دکوراسیون داخلی

آشنایی با معماری و دکوراسیون به سبک هندی

آشنایی با معماری و دکوراسیون به سبک هندی
امتیاز شما به این مطلب

یکی از متنوع ترین سبک های دکوراسیون داخلی، سبک هندی می باشد. مانند سبک های سایر کشور ها برگرفته از فرهنگ، هنر و معماری کشور هندوستان است. به دلیل اختلاف فرهنگی، هنری، دینی و تاریخی در این کشور، سبک هندی به سبکی متفاوت با ویژگی های منحصر بفرد تبدیل شده است. همانطور که میدانید رنگ، عنصر شاخص و کلیدی در فرهنگ و آیین هندو است. رنگ در زندگی روزمره از پوشش ظاهری و حتی در دکوراسیون داخلی جایگاه ویژه ای دارد. علاوه بر رنگ ها عناصر سنتی مانند مجسمه‌ها، زنگ‌ها، بت‌ها، آویزها، قالی‌های گلدوزی شده و … حضور غالب دارند و فضایی دنج گرم و صمیمی را ایجاد میکنند.

آشنایی با معماری و دکوراسیون به سبک هندیدکوراسیون به سبک هنـدی

فضای داخلی به سبک هندی با ویژگی های منحصر بفرد خود جنبه معنوی زندگی را منعکس می کند. این سبک از طراحی داخلی ، عجیب، پیچیده و پر از وسایل سنتی و وسوسه انگیز است که تعادل و تقارن را با استفاده از رنگ های گرم و تند و از طریق مبلمان و منسوجات دست ساز و سایر وسایل تزئینی متناسب با این سبک مانند پاراوان های چوبی، تابلوهای منبت کاری ، آینه و قاب عکس های رنگی در فضا ایجاد میکنند.

با توجه به علایق مردم هند به شلوغی و نقش های تو در تو امروزه چیدمان شلوغ و پر زرق و برق که همگی از المان های جداناپذیر سبک هندی تبدیل شده است و در این سبک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین دلیل در سایر وسایل مورد استفاده قرار میگیرند همچنین مبلمان ، میز و لوازم دکوراتیو در دکوراسیون هندی با خطوط کرو و منحنی ساخته و به کار گرفته می شوند.

آشنایی با معماری و دکوراسیون به سبک هندیرنگ در سبک هنـدی

یکی از شاخص های سبک هندی استفاده از رنگ های غنی، تیره و پویا در برابر پس زمینه های روشن است. در این سبک اغلب از رنگ های نارنجی، قرمز، سبز تیره و آبی لاجوردی استفاده می شود. از پر کاربردترین رنگ ها میتوان به رنگ قرمز در معماری هندی اشاره کرد. در طراحی داخلی به سبک هنـدی معمولا از رنگ های قرمز، زرد و آجری برای دیوار و برای کف از قهوه‌ای تیره و نارنجی سوخته نیز استفاده می شود. از سایر رنگ ها مانند صورتی و زرد یا آبی و سبز برای صندلی ها یا روبالشی ها استفاده می شوند.

مقاله پیشنهادی : دکوراسیون به سبک آرت نوو چه ویژگی هایی دارد؟

در این سبک باید رنگ های تند و پرجنب و جوش را انتخاب کنید و آن ها را با سایر رنگ ها ترکیب کنید. رنگ طلایی و نقره ای نیز برای تکمیل این سبک از دکوراسیون مناسب می باشند. با استفاده از این رنگ ها می توانید فضا را تیره و روشن نموده و تندی سایر رنگ ها را متعادل سازید.

آشنایی با معماری و دکوراسیون به سبک هندیمبلمان‌ و وسایل دست ساز چوبی در سبک هنـدی

یکی از مصالح پر استفاده در سبک هندی چوب می باشد به همین دلیل در طراحی داخلی به سبک هنـدی بیشتر از مبلمان و وسایل چوبی استفاده می شود. مبلمان سبک هنـدی به صورت دست‌ساز و منبت‌کاری شده از جنس چوب درخت آبنوس، درخت تیک (ساج) و چوب درخت بلسان تهیه می شوند. برای این مبلمان ها میتوانید از کوسن‌هایی با رنگ‌های شاد و گرم استفاده کنید تا فضایی گرم و صمیمی را در منزل شما ایجاد شود.

با توجه به اهمیت چوب در سبک هنـدی میتوانید از وسایل چوبی متنوع در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. استفاده از صفحه‌های چوبی که به زیبایی حکاکی شده اند از ویژگی‌های مشترک اکثر خانه‌های هندی می باشد. که از آن ها برای جداسازی و تفکیک فضاهای مختلف و یا در اتاق خواب به عنوان تاج تخت استفاده می‌کنند.

پارچه‌ های هندی

پارچه‌ های ابریشمی دست بافت هندی در جهان به زیبایی شهرت دارند و در این سبک به روش‌های مختلفی استفاده می‌شوند. از این پارچه های زیبا در طراحی پرده‌ های بلند، کوسن‌های رنگی، رومبلی‌ و حتی در تاج تخت نیز استفاده می شود. با بهره گیری از پارچه های هندی برای زیبا سازی فضای خانه خود می توانید در بخش های مختلف دکوراسیون و وسایل منزل خود استفاده نمایید. استفاده از رنگ و بافت با پارچه‌هایی رنگی از جنس ابریشم و کتان هندی در کنار فرش های سنتی با طرح های مختلف به شما در ایجاد دکوراسیونی زیبا به سبک هندی کمک خواهد کرد.

آشنایی با معماری و دکوراسیون به سبک هندینقوش و الگوهای پیچیده سبک هندی

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم نقوش و الگوهای پیچیده نقشی مهم در سبک طراحی داخلی هندی دارند. اغلب این طرح و نقش ها الهام گرفته از پرنده‌ ها، گل ‌ها و حیوانات می باشند و هر یک دارای نمادی فرهنگی و دینی است که از این الگوها در پرده‌ های نقش ‌دار، جداول، منبت‌ کاری، پتوی چهل تکه و طرح موزاییک‌ استفاده می شود.

تزئینات در سبک هندی

در هندوستان به علت تنوع زیاد صنایع ‌دستی برای تزئین و دکوراسیون منزل طراحان از صنایع ‌دستی هندی استفاده میکنند. وسایلی مانند آینه ها, چراغ های نفتی و زیورآلات برنزی, مسی, برنجی و روکش شده با طلا بهترین عناصر دکوراتیو در دکوراسیون به سبک هندی در نظر گرفته شده اند که میتوانید در این سبک استفاده کنید. همچنین به جای استفاده از گلدان های گل و آثار هنری مدرن میتوانید از مجسمه ها, پیکره ها و آویزهای دیواری که نمادی از خدایان, شاهزادگان و اسطوره های هندوستان می باشند استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : معماری داخلی به سبک روکوکو چه ویژگی هایی دارد؟

صندلی های تابی در دکوراسیون سبک هندی

یکی دیگر از المان های تزئینی و سنتی دکوراسیون هندی، صندلی تابی است که این صندلی‌ها را در نشیمن خانه ها قرار می دهند. جنس این صندلی ها از چوب یا فلز بوده و به وسیله زنجیرهایی به سقف متصل می شوند. با تهیه یک صندلی تابی میتوانید حال و هوای سبک هندی را به فضای خانه خود بدهید.

آشنایی با معماری و دکوراسیون به سبک هندیجمع بندی

در این مقاله به معرفی سبک هندی در دکوراسیون داخلی پرداختیم و شما را با ویژگی های سبک هندی آشنا کردیم. شما می توانید با استفاده از عناصری از سبک هندی در دکوراسیون مدرن به یک سبک ترکیبی بسیار زیبا دست یابید و حس و حال خانه های هندی را در فضای منزل خود ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *