بازسازی ساختمان

انواع سبک ها و روش های بازسازی ساختمان

انواع سبک ها و روش های بازسازی ساختمان
امتیاز شما به این مطلب

انواع روش های بازسازی ساختمان

مرمت و بازسازی ساختمان مفاهیم مشابهی دارند و افرادی که در زمینه بازسازی و تعمیر ساختمان فعالیت دارند از کلمه مرمت بیشتر برای بناهای هنری و تاریخی استفاده می‌کنند؛ اما برای بناهایی که عمومی است مانند منازل و محیط های اداری و تجاری از کلمه بازسازی استفاده می کنند.

تیم بازسازی متشکل از افراد متخصصی است که با هدف احیا و تعمیر بناهای فرسوده فعالیت می کنند و کارهایی از قبیل تعویض اتصالات و تعمیر نمای ساختمان و تغییر در دکوراسیون را انجام می‌ دهند و هر قسمتی از ساختمان که برای نوسازی نیاز به تغییراتی داشته باشد این تغییرات را اعمال می کنند که معمولاً با توجه به صلاح دید افراد متخصص نوع مصالح و میزان تغییرات موارد دیگر مشخص می شود که تمام این موارد روی زمان اجرا و هزینه آن تاثیر گذار خواهد بود. در ادامه با انواع بازسازی ساختمان آشنا خواهید شد.

بازسازی ساختمان به چه منظور انجام میشود و یا اصلا چرا باز سازی ساختمان را انجام میدهیم؟

یک ساختمان پس از گذشت چند سال فرسوده و در برابر عوامل متعدد آسیب پذیر خواهد شد. ساختمان پس از عمر مفید خود نسبت به عواملی همچون زلزله به شدت آسیب پذیر می‌شود. از این رو با بازسازی می‌توان تا حدودی میزان فرسودگی بنا را کاهش داد و ظاهری نو و یکنواخت به آن بخشید. بازسازی با هدف ترمیم و احیا ساختمان یا زیباسازی فضای داخلی و دکوراسیون یا هر دوی آن‌ها انجام می‌شود.

انواع بازسازی ساختمان چیست؟

به طور کلی بازسازی ساختمان بر دو نوع می‌باشد:

  • بازسازی سازه ای و ساختاری (آرکنولوژیک یا مرمت علمی)
  • بازسازی تزیینی (آرتیستیک یا مرمت هنری)

بازسازی آرکنولوژیک یا مرمت علمی

برای انجام مراحل مختلف بازسازی در این روش همه گام‌ ها به صورت دقیق و علمی، مطالعه و بررسی می‌شوند. از جمله مواردی که باید در این نوع بازسازی به آن توجه کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاوم و محکم تر کردن ساختمان
  • سوار کردن المان های جدا شده از ساختمان
  • حفاری جهت پی ساختمان
  • نوسازی سنگ های نمای ساختمان
  • سفت کاری قسمت های ترک خورده

مقاله پیشنهادی : بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی چه تفاوتی باهم دارند؟

بازسازی آرتیستیک یا مرمت هنری

هنگامی که درخواست این نوع بازسازی به فردی داده می شود، او به عنوان یک متخصص اجازه دارد که در فرآیند بازسازی دست به ابداع و نوآوری بزند و با توجه به تجربیات و سلیقه خود اقدام به مرمت و بازسازی یک بنا کند.

اگر قسمتی از خانه نیاز به کم شدن یا اضافه شدن داشته باشد و یا مصالح نیاز به تغییر داشته باشند، این فرد با ایده های جدیدی که دارد تغییرات لازم را اعمال می‌کند و این سبک از بازسازی مربوط به دوران رنسانس می باشد، زیرا این دسته افراد معمولاً در آن دوره فعالیت داشتند با ابداعات خود ساختمان ها را بازسازی می کردند.

روش های بازسازی ساختمان

همانطور که بازسازی ساختمان انواع مختلفی دارد، روش های متفاوتی هم دارد که در ادامه با مهمترین این روش ها آشنا خواهید شد و با توجه به هدف و نتیجه ای که انتظار دارید نوع روش بازسازی را انتخاب خواهید کرد.

بازسازی حفاظتی ساختمان

در روش بازسازی حفاظتی ساختمان، حفاظت و بازسازی و تعمیر برای کل ساختمان انجام می شود و همه قسمت های یک بنا مورد بررسی قرار می‌گیرند و باید مطالعه تکمیل و مفصلی روی ویژگی های مختلف ساختمان و مصالح آن صورت بگیرد تا مراحل بازسازی به خوبی و به طرز صحیح انجام شود.

بازسازی سبکی ساختمان یا آناستیلوز

در این روش از بازسازی معمولاً قسمت های جایگزین برای قسمت های فرسوده در نظر گرفته می‌شود، ولی تغییرات زیادی در ظاهر بنا دیده نمی‌شود و تا جایی که امکان داشته باشد تکه های جایگزین شباهت زیادی به تکه های قبلی خواهد داشت تا نمای ابتدایی ساختمان حفظ شود و معمولاً از این روش بیشتر برای بناهای تاریخی که حفظ ظاهر آنها اهمیت بالایی دارد استفاده می شود؛ زیرا اصرار بر حفظ سبک قبلی و نگه داشتن هارمونی می‌باشد و به همین دلیل باید در این روش از بازسازی کمترین تغییر روی ساختمان انجام شود.

بازسازی به روش پاکسازی سبکی

یکی دیگر از روش‌ های بازسازی، روش پاکسازی سبکی است که قسمت هایی که روی ساختمان قرار دارد و باعث فرسوده شدن و از بین رفتن آن می شود، پاکسازی شده و با حذف این موارد و اضافات نامناسب، ساختمان بنا جان تازه‌ ای به خود می‌گیرد و طول عمر آن بالاتر می رود.

بازسازی تکمیلی ساختمان

در این روش قسمت هایی از ساختمان که کاملا فرسوده شده بوده را از بین می برند و مجدداً بازسازی و تکمیل می شوند تا ساختمان دوباره احیا شود و بتوان از آن استفاده کرد. معمولاً در خیلی از ساختمان های قدیمی و فرسوده شهری از این روش برای بازسازی و استفاده مجدد ساختمان ها استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی : اصول و مراحل بازسازی ساختمان تجاری

روش های بازسازی که به آن ها اشاره کردیم به صورت جزئی بودند. ولی به طور کلی روش‌ های بازسازی یا به صورت حفاظتی و یا به صورت سبکی انجام می‌ شود که در بازسازی حفاظتی معمولاً حفاظت از ساختمان و افزایش طول عمر آن هدف اصلی بازسازی می باشد و در روش بازسازی به صورت سبکی، قسمت های جزئی تغییر می‌کنند و تغییرات مشخص در ساختمان ایجاد می‌شود تا باعث افزایش مقاومت یا نگهداری سبک بنا شود.

روش های نوین بازسازی ساختمان

برای بازسازی ساختمان از روش‌ های نوین یا روش‌ های سنتی استفاده می‌کنند که در روش‌های نوین معماران سعی دارند که روش های سنتی قبلی را کنار بگذارند و شکل نو و تازه ای پدید آورند. افرادی که تصمیم به اجرای روش‌ های مدرن دارند باید به اندازه کافی مهارت و تخصص در این زمینه داشته باشند تا از هرگونه مشکلات احتمالی جلوگیری کنند. باید با تمامی قوانین و اصول آن آشنایی داشته باشند تا وقت و هزینه ای که صرف بازسازی می‌ شود، بنا را به سمت هدف مد نظر هدایت کند.

روش تیلت آپ

برای سرعت بخشیدن به پروسه بازسازی و نوسازی ساختمان ها از این روش استفاده می‌ شود و اهمیت زیادی در معماری ساختمان ها و بازسازی آن ها دارد. معمولاً دیوارهای بتنی بزرگ در کارگاه قالب گیری و ساخته می شوند و با استفاده از ماشین های حمل و نقل سنگین به محل مربوطه آورده شده و نصب می شوند. با اینکه این روش سرعت کار را بالا می‌برد اما معایبی هم دارد و یکی از آنها ایجاد شکاف بین دیوارها می باشد.

روش متال استود و وود استود

در این روش از بازسازی معمولاً اسکلت اصلی ساختمان را با استفاده از چوب یا مصالح فلزی در کارگاه می‌ سازند و سپس با استفاده از ماشین‌ های سنگین حمل و نقل آن را به محل مربوطه منتقل می کنند و به این صورت وقت و انرژی کمتری برای ساخت یک بنا مصرف می‌ شود و سرعت اجرای این روش بسیار بالاست.

روش های بازسازی که به آن ها اشاره کردیم به صورت جزئی بودند. ولی به طور کلی روش های بازسازی یا به صورت حفاظتی و یا به صورت سبکی انجام می شود. و سبک های بازسازی نیز یا نوین هستند یا سنتی که امروزه معماران بیشتر از روش های نوین استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *