دکوراسیون داخلی

آشنایی با سبک دکوراسیون گلم و ویژگی های آن

آشنایی با سبک دکوراسیون گلم و ویژگی های آن
امتیاز شما به این مطلب

سبک دکوراسیون گلم glam به طور خلاصه یکی از بهترین و پرطرفدارترین شیوه ها برای فراهم ساختن محیطی با زرق و برق زیاد و کاملا لوکس می باشد. به عبارت دیگر، در این سبک آویز و لوسترهای کریستالی بزرگ با رشته های بسیار درخشان، شمعدان هایی با پایه های طلایی و مبلمان های مخملی با منگوله های آویز نقش مهمی را ایفا می کنند. برای آشنایی بیشتر با سبک گلِم مدرن در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با سبک دکوراسیون گلم و ویژگی های آنسبک دکوراسیون گلم چیست؟

در دنیای دکوراسیون تنوع بسیار زیادی در رنگ ها، المان ها و وسایل تزئینی و نحوه چیدمان آنها وجود دارد و بر همین اساس سبک های دکوراسیون تعریف میشوند. یکی از نمونه های بسیار پرطرفدار که از گذشته تا امروز مخصوصا در کشورهای غربی مورد توجه قرار گرفته است، سبک گلم glam می باشد. در این سبک با حفظ زیبایی و سادگی تلاش میشود تا به خوبی زرق و برق و لوکس و لاکچری بودن در محیط جلوه کند و نام آن نیز از کلمه Glamorous در زبان انگلیسی گرفته شده است.

از مهم ترین ویژگی های سبک دکوراسیون داخلی گلم glam می توان به استفاده از رنگ های طلایی و نقره ای اشاره نمود. در این سبک از فلزات طلایی یا نقره ای، رنگ های خنثی از قبیل سیاه و سفید در کنار صورتی و خاکستری یا سایر رنگ های مد و مورد توجه در زمان مورد نظر استفاده میشود.

آشنایی با سبک دکوراسیون گلم و ویژگی های آنانواع سبک گلم

دکوراسیون گلم نیز مانند سایر سبک ها در طول تاریخ با تغییراتی مواجه شده است. بر همین اساس می توان انواع این سبک را در گروه های زیر دسته بندی کرد:

 • سبک گلم مدرن: از مهم ترین ویژگی های آن می توان به استفاده از وسایل تزئینی پر از تجملات از قبیل میز بار طلایی، میز و مبل با پایه های طلایی و اینه های قدی قاب دار اشاره کرد.
 • دکوراسیون سبک گلم معاصر: در این سبک از وسایل معاصر با اکسسوری های پر از رزق و برق استفاده میشود. به عنوان مثال بر روی مبل راحتی پایه طلایی می توان از شال مبل های خز در کنار فرش های شرقی استفاده کرد.
 • سبک گلم هالیوودی: برای تلفیق زیبایی های سبک های کلاسیک 1930 با جذابیت های گلم می توان از اکسسوری های سنتی و صنایع دستی شیک استفاده کرد.
 • دکوراسیون سبک گلم ساحلی: این سبک ترکیبی از سبک ساحلی با گلم است و گزینه ای عالی برای دیزاین کردن ویلا به شمار می رود.

آشنایی با سبک دکوراسیون گلم و ویژگی های آناصلی ترین عناصر در سبک دکوراسیون گلم glam

برای اینکه بتوانید سالن پذیرایی یا اتاق نشیمن و اتاق خواب را با سبک پر زرق و برق گلم به شیوه ای کاملا مدرن طراحی کنید، لازم است چند المان و عنصر مهم را به کار ببرید که عبارتند از:

میز بار برنجی و طلایی

یکی از اصلی ترین عناصر برای اینکه بتوانید سالن پذیرایی فوق العاده زیبا به سبک گلم مدرن داشته باشید، استفاده از میزهای چرخدار بار می باشد که برای سرو غذا و پذیرایی استفاده میشود. این میزها در قرن بیستم به شدت مورد توجه قرار گرفت و می تواند گزینه ای مناسب برای سرو نوشیدنی و دسر به شمار رود. توجه داشته باشید که پایه های این میزها باید رنگ های طلایی و برنجی داشته باشند تا زرق و برق را به خوبی نمایش دهند.

مقاله پیشنهادی : آشنایی با معماری و دکوراسیون به سبک هندی

پاف و مبل شزلون در دکوراسیون گلم

از دیگر انتخاب های عالی در glam style می توان به پاف مبل یا صندلی عثمانی اشاره نمود که تنوع در آنها بسیار زیاد می باشد. علاوه براین، مبل شزلون یا لاو ست با روکش مخمل و خز می تواند انتخاب خوبی در این زمینه به شمار رود.
علاوه بر مبل شزلون می توان از سایر مدل های مبلمان نیز برای این منظور استفاده نمود، اما بهتر است حدالامکان پایه های طلایی یا نقره ای داشته و روکش آنها نیز جلوه خوبی داشته باشد.

آشنایی با سبک دکوراسیون گلم و ویژگی های آنمیزهای آینه ای در سبک glam

میز جلومبلی یا چای خوری و قهوه خوری از دیگر اجزا و عناصر جدایی ناپذیر سبک دکوراسیون گلم می باشند. به عنوان مثال می توان از میزهایی آینه ای یا شیشه ای که با فلز ترکیب شده باشند استفاده نمایید.

استفاده از فرش شرقی

فرش و کفپوش در اهمیت بسیار زیادی در دکوراسیون برخوردار می باشند و لازم است متناسب با هر سبک گزینه های مناسب را انتخاب نمایید. فرش های شرقی از جمله موارد بسیار پرطرفدار در کشورهای غربی می باشد که می تواند در کنار زرق و برق مبلمان و پرده ها فضایی فوق العاده را بوجود آورد.

لوستر و لامپ طلایی

به جرات می توان گفت، نمیشود استایل glam را در دکوراسیون بدون لوسترهای مشکی یا طلایی تصور کرد. این لوسترها می توانند آویز و بلند با رشته های کریستالی درخشان باشند یا به شیوه ای کاملا مدرن با اشکال هندسی مختلف طراحی شوند.

آینه قدی و دیواری جذاب برای سبک گلم

تنوع در مدل آینه بسیار زیاد می باشد و از اصلی ترین اجزا و وسایل مورد نیاز در هر خانه و محیط به شمار می رود. با توجه به تاکید زیاد بر روی لوکس و لاکچری بودن وسایل و عناصر مورد استفاده در سبک glam، بهتر است آینه هایی انتخاب کنید که قاب طلایی یا نقره ای داشته باشند.

مقاله پیشنهادی : دکوراسیون به سبک آرت نوو چه ویژگی هایی دارد؟

علاوه بر موارد فوق، بهتر است از وسایل تزئینی و دکوراتیو با طرح و رنگ لوکس که کمی طلایی در آنها به چشم میخورد برای تزئین دیوار و شلف ها و کف و سایر بخش های اتاق نیز استفاده کنید.

آشنایی با سبک دکوراسیون گلم و ویژگی های آنتفاوت سبک گلم با سبک هالیوود گلم

سبک گلم و سبک هالیوود گلم هر دو از عناصر تجملاتی و لوکس در دکوراسیون استفاده می کنند. با این حال، تفاوت هایی بین این دو سبک وجود دارد. در سبک مدرن گلم عموما از رنگ های روشن و خنثی و براق استفاده می شود. ولی در سبک هالیوود گلم بیشتر از رنگ های تند و زنده و جواهراتی استفاده می شده است. علاوه بر این مبلمان و اثاثیه در سبک مدرن گلم خطوطی صاف و ساده و طراحی مدرن و راحتی دارند. اما در سبک هالیوود گلم مبل ها و وسایل همگی تزئین شده بودند و طراحی های خاص و پیچیدگی بیشتری داشتند. به طور کلی هالیوود گلم رویکردی کلاسیک داشت و به رنگ های تیره و مصالح چوبی بیشتر متمایل بود. اما سبک گلم مدرن به رنگ های روشن و رویکری مینیمال بیشتر تمایل دارد.

نکات استفاده از سبک گلم در دکوراسیون

برای استفاده از سبک گلم در دکوراسیون، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • از رنگ های روشن و براق استفاده کنید. رنگ های روشن فضایی دلباز، پر انرژی و سرزنده ایجاد می کنند. از رنگ های طلایی، نقره ای، مرواریدی، صدفی و صورتی می توانید برای ایجاد فضایی گلمی استفاده کنید.
 • در استفاده از رنگ ها افراط نکنید. در سبک مدرن گلم رنگ های غالب فضا خنثی و روشن هستند و رنگ های دیگر هم به صورت کنترل شده به فضا اضافه می شوند.
 • در انتخاب مبلمان و وسایل، به هماهنگی بین آنها توجه داشته باشید. مبلمان و وسایل باید فرمی مدرن و طرحی لوکس داشته باشند و از نظر اندازه، رنگ و طرح با یکدیگر هماهنگ باشند. نباید طرح های شلوغ و رنگ های تند باعث بهم ریختگی محیط شما بشود.
 • هنگام استفاده از تزئینات، تعادل را رعایت کنید. استفاده بیش از حد از تزئینات، می تواند فضایی شلوغ و بی نظم ایجاد کند.
 • از مصالحی مانند فلزات براق، سنگ های قیمتی، و پارچه های لوکس استفاده کنید. این مصالح به ساخت فضایی مجلل و باشکوه کمک می کنند.
 • می توانید از سطوح آینه ای و براق کمک بگیرید. این سطوح کمک می کنند نور بیشتری به فضای شما برگردد و زرق و برق فضای شما بیشتر شود.
 • از اکسسوری هایی مانند مجسمه ها، تابلوهای هنری، گلدان ها و لوسترهای پر زرق و برق استفاده کنید. این اکسسوری ها به فضای شما جلوه ای مجلل و باشکوه می بخشند.
آشنایی با سبک دکوراسیون گلم و ویژگی های آنجمع بندی

سبک گلم یکی از سبک های پرطرفدار در دکوراسیون داخلی است که می تواند فضایی خیره کننده و جذاب ایجاد کند. اگر شما هم به سبک های مدرن و همینطور زرق وبرق و تجملات علاقه مند هستید، سبک مدرن گلم می تواند برای شما مناسب باشد. علاوه بر این نیازی نیست تمام فضا را به سبک گلم دکور کنید. شما می توانید در خانه های مدرن و سبک های دیگر هم از دکوریجات براق و آینه ای به سبک گلم استفاده کنید و “جلوه ای گلمی” به محیط تان ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *