دکوراسیون فضای باز

بررسی انواع سقف متحرک و ویژگی های آن

بررسی انواع سقف متحرک و ویژگی های آن
امتیاز شما به این مطلب

سقف متحرک نوعی سقف جمع شونده است که امکان باز و بسته شدن آن با استفاده از یک کنترل یا دکمه وجود دارد. برای همین به سقف متحرک تاشو هم معروف است. این کل ماهیت کارکرد سقف متحرک است؛ پس مدل‌هایی که می‌بینیم، چه تفاوتی با هم دارند؟ مکانیزم باز و بسته شدن، شکل، مواد تشکیل‌دهنده و کاربردهایشان هستند که باعث شده تا با انواع سقف متحرک روبرو شویم. در واقع شما می‌توانید برای هر بخشی یک نوع سقف را پیدا کنید.

بررسی انواع سقف متحرک و ویژگی های آنمزایای استفاده از سقف‌های متحرک

سقف متحرک اصولاً برای فضای بیرون نصب می‌شود. عموما کسی سقف خانه‌اش را متحرک نمی‌کند که آن را باز و بسته کند. از طرفی باز و بسته شدن به‌صورت تاشو یک مزیت نیست؛ بلکه یک قابلیت به‌حساب می‌آید. باید دید که این قابلیت‌ها چه مزیت‌هایی دارد:

سقف می‌تواند از فضا در برابر باران، آفتاب، گردوخاک، برف و هر عامل خارجی دیگر محافظت کند. برای مثال، سقف متحرک کافی شاپ را دیده‌اید؟ مدیران کافی شاپ‌ها، حیاط خود را مسقف می‌کنند تا در زمانی که هوا بارانی است، مشتریان بتوانند از فضای بیرون هم استفاده کنند. زمانی هم که هوا خوب است، سقف را باز می‌کنند.

وقتی حیاط یا محیط باز در تابستان یا زمستان (به‌ویژه در هوای بسیار گرم یا سرد) سقف داشته باشد، می‌توان از هدر رفت انرژی جلوگیری کرد. وقتی اتلاف انرژی هم کم باشد، هزینه به‌مراتب کمتری پرداخت خواهد شد.

مقاله پیشنهادی : پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟

حال این در کجا کاربرد دارد؟ وقتی که سالنی نیاز است تا مراسم را در فضای بیرونی مانند تابستان برگزار کند، با داشتن یک سقف متحرک می‌تواند هم فضا را خنک کند و هم مانع هدر رفتن هوای خنک داخل شود. آفتاب هم به‌صورت مستقیم به داخل تابش نمی‌کند.

سقف متحرک که فقط یک نوع و شکل ندارد. شما همین الان با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید انواع مختلفی از آن را مشاهده کنید. نکته جالب‌تر اینجاست که برای هر کاربردی هم نمونه و مدل‌های مختلفی وجود دارد. در واقع برای هر مکانی می‌توانید یک سقف منحصر به فرد پیدا کنید. سقف متحرک خانه یا هر فضای دیگر به‌راحتی می‌تواند به‌عنوان یک آپشن لوکس و مدرن به‌حساب بیاید و باعث افزایش قیمت آنجا شود.

بررسی انواع سقف متحرک و ویژگی های آنکاربرد سقف متحرک

واقعیت اینجاست که شما با سقف‌های متحرک غریبه نیستید. ورزشگاه‌های قطر نمونه‌هایی بودند که در آن از سقف‌های متحرک استفاده شده بود. البته لازم نیست که همه این مدل سقف‌ها مثل سقف متحـرک ورزشگاه باشند؛ اما به هر حال در بعضی جاها لازم است.

می‌توانیم کاربردهای سقف متحرک را به دسته‌های زیر تقسیم کنیم:

  • فضاهای مسکونی مانند حیاط، تراس، پاسیو، استخر و جکوزی روباز، پشت بام
  • رستوران‌ها و کافی شاپ روباز
  • سالن‌های ورزشی مانند استخرهای روباز
  • سالن‌های همایش و مکان‌های روباز

نکته مهم اینجاست که هر کدام از موارد بالا دارای سقف متحـرک مخصوصی هستند که تکنولوژی آن‌ها در هر مورد با هم تفاوت دارد. برای مثال، ساختار سقف متحـرک استخر با ساختار سقف متحـرک پشت بام متفاوت است. حتی سقف‌های متحرک جکوزی هم با استخر فرق دارند.

نحوه عملکرد سقف متحـرک

پرسش اینجاست که سقف‌های متحرک چگونه کار می‌کنند؟ پیچیدگی کارکرد این مدل سقف‌ها به فضای بکارگیری شان مرتبط است؛ اما بیشترشان به‌صورت اتوماتیک کار می‌کنند. در ساختارشان بازو و قطعاتی دارند که باعث می‌شود تا پنل‌های سقف به داخل جمع یا باز شود.

چرا نوشتیم که بیشتر آن ها به صورت اتوماتیک کار می‌کنند؟ مگر نوع دستی آن نیز وجود دارد؟ بله نوع دستی هم وجود دارد. البته این مدل را نمی‌توان سقف به‌حساب آورد. در واقع بیشتر سایه‌بان هستند؛ مانند سایه‌بان‌هایی که جلوی مغازه‌ها نصب شده‌اند.

مقاله پیشنهادی : بررسی انواع کفپوش فضای باز

در حال حاضر شما می‌توانید مدل‌های جدیدتر با فناوری پیشرفته‌ای را مشاهده کنید که شکلی شبیه به سایبان دارند؛ اما کارایی‌شان بهتر است. از طرفی هم فقط برای پوشش جلوی در استفاده نمی‌شوند. برای مثال، سقف متحرک برای تراس همانند سایبان است که می‌تواند تراس را از تابش مستقیم نور یا باران محافظت کند.

بررسی انواع سقف متحرک و ویژگی های آنانواع سقف متحرک از لحاظ جنس و شکل

پیدا کردن دو سقف متحرک شبیه به هم خیلی سخت است. شاید در ظاهر شبیه به هم باشند؛ اما به هر حال در جزئیات و چگونگی عملکرد تفاوت‌هایی دارند. برای مثال، بازویی یکی ۱۸۰ درجه می‌چرخد؛ اما دیگر زاویه چرخش کمتری دارد که همین مورد می‌تواند باعث اختلاف این دو مدل شود.

سقف متحرک را می‌توان از نظر شکل و فناوری جمع و باز شدن به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

سقف متحـرک جمع شونده

این سقف بیشتر در مراکز تفریحی، تجاری و ورزشگاه‌ها استفاده می‌شود و از چندین پنل تشکیل شده‌اند که به‌صورت کشویی به داخل هم رفته و جمع می‌شوند. البته پنل‌ها ممکن است که در هنگام جمع شدن زیر هم قرار بگیرند.

سقف متحـرک کشویی

این نوع سقف به‌صورت افقی و در امتداد یک ریل حرکت کرده و باز و بسته می‌شود. از این نوع سقف در دکوراسیون مسکونی و تجاری به‌عنوان آفتاب‌گیر استفاده می‌شود.

سقف متحـرک تاشو

در سقف تاشو یا سقف آکاردئونی، پنل‌ها روی هم قرار می‌گیرند. این نوع سقف انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به بقیه دارد و اغلب در رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها به کار می‌رود.

سقف متحـرک شیب‌دار

این نوع سقف دارای زاویه‌ای است که در فضاهای تجاری و صنعتی به کار می‌رود. از آنجا که شیب‌دار است، می‌توان از این نوع در آب‌و‌هوای بارانی یا برفی استفاده کرد. البته ناگفته نماند که این نوع سقف متحرک، زیبایی محل را چند برابر می‌کند. البته برای مکان‌هایی هم که می‌خواهند نور به‌صورت زاویه‌دار به داخل بتابد، گزینه بسیار عالی است؛ برای اینکه شما طرحی خاص روی زمین خواهید داشت.

بررسی انواع سقف متحرک و ویژگی های آنمواد تشکیل‌دهنده سقف متحـرک

سقف‌های متحرک اصولاً از چند جنس شیشه، آلومینیوم، استیل و انواع پارچه‌های خاص ساخته می‌شوند. البته از هر شیشه یا پارچه‌ای هم نباید استفاده کرد. جنس‌های به کار رفته باید استحکام کافی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و ضربه را داشته باشند. البته سقف متحرک چوبی هم داریم؛ اما کاربردش خیلی خاص است.

هزینه راه‌اندازی سقف متحـرک

اصلاً نمی‌توانیم به شما بگوییم که هزینه خرید و راه‌اندازی سقف متحرک چقدر می‌شود. همه این ها به نوع سقف، کاربرد، فناوری، جنس و همچنین قیمت به روز تجهیزات بستگی دارد. اما بهتر است که حتماً قبل از خرید از چندین شرکت استعلام بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *