دکوراسیون داخلی

تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن چیست؟

تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن چیست؟
امتیاز شما به این مطلب

آیا تا به حال چیزی در مورد مبلمان نئوکلاسیک و مدرن به گوش شما خورده است؟ از تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن آگاه هستید؟ مبل‌های موجود در بازار در رنگ‌ها، طرح‌ها و سبک‌های مختلف هستند. اگر قصد خرید مبل داشته باشید، انتخاب بین این حجم از تنوع ممکن است کمی گیج کننده باشد. اگر از سبک‌های مختلف مبلمان اطلاع داشته باشید و بدانید هر نوع مبل مناسب چه فضایی است، احتمالا تصمیم‌گیری برای شما راحت‌تر خواهد بود. سبک نئوکلاسیک و مدرن دو نوع از سبک‌های محبوب در مبلمان خانگی و دکوراسیون داخلی هستند که طرفداران بسیاری دارد.

تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن چیست؟سبک نئوکلاسیک در واقع ترکیبی از سبک کلاسیک و مدرن است. در حالی که سبک مدرن از مدرنیته و تکنولوژی الهام می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌های مبلمان نئوکلاسیک و مدرن و تفاوت آنها بپردازیم. با ما همراه باشید.

مبل نئوکلاسیک چیست؟

سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی و مبلمان علاقه‌مندان زیادی در سراسر جهان دارد. افرادی که عاشق تجمل هستند، توجه ویژه‌ای به این سبک دارند. این سبک در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم با الهام گرفتن از نمای لوکس و سلطنتی معماری روم و ترکیب آن با معماری مدرن به شهرت رسید. مهمترین ویژگی این سبک و اصلی‌ترین تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن در توجه به جزئیات و پیچیدگی‌هایی مانند منبت‌کاری در مبلمان است.

مقاله پیشنهادی : تفاوت مبل کلاسیک و نئوکلاسیک چیست؟

تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن چیست؟در مبلمان نئوکلاسیک سادگی در پارچه‌ها خودش را نشان می‌دهد. دیگر خبری از رنگ‌های تند مبلمان کلاسیک نیست. با این حال قاب چوبی منبت‌کاری شده همچنان در این سبک از مبلمان دیده می‌شود و ممکن است از پارچه‌های شیک طرح دار نیز برای پوشش مبلمان استفاده شود. مهمترین ویژگی‌های مبلمان نئوکلاسیک در ادامه آورده شده است.

  • خطوط ساده و ظریف
  • الگوهای هندسی
  • استفاده از چوب‌های با کیفیت
  • روکش‌های پارچه‌ای یا چرم ساده و شیک

تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن چیست؟مبلمان مدرن چیست؟

طراحی مبلمان مدرن از مفهومی کاملا متفاوت با مبلمان سنتی پیروی می‌کند و پس از قرن نوزدهم رایج شد. از ویژگی‌های طراحی مبلمان مدرن می‌توان به تاکید بر فرم‌های پایه، رنگ‌های خنثی و طرح‌های چند کاره و مینیمالیست اشاره کرد. مهترین تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن این است که مبلمان مدرن ظاهر ساده‌تری دارند و به جای ظاهر، تمرکز بر روی خلاقیت، فرم و کارکرد است. از ویژگی‌های مهم مبلمان مدرن می‌شود به موارد زیر اشاره کرد.

  • خطوط منحنی و ساده
  • انعطاف پذیری
  • تمرکز بر کاربردی بودن
  • مینیمالیست
  • استفاده از رنگ‌های خنثی و ساده

تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن چیست؟به وجود آمدن مبلمان مدرن یک تغییر فوق‌العاده نسبت به سبک‌های مبلمان سنتی بود که لوکس و نمایشی بودند. با این حال هدف از طراحی مبلمان مدرن راحتی، آزادی و دور شدن از طرح‌های تزیین شده است که خانه را شلوغ و از نظر بصری سنگین می‌کند. بنابراین در طراحی این نوع از مبل راحتی اولویت دارد و به تبع آن قیمت هم در مقایسه با مبل نئوکلاسیک کمتر می‌شود. قیمت پایین‌تر با توجه به وضعیت اجتماعی و اقتصادی آن زمان توجیه پذیر است و احتمالا یکی دیگر از مهمترین تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن به حساب می‌آید.

تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن چیست؟4 مورد از مهم ترین تفاوت‌ های مبلمان نئوکلاسیک با مدرن

یکی از ویژگی‌های مبلمان نئوکلاسیک و مدرن تطبیق یافتن با فضای کوچک خانه‌ها است. مبلمان سنتی و کلاسیک فضای زیادی را اشغال می‌کردند و به دلیل جزییات زیاد و رنگ‌های تندی که در آن‌ها به کار برده می‌شد باعث می‌شدند فضا کوچکتر و شلوغ‌تر دیده شود. با این حال مبلمان ساخته شده بر اساس این دو سبک خود را با فضای کوچک تطبیق دادند و گزینه‌های مناسبی برای زندگی مدرن شدند. در ادامه این بخش به بررسی سایر تفاوت‌ها و ویژگی‌های مبلمان نئوکلاسیک و مدرن می‌پردازیم.

1 – شکل پایه

مبلمان مدرن دارای فرم و اشکال ساده‌ای هستند که با خطوط واضح و بدون جزئیات یا طراحی اضافی ساخته می‌شوند. این مبلمان زوایای هندسی ساده‌ای دارند و کمتر تزیینی هستند. از سوی دیگر مبلمان نئوکلاسیک خطوط تیزتری دارند. چوب‌های کار شده، پارچه‌های طرح‌دار یا ساده شیک، جلوه‌ای لوکس به آن می‌بخشد و آن را مناسب پذیرایی و مکان‌های مجلل می‌کند.

2 – طراحی چند منظوره

ایده پشت مبلمان مدرن ایجاد طرح‌های چند منظوره است که حداکثر کاربرد را در خانه یا رستوارن ارائه دهد. این طرح‌ها برای صرفه‌جویی در فضا بسیار مناسب هستند. برای مثال برای استفاده حداکثری از فضا در مبلمان مدرن ممکن است کشوهایی وجود داشته باشد، یا امکان استفاده از آن به عنوان تختخواب نیز فراهم باشد. چنین امکانی برای مبلمان نئوکلاسیک اصلا وجود ندارد و از آن به عنوان یکی از مهمترین تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن یاد می‌شود.

3 – جزئیات

یکی دیگر از ویژگی‌های مبلمان نئوکلاسیک و مدرن که آن‌ها را از هم متمایز کرده است، جزئیات است. جزئیات زیاد در مبل‌های نئوکلاسیک فضا را شلوغ و از نظر بصری سنگین می‌کند. در حالی که مبلمان مدرن فضای آرامتری را ایجاد می‌کنند.

4 – وزن و دوام

مبلمان مدرن معمولا با تکنیک‌های جدید صنعتی ساخته می‌شوند که باعث می‌شود وزن کمتر و اندازه کوچکتری داشته باشند. در حالی که وزن مبلمان نئوکلاسیک بیشتر است و با توجه به اینکه تنها برای نشستن استفاده می‌شوند و مانند مبلمان مدرن چند منظوره نیستند، احتمالا دوام بیشتری داشته باشند.

تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مدرن چیست؟جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در مورد تفاوت‌ها و ویژگی‌های مبلمان نئوکلاسیک و مدرن صحبت کنیم تا انتخاب بین این دو سبک از مبلمان برای شما راحت شود. با توجه به فضای کوچک زندگی اکثر افراد در جامعه امروز و حتی کوچک بودن محیط رستوران‌ها و کافه‌ها توصیه ما به عنوان کارشناسان این حوزه، انتخاب مبلمان مدرن است که فضایی آرام و دلپذیر را برای شما ایجاد می‌کنند و چند منظوره هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *