ترفندهای دکوراسیون

ایده ها و روش هایی برای بزرگتر نشان دادن دستشویی و سرویس بهداشتی

ایده ها و روش هایی برای بزرگتر نشان دادن دستشویی و سرویس بهداشتی
امتیاز شما به این مطلب

اکثر خانه‌ها با مشکل کوچک بودن فضای دستشویی روبه‌رو هستند و به دنبال راهکارهایی برای بزرگ‌تر نشان دادن سرویس‌های بهداشتی هستند. ما در اینجا این موارد را موردبررسی قرار می‌دهیم. قبل از هر چیز برای طراحی این فضا، لازم است که شما به دو مورد دقت کنید:

مرحله اول:

ابعاد دستشویی را باید به‌طور دقیق اندازه‌گیری کنید. اندازه طول و عرض سرویس‌ها، همچنین ارتفاع تا سقف و یا پستی بلندی‌ها و فرورفتگی‌های دستشویی باید شناسایی شوند، تا بتوانید آن را درست طراحی کنید.

مرحله دوم:

شما باید بدانید که دستشویی که طراحی می‌کنید، دستشویی مهمان است یا سرویس اصلی خانه. آیا نیاز است که امکانات شما آن‌گونه که برای سرویس اصلی طراحی می‌شود، برای دستشویی مهمان طراحی شود یا خیر؟

ایده ها و روش هایی برای بزرگتر نشان دادن دستشویی و سرویس بهداشتیدر ادامه برخی از روش هایی که هر دستشویی را بزرگ‌تر نشان میدهد با هم بررسی می کنیم:

۱. رنگ سفید را فراموش نکنید:

رنگ سفید ازجمله رنگ‌های پرکاربرد در دستشویی‌ها است. این رنگ به دلیل خاصیت درخشندگی‌ که دارد، در دستشویی‌ها به‌عنوان رنگ پایه محسوب می‌شود. همچنین این رنگ، نور را جذب نمی‌کند، بلکه آن را منعکس می‌کند.

مقاله پیشنهادی : اصول فنگ شویی سرویس بهداشتی و حمام

به‌طورکلی، رنگ سفید از عناصر مهم در بزرگ‌تر نشان دادن فضاست و چون فضای موردنظر دستشویی است، شما می‌توانید به‌راحتی و بدون نیاز به ترکیب‌بندی‌های سخت از آن استفاده کنید.

۲. تن‌های رنگی مختلف را امتحان کنید:

شاید شما ازجمله افرادی باشید که می‌خواهید طراحی بهتری در دستشویی‌ها اعمال کنید و فقط از رنگ سفید استفاده نکنید. در این صورت بهتر است از تن‌های رنگی گرم و آرام در ترکیب با سفید استفاده کنید. مثلاً از ترکیب کرم با سفید، یا از خاکستری خیلی روشن، رنگ بژ و یا طلایی خیلی ملایم و یا حتی یک آبی آسمانی کمرنگ بهره بگیرید.

ایده ها و روش هایی برای بزرگتر نشان دادن دستشویی و سرویس بهداشتیدر این صورت می‌توانید این رنگ‌ها را در کنار رنگ اصلی، یعنی سفید، قرار دهید و یا از کاشی‌های داری نقش های هندسی یا گلدار در ترکیب با این رنگ‌ها استفاده کنید. همچنین قاب آینه‌های رنگی نیز در این فضا تأثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. این تن‌ها به شما در ساختن فضای بهتر و بزرگ‌تر کمک می‌کند و آن را از یکنواختی دور می‌کند.

۳. از قفسه ها و طبقه‌های شناور کمک بگیرید:

اگر در دستشویی‌های کوچک، مشکل فضا و قرار دادن وسایل رادارید، از قفسه‌ها و طبقه های شناور بهره بگیرید. قفسه‌هایی که به‌راحتی می‌توانند زیر روشویی نصب شوند و یا حتی می‌توانند در هر کنج و گوشه‌ای که بلااستفاده هست، قرار گیرند. این قفسه‌ها با محدود کردن فضای کم، می‌توانند یک جا ساز مناسب برای وسایل دستشویی باشند.

ایده ها و روش هایی برای بزرگتر نشان دادن دستشویی و سرویس بهداشتی۴. آینه‌های بزرگ فضا را دو برابر می‌کنند:

اگر امکان نصب آینه بزرگ در دستشویی یا حمام را دارید، حتما از آن استفاده کنید. دیوارهایی که می‌توانند محل نصب آینه باشند را فراموش نکنید. انعکاس نور، روشن‌تر شدن فضا، درخشندگی و… از ویژگی‌های اصلی آینه‌ ها است که می‌توانند به این وسیله، فضا را دو برابر کنند.

آینه‌ها از ضروری‌ترین عناصر در دستشویی‌ها هستند و کاربرد زیادی در اصلاح و یا نظافت شخصی دارند. با قرار دادن آینه‌های بزرگ فضای دستشویی‌های کوچک را تا دو برابر افزایش دهید.

۵. از پانل‌های شیشه‌ای استفاده کنید:

پانل‌های شیشه‌ای که در طراحی‌های مدرن بسیار کاربرد دارند، می‌توانند در دستشویی انتخابی بسیار مناسب باشند. شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید فضای دستشویی و حمام را به دو قسمت تقسیم کنید و از آنها به‌صورت جداگانه استفاده کنید که در این صورت به فضای بزرگ‌تری دست پیدا کنید.

شیشه‌های مات و یا طرح دار و یا پانل‌های شفاف، می‌توانند دوش و یا وان را از قسمت تعویض لباس، دستشویی و یا روشویی جدا کنند ضمن آنکه افراد هنگام دوش گرفتن آرامش بیشتری دارند. این از مواردی است که به‌جز بزرگ‌تر نشان دادن فضا، به مواردی مثل بهداشت بیشتر، نیز کمک می‌کند.

ایده ها و روش هایی برای بزرگتر نشان دادن دستشویی و سرویس بهداشتی۶. فرو رفتگی ایجاد کنید:

اگر قصد بازسازی فضا را دارید و دستشویی شما کوچک است و با حمام خانه فضایی مشترک دارد، بهتر است کمی عمق در فضا ایجاد کنید. برای انجام این کار، وان را در قسمت انتهایی قرار دهید و تورفتگی پشت آن را با کمد و یا فضای تعویض لباس پرکنید و توهم فضای بزرگ‌تری را در این مکان ایجاد کنید.

۷. نور را فراموش نکنید:

از مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند به فضاسازی کمک کند، نورپردازی است. استفاده‌ی صحیح از نور، به شما در بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک می‌کند. اگر حمام و دستشویی شما عاری از پنجره است، از انواع چراغ‌های شاخه‌دار و لامپ برای روشنایی استفاده کنید. این چراغ‌های شاخه‌دار رو به پایین، علاوه بر روشن کردن فضا، دید بهتری حین استفاده از آینه برای شما فراهم می‌کند.

۸. خطوط عمودی و افقی اضافه کنید:

دستشویی‌های کوچک را می‌توانید با اضافه کردن خطوط افقی و طولی زیاد بر روی دیوار و کاشی‌ها، به فضایی تبدیل کنید که بزرگ‌تر ازآنچه که هست، نشان داده شود.

ایده ها و روش هایی برای بزرگتر نشان دادن دستشویی و سرویس بهداشتی۹. پرده ریلی برای جدا سازی:

اگر دستشویی و حمام شما طویل است که به‌اصطلاح به آن‌ها اتوبوسی می‌گویند، بهترین راه برای بزرگ‌تر جلوه دادن آن، انتخاب قرارگیری درست هرکدام از عناصر حمام و دستشویی و همچنین تقسیم آن‌ها است.

مقاله پیشنهادی : مهم ترین اصول طراحی سرویس بهداشتی ایرانی و عمومی

برای این‌گونه فضاها بهتر است وان در انتها قرار گیرد و به کمک پرده ریلی، قسمت‌های مختلفی ایجاد کنید تا بتوانید فضا را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

۱۰. کف رنگارنگ:

استفاده از رنگ و نقش می تواند به شما در ایجاد بعد در فضا کمک کند. به این صورت که در قسمت هایی مانند کمدهای پایینی و کفپوش کوچک ورودی یا حتی کف سرویس بهداشتی از کاشی های رنگی یا دارای نقش استفاده کنید. با بارزتر نشان دادن این قسمت های پایینی، فضاهای بالا را خالی نشان می دهید که این، توهم فضای بزرگ را ایجاد می کند.

البته این نکته را فراموش نکنید، رنگ‌ها نباید زیاد تند باشند که این کار فضا را شلوغ می‌کند.

ایده ها و روش هایی برای بزرگتر نشان دادن دستشویی و سرویس بهداشتی۱۱. عمودی نگاه کنید:

اگر دستشویی شما دارای ارتفاع زیادی است اما طول و عرض کمی دارد، از این ویژگی می توانید به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. با قرار دادن آینه عمودی بلند، دید را از کف به سقف بکشانید. با قرار دادن حاشیه ای برای این آینه و یا استفاده از کاشی‌های تیره، سعی کنید نگاه را به ارتفاع فضا جلب کنید تا عمق!

۱۲. از قفسه‌های باز استفاده کنید:

گاهی یک محیط کوچک، فضایی خفه برای افراد ایجاد می‌کند. بنابراین خوب است که با استفاده از قفسه‌های شیشه‌ای و باز، فضای خالی بین اجسام را از بین ببرید و توهم عمق و فضای بزرگ را ایجاد کنید.

در کل این ۱۲ مورد و موارد بسیار دیگری، وجود دارد که شما می‌توانید از آنها به‌عنوان اصولی برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا استفاده کنید. اما مهم‌ترین مسئله، پیدا کردن نقاط مختلف و دسترسی ها در این سرویس‌ها است. دقت کنید که از همه امکانات موجود استفاده کنید و آن‌ها را کور نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *