دکوراسیون فضای باز

بررسی انواع کفپوش فضای باز

بررسی انواع کفپوش فضای باز
امتیاز شما به این مطلب

بررسی انواع کفپوش فضای باز

انتخاب کفپوش فضای باز یکی از فاکتور های بسیار مهم در طراحی و دکوراسیون فضای باز است زیرا به زیبایی بیشتر و دلنشین شدن این فضا کمک می کند. هنگام انتخاب کفپوش، باید به روش نصب آن و نوع آب و هوایی که منطقه مورد نظرتان دارد توجه کنید. و با ارزیابی عواملی مانند مقاومت در برابر دماهای بالا و پایین، دوام و هزینه کفپوش، نحوۀ نگهداری و ایمنی، بسته به فضای خود کفپوش مناسب را انتخاب کنید.

در این مقاله سعی بر این دارم که انواع کفپوش و مواردی که باید به آن در انتخاب کفپوش مناسب توجه کرد را مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

مواردی که در انتخاب کفپوش باید به آنها توجه کرد

قدرت:

برخلاف کفپوش های فضاهای داخلی و کاشی کف، کفپوش فضای بیرونی باید از قدرت کافی برای تحمل تغییرات دما و شرایط آب و هوایی مختلف برخوردار باشند. میزان قدرت کفپوش به نحوه ی استفاده ی شما بستگی دارد. مثلا محصولات به کار گرفته شده در حیاط یک زوج بازنشسته ی آرام، با یک خانواده که فرزندان بازیگوش آن وسایل بازی خود را به اطراف پرت می کنند، متفاوت است.

بودجه:

شما می توانید حیاط خود را با کفپوش های لوکسی پوشش دهید که هزینه ی آن در مقایسه با کاشی های خریداری شده برای یک سرویس بهداشتی کوچک، خیلی بیشتر است. به همین دلیل، هزینه یکی از موارد مهم در هنگام خرید کفپوش است. کفپوش ها در قیمت های متفاوتی موجود هستند. مثلا کفپوش های سنگ فرش و یا سرامیک به ازای هر مترمربع 1دلار و سنگ لوح درجه یک یا سنگ صابونی به ازای هر متر مربع 50 دلار می باشند.

مدل:

کفپوش حیاط خانه باید با منظره ی کلی و ویژگی ها و مصالح معماری خانه هماهنگ باشد. کفپوشی انتخاب کنید که با رنگ، ساختار و جلوه ی کلی متعلقات خانه هماهنگ باشد.

ساختار و مقاومت لغزشی:

توجه به ساختار و سر بودن کفپوش حیاط، بسیار مهم تر از پوشش های فضاهای داخلی، مثل دیوار یا کف می باشد. نمی توان جلوی رطوبت حیاط را گرفت. بنابراین کفپوش ها باید دارای دندانه هایی باشند که از لغزیدن افراد جلوگیری کنند. سطح مقاوم در برابر لغزش، یکی از ویژگی های ضروری در انتخاب کفپوش حیاط است. بعضی از کفپوش ها این ویژگی را منظور کرده اند. ساختار کفپوش حیاط همچنین می تواند روی انتخاب مبلمان حیاط تاثیر بگذارد.

شرایط آب و هوایی:

اگر در آب و هوایی زندگی می کنید که فرایند انجماد و تبخیر یخ یک اتفاق رایج است، به کفپوش هایی نیاز دارید که در برابر تغییرات شدید آب و هوا مقاوم باشند. مثلا کفپوش های چینی از قابلیت جذب آب کمی برخوردار هستند. اما کفپوش های ماسه ای در سر دیگر طیف، منافذ زیادی دارند. در صورتی که کفپوش آب را به خود جذب کند، با یخ زدن آب، کفپوش در هم می شکند.

میزان نور:

موضوعی که کمتر به آن توجه می شود، میزان نوری است که کفپوش حیاط دریافت می کند. حیاط های آفتاب گیر و پر نور، به کفپوش های تیره و مکان های سایه دار و تاریک تر به کفپوش های روشن تری نیاز دارند تا نور فضا توسط آنها تامی شود.

نوع فضای باز:

به این فکر کنید که برای چه مکانی به کفپوش نیاز دارید و در مکان مورد نظر خود چه کارهایی را انجام خواهید داد. برای مثال، اگر پاسیو شما در منطقه ای قرار دارد که مدام باران می بارد و تحت تأثیر رطوبت است، باید به دنبال خرید یک کفپوش مقاوم در برابر رطوبت باشید. اگر هم بچه های کوچک مدام از فضای باز برای بازی استفاده می کنند، باید کفپوش در برابر لیز خوردن یا آسیب دیدگی در زمان افتادن، ویژگی های مورد نظر را داشته باشد.

انواع متریال و کفپوش فضای باز

کفپوش های چینی

این نوع کفپوش ها دارای متریالی مقاوم و متراکمی از سرامیک هستند. بنابراین می توان کفپوش های چینی فضاهای داخلی را برای حیاط هم به کار برد. بهترین نوع کفپوش های چینی، انواع برجسته و مات آن هستند. سطح این کفپوش ها صاف و صیقلی نیست؛ از این رو با مرطوب شدن هوا سطح لغزنده ای پیدا نمی کنند. بیشتر کفپوش های چینی برای استفاده در حیاط، مستحکم و ضخیم هستند. با این حال بهتر است در هنگام خرید به قابلیت کفپوش برای استفاده در فضای بیرون توجه کنید. این کفپوش ها در قیمت های متفاوتی در بازار موجودند.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

کفپوش های سرامیکی

سرامیک های سنتی، با دارا بودن شاخصه ی PEI، که بیانگر میزان قدرت کفپوش است، یک انتخاب مناسب برای پوشش حیاط به حساب می آیند. به طور کلی، کفپوش های سرامیکی به دلیل فقدان قدرت کافی برای تحمل نور، برای حیاط های کم نور مناسب است. در صورتی که انتخاب شما کفپوش سرامیکی است، حتما نسبت به قابلیت نصب آن در حیاط آگاه شوید. چرا که بیشتر کفپوش های سرامیکی موجود در بازار، برای پوشش دیوار مناسب بوده و از قدرت کافی برای نصب در حیاط برخوردار نیستند. این کفپوش ها نسبت به کاشی های چینی ارزان تر هستند. اما تنوع مواد به کار گرفته شده در کفپوش های سرامیکی، قیمت این محصولات را بسیار متفاوت کرده است.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

کفپوش کوآری

برخلاف آنچه از اسم این کفپوش برمی آید، کوآری از آهک معدنی استخراج نشده و در واقع از نوعی خاک رس ساخته می شود. این کفپوش ها از قدرت زیادی برخوردارند و گزینه ی مناسبی برای پوشش حیاط به حساب می آیند. در واقع کوآری به طور انحصاری برای فضاهای بیرونی ساخته شده است. برخلاف کفپوش های چینی و سرامیکی، کوآری در رنگ های محدودی وجود دارد: قرمز، قهوه ای و خاکستری. این کفپوش ها به خانه ی شما ظاهری مدیترانه ای می بخشند، که مورد علاقه ی بسیاری از مالکان است.

این کفپوش ها به طور معمولی لعاب کاری نمی شوند. با این وجود از مقاومت بالایی در برابر آب برخوردارند و ساختار آنها به گونه ای است که با وجود رطوبت لغزنده نمی شوند. کفپوش کوآری برای مناطقی که در زمستان دچار یخبندان می شوند، مناسب نیست. لک شدن یکی از ویژگی هایی است که کوآری به خاطر آن بدنام شده است. اما در شرایط آب و هوایی مساعد، این کفپوش ها بهترین انتخاب برای پوشش حیاط می باشند.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

کفپوش سنگی

سنگ طبیعی به دلیل ویژگی های زیبا، طبیعی و بادوام، یکی از بهترین گزینه های کفپوش برای فضای باز است. سنگ طبیعی در رنگ های متنوعی در بازار موجود است که این مهم می تواند جذابیت بصری فضای بازار را دوچندان کند. علاوه بر این، شرایط نگهداری از سنگ آسان است. یکی دیگر از مزیت های کفپوش سنگی، سازگاری با محیط زیست است و از نظر بصری احساسات دلپذیری را در افراد ایجاد می کند. از سویی دیگر، سنگ دوام بالایی دارد و اگر به درستی اجرا شود، در برابر شرایط آب هوایی مختلف تا سال ها مقاومت خواهد کرد.

در میان رایج ترین انواع سنگ مورد استفاده برای کفپوش فضای باز، می توان موارد زیر را پیدا کنید:

کفپوش تراورتن

تراورتن نوعی سنگ طبیعی با بافت و رنگ های زیباست. کفپوش تراورتن سنگ آهکی است که در استخراج های طبیعی معدن در فصل بهار، بهره برداری می شود. این سنگ در کنار استحکام و جذابیت، دارای حفره های ریزی در سطح خود می باشد که در صورت صیقل نیافتن، باعث جمع شدن آلودگی می شود. از طرف دیگر، تراورتنی که تا حد زیادی صیقل خورده، در صورت وجود رطوبت بسیار لغزنده می شود. این کاشی با توجه به مکانی که از آن استخراج شده، دارای کیفیت های متفاوتی می باشد. تراورتن ترکیه و ایتالیا، نسبت به انوع مکزیکی و چینی آن از کیفیت بالاتری برای استفاده در حیاط برخوردارند.

سنگ لوح

اگر می خواهید برای کفپوش حیاط از سنگ طبیعی استفاده کنید، سنگ لوح گزینه ی بهتری است. سنگ لوح نوعی سنگ دگردیسی شده است که تحت حرارت و فشار بسیار زیادی قرار می گیرد. این کاشی بسیار مستحکم، با دوام و مقاوم در برابر آب می باشد. برخلاف دیگر سنگ های طبیعی، سفال دارای ساختاری است که در صورت وجود رطوبت آن را لغزنده نمی کند. بر خلاف تصور عمده ی مردم، سنگ لوح علاوه بر رنگ های خاکستری تیره و مشکی، در رنگ های بنفش، سبز، و نارنجی هم یافت می شود.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

کفپوش گرانیتی

یکی دیگر از سنگ های طبیعی، با کیفیت و پیشتاز به عنوان کف پوش حیاط، گرانیت است. اما این کفپوش چند ویژگی منفی هم دارد که شما را برای انتخاب آن به عنوان پوشش حیاط دو دل می کند. گرانیت تا حد زیادی صیقل داده می شود. این امر سطح آن را در صورت وجود رطوبت بسیار لغزنده می کند. همچنین، گرانیت در مقایسه با دیگر انواع کاشی، از بافت متخللی برخوردار است. بنابراین به منظور جلوگیری از لک شدن و نفوذ آب در آن، باید دائم لعاب کاری شود.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

سنگ آهک

سنگ آهک نوعی سنگ رسوبی است که به خاطر فراوانی و راحتی نصب، سالهای متمادی، به عنوان یکی از مصالح مورد علاقه ی مردم شناخته شده است. این سنگ در رنگ های قهوه ای، قرمز، خاکستری و رنگ های روشن تر یافت می شود. رنگ روشن این سنگ، گرما را منعکس می کند. سنگ آهک نسبت به گرانیت و سنگ لوح، نرم تر بوده و ممکن است به راحتی دچار خراشیدگی یا خرد شود. به منظور جلوگیری از لک شدن، باید دائم سنگ آهک را لعاب کاری کرد. این نوع کفپوش برای آب و هوای خشک مناسب است و گزینه ی مناسبی برای مناطقی با زمستان های سرد نمی باشد.

سنگ صابون

دلیل نامگذاری این سنگ، ساختار نرم و ابریشمی آن می باشد. این سنگ طبیعی در مقابل آب و لک مقاوم است. مقاومت سنگ صابون در برابر گرما، آن را برای استفاده در مناطق گرمسیر مناسب می کند. این سنگ برای نصب در اطراف استخر، و استفاده در مناطق مرطوب و خیلی سرد، بسیار مناسب است.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

سنگ ماسه ای

این سنگ همانند سنگ آهک، نوعی سنگ رسوبی است. اما ساختار سنگ ماسه ای نسبت به سنگ آهک نرم تر است و این موضوع برای آن محدودیت هایی را ایجاد می کند. سنگ ماسه ای از طریق رسوبات ماسه در طول زمان ایجاد شده و دارای ظاهری زیباست. نرم بودن ساختار این سنگ، مقاومت آن را در برابر خراشیدگی، آب و لک کاهش می دهد. از این رو باید آن را مکررا لعاب کاری کرد. سنگ ماسه ای برای مناطق گرمسیر و بدون زمستان های سرد، مناسب است.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

کفپوش های پلاستیکی همبند

کفپوش های پلاستیکی همبند، نوع جدیدی از کفپوش ها هستند. این کفپوش ها لغزنده نیستند و هرکسی می تواند به راحتی آنها را نصب کند. کافیست تا انها را روی سطح قرار داده و لبه ها را به هم وصل کنید. شاید انتخاب کفپوش های پلاستیکی، زیباترین گزینه نباشد، اما استفاده از کفپوش های پلاستیکی همبند راه خوبی برای نونوار کردن بتن قدیمی حیاط است. این کفپوش ها بسیار مقاوم هستند. همچنین می توانید در صورت نیاز آنها را به راحتی از سطح جدا کنید. این کفپوش ها دارای ساختار متخلخل هستند تا آب را از خود عبور دهند.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

کفپوش های چوبی

چوب نه تنها زیباترین متریال ساخت کفپوش است بلکه دوام و ماندگاری بالایی نیز دارد؛ اما به خاطر داشته باشید که برای سالم نگه داشتن چوب به نگهداری منظم نیاز است. به عنوان مثال، پولیش کردن، سنباده زنی مجدد و واکس زدن پارکت های چوبی، کارهایی هستند که به افزایش طول عمر و زیبایی چوب کمک می کنند. نصب و پردازش چوب طبیعی می تواند بسیار پرهزینه باشد، بنابراین اگر ظاهر چوبی همان چیزی است که به دنبال آن هستید، کفپوش چوبی کامپوزیت را انتخاب کنید.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

چوب کامپوزیت می تواند ظاهر چوب طبیعی را تقلید کند و از نظر قیمتی نیز بسیار به صرفه باشد. چوب کامپوزیت به هیچ نوع مراقبت یا نگهداری خاصی نیاز ندارد. به یاد داشته باشید که چوب طبیعی نسبت به کامپوزیت و دیگر انواع چوب مصنوعی، احساس زنده بودن و گرما را تداعی می کند. همچنین، چوب طبیعی متریالی لوکس است و استفاده از آن به عنوان کفپوش فضای باز به ارزش و زیبایی این محیط کمک زیادی می کند؛ اما اگر چوب به خوبی پردازش نشود، مستعد جذب رطوبت و کپک خواهد بود.

این کفپوش ها، مربع های بزرگی از جنس چوب و کامپوزیت هستند که از طریق لبه ها به یکدیگر متصل می شوند. کفپوش های چوبی معمولا از چوب های مقاوم در برابر آب، مثلا سرو یا ماموت، ساخته می شوند. این کفپوش ها به زیرسازی نیاز نداشته و به طور مستقیم روی زمین نصب می شوند.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

کفپوش های بتنی

به منظور خلق ظاهر سنگ طبیعی و کاهش هزینه ها، می توانید از کفپوش های بتنی استفاده کنید. این کفپوش ها به گونه ای طراحی شده اند، که رنگ و ساختار آنها به سنگ طبیعی و سرامیک های با کیفیت شباهت دارد.

کاشی فرش

می توانید به عنوان یک چیز کاملا متفاوت، از کاشی فرش ها استفاده کنید. کاشی فرش ها، با توجه به انواع مختلفشان، با چسب مخصوص به کف چسبانده شده و یا دارای لبه های متصل شونده هستند. این کفپوش ها به راحتی روی زمینه ی بتنی نصب می شوند. می توانید در صورت لک یا قدیمی شدن کفپوش، آن را با کفپوش های دیگر تعویض کنید.

کفپوش پرسلان

متریال پرسلان می تواند فضای باز بیرون از خانه را به محیطی زیبا و مجلل تبدیل کند. پرسلان در رنگ های متنوع و به صورت مات و براق (صیقلی) در بازار به فروش می رسد. این ماده می تواند ظاهری شبیه به سنگ داشته باشد. کفپوش های پرسلان نسبت به سنگ از دوام کمتری برخوردار هستند اما قیمت کمتری نیز دارند. تمیز نگه داشتن و نگهداری این کفپوش ها بسیار آسان است اما بسته به کیفیت ساخت پرسلان، این متریال نسبت به قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی سخت مانند نور مستقیم خورشید، گرما، باران و سرما کمی حساس است.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که این کفپوش ها کاملاً لغزنده هستند. به ویژه زمانی که مقداری آب یا رطوبت روی پرسلان بنشیند، امکان لیز خوردن و آسیب وجود دارد. بنابراین، این متریال برای فضاهایی که افراد مدام در حال حرکت هستند و فعالیت های مختلفی را در فضای باز انجام می دهند، مناسب نیست.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

کفپوش موزاییکی

این کفپوش موزاییکی ظاهری فوق العاده مدرن، شیک و براق دارد. اگر به خوبی نصب شود و نگهداری از آن به درستی صورت گیرد، می تواند دوام بسیاری داشته باشد. تعمیر و نگهداری کفپوش موزاییکی بسیار آسان است و می توان آن را به راحتی با دستمال تمیز کرد. کفپوش موزاییکی گزینه ای هوشمندانه است زیرا امکان این وجود دارد که بتوانید فضای باز خود را شخصی سازی کنید. موزاییک در طیف گسترده ای از رنگ ها و طرح ها وجود دارد.

اگر کفپوش موزاییکی سطحی صاف و صیقلی داشته باشد، امکان لیز خوردن روی آن وجود دارد اما اگر سطح آن را برجسته و زبر انتخاب کنید، این مشکل برطرف می شود. مشکل اساسی موزاییک، مقاومت پایین آن است. این متریال نسبت به ضربه حساس است و اگر زیرسازی آن به درستی انجام نشود، با اعمال فشار زیاد به سرعت می شکند. برای اینکه کفپوش خود را ایمن کرده و حتی برای استفاده در فضای باز مقاوم تر کنید، باید موزاییک با ضخامت بیشتری خریداری کنید. همچنین، میزان جذب رطوبت موزاییک باید کمتر از ۱ درصد باشد.

کفپوش لاستیکی

Rubber یا کفپوش لاستیکی به صورت یک ضربه گیر عمل می کند و در برابر لغزش مقاوم است. این کفپوش بسیار بادوام است و برای مناطقی که کودکان زیادی در آن مشغول به بازی می شوند، بسیار عالی عمل می کند. نگهداری و تمیز نگه داشتن کفپوش های لاستیکی بسیار آسان است. این متریال در برابر گرمای زیادی مقاومت کمی دارد و بهتر است در مناطق با آب و هوای معتدل مورد استفاده قرار گیرد. اغلب در زمین های بازی از این کفپوش استفاده می شود و در دو نوع زیر در بازار به فروش می رسد:

  • به صورت رول است که بعد از پهن شدن روی زمین، در ابعاد و اندازه های مختلف برش داده می شود.
  • به صورت قطعات جدا و به هم پیوسته است که ظاهر سنگ و چوب را تقلید می کنند و در کنار هم نصب می شوند.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

چمن مصنوعی

این کفپوش برای مناطقی مناسب که افراد با پای برهنه روی آن راه می روند. چمن مصنوعی نرم و ضد حساسیت است و می تواند گزینه ای عالی برای تزیین فضای بیرون باشد. چمن مصنوعی برای زمین بازی کودکان و چیدن صندلی ها در اطراف استخر عالی هستند. این کفپوش برای مهمانی های شبانه فوق العاده زیبا به نظر برسد و حتی حیوانات خانگی نیز آن را دوست خواهند داشت. امروزه محصولاتی از چمن مصنوعی در بازار وجود دارند که گرمای زیادی را در خود نگه نمی دارند و از این رو برای همه مناطق و همه کاربران، بدون مشکل و مناسب هستند. با این که چمن مصنوعی گزینه ای ارزان محسوب می شود اما نمی تواند زیبایی و کیفیت سنگ و چوب را داشته باشد.

بررسی انواع کفپوش فضای باز

در این مقاله انواع کفپوش فضای باز را معرفی کردیم، حالا می توانید با خیال راحت به بازار بروید و محصول مورد نظر خود را تهیه کنید؛ اما مهم است که ابتدا نیازهای خود اعم از مقدار بودجه، مشخصات فضای باز و منطقه ای که در آن زندگی می کنید را ارزیابی کنید. همچنین برای مشاوره و طراحی و دکوراسیون فضای باز می توانید با همکاران ما در گروه معماری ساوا در ارتباط باشید.


مطالب دیگر:

مهم ترین عناصر در طراحی و دکوراسیون فضای باز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *