دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتی

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتی
امتیاز شما به این مطلب

انتخاب الگوها و طرح‌های دکوراسیون خانه نشانه‌ای از شخصیت افراد است. اما اغلب فراموش می‌کنیم که رنگ‌ها چقدر می‌توانند شخصیت ما را منعکس کنند. به همین دلیل است که یک فرد خوش مشرب و بانشاط رنگ‌های تیره و خنثی مثل طوسی و کرم را انتخاب می‌کند. بی‌آنکه بداند این انتخاب رنگ هیچ تناسب و سنخیتی با شخصیت او ندارد. تیپ شخصیتی (MBTI) و رنگ‌ها در روانشناسی ارتباط نزدیکی با همدیگر دارند. در زیر می‌توانید رنگ متناسب با تیپ شخصیتی خود برای چیدمان خانه را بررسی کنید.

شخصیت ENFP (برون گرا- احساسی – شهودی)

تیپ شخصیتی ENFP دارای انرژی زیادی است و دیگران را به سمت خودش جلب می‌کند. در عین حال تمایل زیادی به تغییر موضوع در گفتگو دارد. این افراد حتی با وجود طبیعت متضاد، بسیار دوست‌داشتنی هستند. آن‌ها عاشق رنگ‌های روشن مثل نارنجی غروب آفتاب هستند. رنگ آبی اقیانوسی و زرد کم رنگ به تعادل اشیا کمک می‌کند.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیاگر تیپ شخصیتی شما ENFP است، می‌توانید رنگ‌های خنثی سیاه و خاکستری را هم با این رنگ‌ها ترکیب کنید. با طبیعت بی‌باک شما رنگ‌های روشن با ترکیب رنگ‌های متضاد می‌تواند ایده خوبی باشد.

رنگ چیدمان برای شخصیت INFP (محتاط – درونگرا – محافظه‌کار)

اگر شخصیت شما INFP است، معمولا به رنگ‌های آبی ملایم و صورتی روشن علاقه بیشتری دارید. در کنار این رنگ‌ها سایه‌های دیگری مثل سفید، بنفش و هلویی هم به نظر مناسب هستند. در واقع چون درونگرا هستید، ترجیح می‌دهید با رنگ های روشن کنار بیایید.

مقاله پیشنهادی : روانشناسی رنگ‌ها در انتخاب مبلمان

سایه‌های ملایم آبی و سفید جزء رنگ های کلاسیک هستند که وقتی با رنگ صورتی روشن، هلویی و بنفش ترکیب می‌شوند، یک چیدمان افسانه‌ای و جادویی را پدید می‌آورند.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیشخصیت ENTP (جذاب – برونگرا – خوش صحبت)

شخصیت ENTP دارای نگرشی غیرمتعارف است و از انتخاب مسیرهای غیرمنتظره لذت زیادی می‌برد. ایده‌های این افراد برای چیدمان منزل و انتخاب رنگ نامحدود است. اگر شما هم شخصیت ENTP دارید، بیشتر به سایه‌های تیره‌ رنگ علاقمند هستید. برای مثال آبی تیره به همراه ترکیبی از رنگ‌های روشن و متضاد مورد علاقه شماست. در کنار این رنگ‌ها باید به نارنجی اشاره کنیم که در کنار سایه‌های مختلف، ظاهری چشم‌نواز و منحصر به فرد را به خانه شما می‌بخشد.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیرنگ‌های مورد علاقه شخصیت INTP (درون‌گرا – شهودی – متفکر – آینده‌گر)

یکی دیگر دیگر از تیپ‌های شخصیتی INPT است که بیشتر به رنگ‌های سبز تیره، خاکستری و سیاه علاقه دارند. اگر شما یک شخصیت INPT دارید، زیاد فکر می‌کنید و همیشه در چیدمان منزل و انتخاب رنگ‌ها بلند پروازی دارید. در عین حال هیچ وقت از انتخاب رنگ خسته نمی‌شوید و همیشه به رنگ‌های تیره‌تر علاقه بیشتری نشان می‌دهید. در عین حال به رنگ نارنجی و زرد هم علاقه دارید تا همه چیز را پر انرژی نشان دهید.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیرنگ مورد علاقه شخصیت ESFJ (سنت‌گرا، برون‌گرا و احساسی)

اگر شما جزء این تیپ شخصیت هستید، به رنگ‌های صورتی، آبی کم رنگ و خاکستری روشن علاقه زیادی دارید. در واقع به رنگ‌های علاقمند هستید که دیگران با آن‌ها احساس راحتی داشته باشند. بنابراین به رنگ‌های روشنی که احساس آزادی می‌دهند، تمایل دارید. از سوی دیگر می‌خواهید همه جا زیبا باشد و بنابراین رنگ‌ها را در کنار سایه‌ها ترکیب می‌کنید.

رنگ‌های سایه صورتی ملایم و آبی کم رنگ همیشه در چیدمان خانه شما ثابت هستند. در کنار آن‌ها از رنگ خاکستری روشن به همراه سفید و سیاه متضاد نیز استفاده می‌کنید.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیتیپ شخصیتی ISFJ (محافظه‌کار – مسئول – مهربان)

شخصیت ISFJ به رنگ‌های آبی و سایه‌های مختلف آبی و سبز علاقه زیادی دارند. اگر جزء این نوع شخصیت هستید، قلبی دلسوز و حساس دارید و دلتان می‌خواهد دیگران به رنگ خانه شما علاقمند باشند. شما به رنگ‌های سرد و روشن مثل آبی آسمانی متمایل هستید. در عین حال مکمل‌های آن از قبیل سبز را هم همچنان دوست دارید که راهی برای بیان اشتیاق عمیق عاطفی است.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیرنگ‌های مورد علاقه تیپ‌های ESTJ (مسئولیت‌پذیر – هوشیار – متعهد)

شخصیت ESTJ به عنوان افرادی قدرشناس و سنتی شناخته می‌شوند. اگر شما هم جزء این گروه از افراد هستید باید بگوییم که یک فرد سخت‌کوش هستید که می‌خواهید همه کارها به سرانجام برسانید و انرژی خودتان را هم حفظ کنید. اما از آن دست افرادی نیستید که یک رنگ را با رنگ عجیبی ترکیبی کنید. بیشتر با رنگ‌های خنثی و سبک احساس راحتی دارید.

رنگ‌های سفید، بژ، قهوه‌ای روشن و خاکستری دقیقا رنگ‌های مورد علاقه شماست که از نظرتان به خانه حس یکپارچگی می‌دهد. شخصیت‌های ESTJ در انتخاب رنگ احساس محدودیت ندارند و فکر می‌کنند هر رنگی را که بخواهند می‌توانند برای خانه خود انتخاب کنند. با این حال در انتخاب‌هایشان بسیار منطقی عمل می‌کنند.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیرنگ مورد علاقه شخصیت‌های ISTJ (درون‌گرا- متفکر- قاضی و هشیار)

برای این گروه از شخصیت‌ها باید گفت چون احساس احترام عمیقی به سنت‌ها دارند، به تیپ شخصیتی ESTJ شبیه هستند. اگر شما هم جزء این تیپ شخصیتی هستید، مطمئنا معتقدید که هر چیزی خراب شد، به جای دور انداختن، باید آن را تعمیر کرد. این افراد شخصیت خنثی دارند و به سایه‌هایی که می‌توانند با هر چیزی جفت شوند، علاقمند هستند.

شخصیت ISTJ به رنگ‌های کرم، قهوه‌ای تیره، خاکستری تیره و حتی زغالی با کنتراست بالا علاقه دارند. اتاق نشیمن آن‌ها می‌تواند ترکیبی از رنگ‌های خنثی باشد.

رنگ‌های مورد علاقه شخصیت‌های ENFJ (قاطع-آگاه- هدف‌گرا – منظم)

اگر تیپ شخصیتی ENFJ دارید، باید بگوییم که اهل دوست داشتن دیگران هستید و اطرافیان در کنار شما احساس امنیت می‌کنند. شما شخصیتی کاریزماتیک و قابل دسترس دارید که دیگران اغلب برای نصیحت و آرامش به نزدتان می‌آیند. رنگ‌های مورد علاقه‌تان برای چیدمان منزل هم باید به شما و دیگران آرامش دهد. به همین دلیل به دنبال رنگ‌های بیش از حد روشن و تیره نیستید.

رنگ مورد علاقه شما بنفش است که همیشه متعادل‌ترین تناژ آن را انتخاب می‌کنید. در کنار آن افزودن سایه‌های صورتی به روشن‌تر شدن همه وسایل کمک زیادی می‌کند تا چیدمان آرامتری داشته باشید.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیرنگ مورد علاقه شخصیت INFJ (خلاق – آرام – دلسوز)

تیپ شخصیتی INFJ عاشق رنگ زرد، صورتی، آبی آسمانی و سبز طبیعت است. اگر جزء این گروه از افراد هستید، ترجیح می‌دهید رنگ‌ها کمی غیرمتعارف و منحصر به فرد باشد. در واقع برای چیدمان منزل و انتخاب رنگ همیشه دیدگاه خاص خود را اجرا می‌کنید. با این حال چیدمان منزلتان آشفته نیست و برای داشتن خانه‌ای زیبا تمام تلاشتان را به کار می‌گیرید.

رنگ‌های مورد علاقه شخصیت‌های ESTP (برونگرا-منطقی – حسی)

اگر تیپ شخصیتی ESTP دارید، عاشق رنگ قرمز، صورتی، زرد و نارنجی هستید. این تیپ شخصیتی همیشه در حال حرکت است و برای ماجراجویی‌های آینده آمادگی کامل را دارد. شما برای چیدمان به دنبال رنگ‌هایی دست‌ نیافتنی هستید. رنگ‌های مرتبط با غروب آفتاب همراه با سایه‌های بنفش، صورتی، مرجانی و نارنجی دقیقا همان رنگ‌هایی هستند که از نظر یک ESTP خانه را زیباتر می‌کند.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیرنگ‌های مورد علاقه ISTP (درونگرا- منطقی – ادراکی)

افراد با این تیپ شخصیتی تمایل به تحلیل افکار خودشان دارند. از آنجا که شخصیتی مولد دارند برای رسیدن به اهدافشان با تجربه مسیرهای متفاوت هیچ مشکلی ندارند. این تیپ شخصیتی بیشتر جذب رنگ‌های تیره مثل خاکستری و سبز می‌شود ولی رنگ‌های شادی مثل نارنجی به تحریک ذهنشان در تحلیل و بررسی مسائل کمک می‌کند. پس بهتر است سعی کنند به بهانه‌های مختلف و هر چند کوچک کمی رنگ شاد در گوشه و کنار خانه یا اتاق داشته باشند.

رنگ های مورد علاقه ESFP (برون‌گرا، حسی، شهودی، ادراکی)

اگر شما در این گروه قرار می‌گیرید، به خوبی می‌دانید که بسیار برونگرا و پرانرژی هستید و از بروز آن واهمه‌ای ندارید. اگرچه دوست دارید در کانون توجه دیگران قرار داشته باشید ولی حاضر نیستید این توجه را به هر روشی به دست آورید.

مقاله پیشنهادی : بهترین سبک های چیدمان آشپزخانه براساس تیپ شخصیت

رنگ سورمه‌ای یکی از رنگ‌هایی است که به راحتی جلب توجه می‌کند ولی به شما پیشنهاد می‌کنیم از جزییات سفید و طلایی حتما در چیدمان اتاق استفاده کنید.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیرنگ‌های مورد علاقه ISFP (درون‌گرا، حسی، احساسی، ادراکی)

در این تیپ شخصیتی رگه‌هایی از هنر وجود دارد و درنتیجه گاهی احساسات، هدایتگر آن‌هاست که با این واقعیت هیچ مشکلی ندارند. برای این شخصیت، رنگ‌هایی با سایه‌های آبی و بنفش جذاب هستند چون خلاقیت و راحتی را در آن‌ها زنده می‌کند. البته رنگ سفید به‌عنوان رنگی آزاد و بدون محدودیت هم برای این شخصیت جایگاه ویژه‌ای دارد. این رنگ‌ها کمک می‌کنند که این تیپ شخصیتی بتواند احساسات درونی خود را بدون هیچ محدودیتی ابراز کند.

رنگ‌های مورد علاقه ENTJ (برون‌گرا، شهودی،منطقی، قضاوت‌گر)

اگر فردی با این تیپ شخصیتی هستید لازم است بدانید که برای رسیدن به هدفتان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنید و سعی دارید در این مسیر یا در زندگی‌تان، ساختاری مشخص را حفظ کنید. از آنجا که دیگران شما را نادیده بگیرند، بیزار هستید؛ رنگ قدرتمند قرمز می‌تواند برای شما رنگی مناسب باشد. ترکیب قرمز با رنگ‌هایی از سایه‌های قهوه‌ای، سفید و مشکی باعث ایجاد حس موفقیت در شما می‌شود.

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه با توجه به تیپ شخصیتیرنگ‌های مورد علاقه INTJ (درون‌گرا، شهودی،منطقی، قضاوت‌گر)

شما شخصیتی باهوش و کنجکاو دارید که اغلب تنهایی را به معاشرت با دیگران ترجیح می‌دهید. از آنجا که پیوند عمیقی با طبیعت دارید، رنگ‌های زمینی و موجود در طبیعت مثل سبز و قهوه‌ای و خاکی حس خوبی در شما ایجاد می‌کنند.

جمع یندی

انتخاب رنگ برای چیدمان منزل تا حدودی با تیپ شخصیتی شما ارتباط دارد. طبق دسته‌بندی‌های MBTI که انواع مختلفی از تایپ‌های شخصیتی را نام می‌برد، شما می‌توانید یکی از افراد در این دسته‌بندی باشید. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *