ترفندهای دکوراسیون

برای رفع صدای جیر جیر پارکت چه باید کرد؟

برای رفع صدای جیر جیر پارکت چه باید کرد؟
امتیاز شما به این مطلب

یکی از مشکلات رایجی که پس از خرید پارکت لمینت و نصب آن ممکن است با آن روبرو شوید سر و صدای پارکت یا به اصطلاح صدای جیر جیر پارکت است. این مشکل می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد. در این راهنما سعی داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و راهکارهایی جهت رفع صدای پارکت لمینت آن ارائه دهیم.

برای رفع صدای جیر جیر پارکت چه باید کرد؟علت صدای جیر جیر پارکت چیست؟

هنگامی که یک پارکت جیر جیر می کند، به این معناست که دو المان پارکت پس از وارد شدن فشار به آن ها، در حال ساییده شدن به یکدیگر هستند. صدای جیر جیر پارکت می تواند به این علت باشد که چوب به کلیک ها، دیوار یا سایر عناصر پارکت ساییده می شود. جیر جیر پارکت تنها زمانی رخ می دهد که پرکت فضای کافی برای تکان خوردن داشته باشد. این یعنی اگر پارکت به درستی نصب شده و به لای های زیرین چسبیده باشد، به ندرت امکان ایجاد سر و صدا وجود دارد.

به طور کلی عوامل صدای جیر جیر پارکت عبارت اند از:

  • زیرسازی نامناسب
  • قرار ندادن درز انبساط
  • کلیک های ضعیف
  • فوم نامناسب
  • رطوبت بالا
  • تغییرات آب و هوایی
  • بی کیفیت بودن پارکت

در ادامه هر یک از این عوامل را به صورت جداگانه برایتان شرح خواهیم داد.

1. زیرسازی نامناسب

یکی از عمده ترین دلایل ایجاد سر و صدا در کفپوش ها را می توان به وجود ناهمواری کف نسبت داد. اگر به تازگی اقدام به خرید لمینت کرده اید و با این مشکل مواجه هستید باید بررسی کنید که آیا کفپوش قدیمی نیز همین مشکل را داشته یا نه؟ چنانچه کفپوش قبلی نیز همین مشکل را داشته باشد ایراد مربوط به زیرسازی و ناهمواری های کف می باشد. اگر سر و صدا ناشی از ناهمواری های کف باشد باید مشکل را از طریق هم ارتفاع کردن کف برطرف کرد.

مقاله پیشنهادی : علت باد کردن پارکت لمینت چیست؟

البته فرآیند زیرسازی کف باید قبل از نصب لمینت انجام شود تا از بروز مشکلات این چنینی پیشگیری شود. درحقیقت تفاوت بین یک نصاب حرفه ای و غیرحرفه ای در چنین مواردی مشخص می شود.

برای رفع صدای جیر جیر پارکت چه باید کرد؟2. قرار ندادن درز انبساط

اشتباهات نصب پارکت لمینت به احتمال زیاد با ایجاد سر و صدا پس از نصب خود را نشان خواهد داد. یکی از اشتباهات نصب را می توان عدم در نظر گرفتن درز انبساط دانست. در نصب اصولی لمینت باید حدود چند میلی متر فاصله بین دیوار و تایل کناری در نظر گرفته شود. این فاصله به منظور ایجاد فضای کافی برای انبساط در نظر گرفته می شود. اگر این فاصله در نظر گرفته نشود سطح لمینت در صورت انبساط متورم شده و در بخش هایی سر و صدا ایجاد خواهد کرد.

3. کلیک های ضعیف

نصب لمینت ها از ساختار کلیکی پیروی می کند. به این ترتیب که تایل ها به کمک شیارها و برجستگی هایی که به آن کلیک گفته می شوند در هم قفل می شوند. بنابراین در نصب لمینت ها از هیچ گونه ماده اضافی استفاده نمی شود و کار نصب در زمانی کوتاه و با حداقل ریخت و پاش ها همراه است. با این حال اگر لمینت ها دارای کلیک های ضعیف و شکننده باشند پس از گذشت مدتی سر و صدا ایجاد می کنند. به همین دلیل لازم است در هنگام خرید حتماً از کیفیت کلیک های تایل ها اطمینان حاصل کنید.

4. فوم نامناسب از علل صدای جیر جیر پارکت لمینت

پس از زیرسازی و پیش از نصب لمینت پوششی به نام فوم روی کف چسبانده می شود که مزیت های متعددی دارد. این پوشش عایق صدا و گرما بوده و از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند، طول عمر لمینت را به دلیل افزایش خاصیت انعطاف پذیری می افزاید و همچنین از ایجاد سر و صدای لمینت جلوگیری می کند. فوم ها در سه نوع معمولی، سایلنت و متالایز در بازار موجود هستند. اما به منظور جلوگیری از ایجاد سر و صدا لازم است از فوم سایلنت استفاده شود. همچنین ضخامت فوم سایلنت نیز در این مورد مهم است. ضخامت توصیه شده در این مورد حداقل 2 میلی متر است.

برای رفع صدای جیر جیر پارکت چه باید کرد؟5. رطوبت بالا

یکی دیگر از علت های صدای پارکت لمینت رطوبت است. رطوبت بالا می تواند منجر به ایجاد سر و صدا در تایل های لمینت شود. به همین دلیل لازم است در هنگام نصب گپی بین تایل ها وجود داشته باشد تا از بروز چنین مشکلی پیشگیری شود. در این مورد هم دما کردن لمینت ها پیش از نصب نیز می تواند بشدت کمک کننده باشد. رطوبت مناسب برای جلوگیری از جیر جیر کردن پارکت ، بین 35 تا 55 درصد می باشد.

6. تغییرات آب و هوایی

تغییرات دما طی فصول مختلف می تواند منجر به ایجاد تحرکاتی در میان تایل ها و حرکت کلیک ها شود. در فصل زمستان رطوبت کاهی می یابد و پارکت ها خشک تر می شوند. در عین حال، در فصل تابستان رطوبت بیشتر شده و چوب ها ممکن است متورم شوند. سر و صدای ناشی از تغییرات دمایی می تواند در ساعات مختلف روز نیز متفاوت باشد؛ به عنوان مثال صدای جیر جیر لمینت در صبح و عصر کاملاً متفاوت خواهد بود.

7. بی کیفیت بودن پارکت

اگر کیفیت پارکت نصب شده توسط شما پایین باشد، حتی نصابان حرفه ای نیز نمی توانند مانع بروز مشکلات برای آن شوند. پارکت های نصب شده باید جنس چوب مناسبی داشته و قابلیت تحمل فشار و انقباض و انبساط های طبیعی چوب را داشته باشند.

برای رفع صدای جیر جیر پارکت چه باید کرد؟

بگذارید یک نکته را به شما بگوییم: بهترین راه برای رفع صدای پارکت، پیشگیری کردن از آن است. اساسا اگر پارکت سر و صدا کند، راه قطعی ای مانند روغن کاری و… برای رفع صدای آن جواب نمی دهد و احتمالا نیاز به تعویض آن خواهید داشت؛ پس بهتر ست برای جلوگیری از هزینه های اضافی، از ابتدا مانع آن شوید. برای این کار، چند راه حل اساسی وجود دارد که هر یک را برایتان شرح می دهیم.

برای رفع صدای جیر جیر پارکت چه باید کرد؟تراز کردن کف و صاف کردن آن

اصولا صدای جیر جیر پارکت زمانی اتفاق میفتد که فضای خالی ای میان پارکت و کف زمین باقی مانده باشد. در این حالت پارکت بیش از اندازه در اثر فشار وارده خم شده و صدای جیر جیر آن به گوش می رسد. مطمئن شوید که که زمین قبل از نصب کاملا صاف و یکدست است.

مقاله پیشنهادی : روش های تمیز کردن و نظافت کفپوش لمینت

استفاده از کارشناسان و نصابان خبره

نصب پارکت پر از فوت کوزه گری و ریزه کاری های مهمی است که تنها کارشناسان و نصابان حرفه ای از پسش بر می آیند. پس بهتر است این کار را به آن ها بسپارید. کارشناسان ما در دکورچوب می توانند تمامی اقدامات لازم را برای شما انجام دهند.

قرار دادن درز انبساط در پارکت ها

تایل های پارکت را باید با فاصله 10 میلی متری از یکدیگر نصب نمایید. این فاصله به جهت پوشش دادن انبساط ها و انقباض های طبیعی چوب می باشد.

پارکت ها را با محیط هم دما کنید

قبل از نصب پارکت ها، چند روزی آن ا را در محیط خانه و محل نصب قرار دهید تا با آب و هوای محیط خو گرفته و به آن عادت کنند. این خود از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری خواهد کرد.

از پارکت های باکیفیت استفاده کنید

بهترین روش، استفاده از پارکت ها و لمینت های آلتون ساخته شرکت دکورچوب است. کافی است برای خرید پارکت با ما تماس بگیرید تا بهترین متریال های موجود در بازار را به شما معرفی کنیم.

برای رفع صدای جیر جیر پارکت چه باید کرد؟پس از نصب به پارکت ها زمان بدهید

بعد از نصب، مدتی باید به پارکت ها زمان داده و هیچ گونه فشاری روی آن ها قرار ندهید و حتی روی پارکت ها قدم نزنید. پارکت ها به کمی زمان نیاز دارند تا جای خود را محکم کرده و به شرایط جدید عادت کنند.

تایل های خراب را تعویض کنید

این جزو معدود مواردی است که بعد از جیر جیر کردن پارکت ها به کارتان می آید. تایل های خراب و پر سر و صدا را تعویض کرده و با قطعات جدید جایگزین نمایید.

جمع بندی

ایجاد سر و صدا در هنگام راه رفتن روی پارکت لمینت می تواند بسیار آزاردهنده باشد. بروز این مشکل را می توان به عوامل متعددی مربوط دانست؛ کلیک های نامرغوب، نصب نامناسب، رطوبت محیطی، تغییرات دمایی و فوم نامناسب تنها برخی از عواملی هستند که می توانند منجر به بروز چنین مشکلی شوند. البته با خرید این کالا از فروشگاههای معتبر و استفاده از نصابان حرفه ای می توانید تا حد زیادی از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنید. در این مقاله علت صدای جیر جیر پارکت و راه های رفع آن را بررسی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *