجود دارد. هر سیستم یکپارچه، چه برای روشنایی یا سایر سیستم های خودکار، به معماری و اجرای دقیق و نرم‌افزار تخصصی نیاز دارد. پیچیدگی و ماهیت دائمی در حال تغییر سیستم های روشنایی خودکار مدرن به این معنی است که متخصصان این حوزه نه‌تنها به تجربه نیاز دارند، بلکه باید به طور مداوم در مورد پیشرفت‌های جدید در فناوری روشنایی و اتوماسیون ساختمان اطلاعاتشان را به‌روز کنند.

مشکلات سیستم های روشنایی ساختمان هوشمند

چه در یک ساختمان جدید و چه در مقاوم‌سازی ساختمان‌های قدیمی، دو مورد از رایج‌ترین مشکلات عبارت‌اند از:

1. نصب ضعیف

نصاب‌های بی‌تجربه اغلب فاقد تخصص لازم برای پیکربندی صحیح سیستم‌ها و کنترل‌های روشنایی پیشرفته هستند. که می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند کارنکردن سنسورهای حرکت یا تنظیم‌نشدن صحیح تایمر شود. مانند یک موتور، سیستم روشنایی یک ساختمان هوشمند نیاز به تنظیم دقیق دارد و تنها زمانی که به‌درستی نصب شود بیشترین کارایی را خواهد داشت.

2. LED و سیستم های روشنایی ساختمان هوشمند

درحالی‌که روشنایی LED یک گزینه کم‌مصرف است، گاهی اوقات می‌تواند با شبکه بی‌سیم ساختمان تداخل ایجاد کند. مشخص شده است که انواع خاصی از لامپ‌های LED با فرکانس‌های بی‌سیم تداخل دارند. که بسیاری از ساختمان‌های هوشمند مدرن برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌ها و سیستم های مدیریت ساختمان به آن تکیه می‌کنند. این امر می‌تواند به معنای مشکلات در محیط‌های شبکه‌ای باشد. حتی ممکن است به یک تهویه کننده برق برای محافظت در برابر تداخل الکترومغناطیسی نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *