دکوراسیون داخلی

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه خطی

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه خطی
امتیاز شما به این مطلب

امروزه به دلیل کمبود فضا، عموما آشپزخانه روز به روز کوچک‌تر و طراحی این بخش مهم از خانه با دشواری رو به رو می‌شود. طراحی دکوراسیون آشپزخانه خطی یکی از سبک‌هایی است که امروزه به دلیل همین کمبود فضا بسیار رواج پیدا کرده است. منظور از آشپزخانه خطی آن است که در آن تمامی اجزای مورد نیاز آشپزخانه در یک راستا و یک خط فرضی چیده می‌شوند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به دلیل آن که یکی از بخش‌های مهم خانه تلقی می‌شود باید با وسواس و ایده‌های نو پیاده سازی شود. در ادامه این مقاله در رابطه با طراحی دکوراسیون آشپزخانه خطی اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

آشپزخانه خطی چیست؟

یک خط فرضی را در نظر بگیرید، همین خط در برگیرنده تمام وسایل و تجهیزات آشپزخانه شما خواهد بود. در این سبک طراحی فرد آشپز نیاز به جا به جایی زیادی نخواهد داشت و تنها با حرکت در مسیرهای چپ و راست به راحتی خواهد توانست به تمامی اجزای موجود در آشپزخانه دسترسی داشته باشد.

این سبک از طراحی همان طور که عنوان شد بیشتر در خانه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن‌ها فضای زیادی برای چیدمان وسایل آشپزخانه وجود ندارد، در خانه‌هایی که در محیط خانه راه‌ پله‌ای به طبقه بالا وجود دارد، قسمت زیر پله خالی می‌ماند که طراحان از این مکان برای آشپزخانه خود استفاده می‌کنند. اگر شما هم در این گونه از خانه‌ها زندگی می‌کنید و یا فضای زیادی را برای چیدمان وسایل آشپزخانه خود در اختیار ندارید، بهترین شیوه طراحی دکوراسیون استفاده از شیوه طراحی خطی است.

مقاله پیشنهادی : الگوهای اصلی در طراحی پلان آشپزخانه کدامند؟

در طراحی یک آشپزخانه خطی به چه مواردی باید توجه کنیم؟

قوانین و مقرارت کلی برای این گونه از آشپزخانه‌ها وجود ندارد و هر طراحی وابسته به دانش و تجربه خود می‌داند به طور مثال قرار دادن تجهیزات مناسب در یک بخش از آشپزخانه نمای بهتری به این محیط خواهد داد. ما نیز بر اساس تجربه و دانشی که طی انجام 100‌ها پروژه طراحی به آن رسیده‌ایم، دریافته‌ایم که رعایت کردن موارد نام برده شده در ادامه باعث خواهد شد که شیوه طراحی داخلی دکوراسیون آشپزخانه خطی به چه صورتی زیبا‌تر خواهد بود.

سینک ظرفشویی اصلی‌ترین عنصر هر آشپزخانه

می‌دانیم که سینک ظرفشویی یکی از مهم‌ترین تجهیزات بخش‌های هر آشپزخانه است، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود برای طراحی دکوراسیون خطی آشپزخانه حتما سینک را در وسط این خط قرار دهید. به این صورت شما با کمی جا به جایی خواهید توانست بدون دردسر به وسیله و یا محل مورد نظر خود برسید.

چیدمان مناسب برای آشپزخانه‌های کوچک

پراکندگی اجزای موجود در آشپزخانه می‌تواند باعث شود تا محیط کوچک‌تر از آن چه که است دیده شود. اگر در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالا آشپزخانه شما فضای کوچکی را در اختیار شما قرار داده است. شما اولین قدمی که باید در زمان طراحی دکوراسیون یک آشپزخانه بردارید، چیدمان وسایل اساسی خواهد بود. منظور از وسایل اساسی وسایل و تجهیزاتی است که نبود آن‌ها در آشپزخانه باعث لنگ ماندن کار می‌شود. 3 وسیله بسیار مهم در آشپزخانه وجود دارد

  • یخچال
  • اجاق گاز
  • سینک ظرفشویی

سه عنصر نام برده شده در بالا بخشی از طراحی‌های ضروری هر آشپزخانه است. برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه خطی نیاز است که این وسایل را به درستی و در جای مناسب جای دهید.

ادغام وسایل و تجهیزات با هم

به دلیل آن که در طراحی حال حاضر فضای مناسب و زیادی برای آشپزخانه در نظر گرفته نمی‌شود بهترین کار استفاده از تکنیک ادغام وسایل با یکدیگر است. در این تکنیک شما باید طراحی خود را به سمتی ببرید که یک وسیله چندین کاربرد داشته باشد. یعنی اگر قرار است میز ناهار خوری داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم این وسیله یا باید پس از صرف وعده‌های غذایی به عنوان وسیله دیگری مورد استفاده قرار گیرد و یا باید به صورتی جمع شود.

به عنوان مثال می‌توان این مورد را در طراحی دکوراسیون‌های آشپزخانه جزیره‌ای به خوبی مشاهده کرد. در این سبک طراحی همان قسمتی که با نام جزیره شناخته می‌شود دقیقا در وسط آشپزخانه قرار دارد. این کابینت‌ها در اکثر مواقع به عنوان میز ناهار خوری و یا محلی برای نصب اجاق گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابینت‌های شفاف وسعت دهنده محیط

یکی از کارهای جالبی که می‌توانید با آن فضای کوچک آشپزخانه خود را بزرگ‌تر نشان دهید، استفاده از کابینت‌های شفاف است. وجود این کابینت‌ها به دلیل آن که شفاف هستند در ظاهر فضایی را از شما نخواهند گرفت و به این صورت باعث خواهند شد که فضای شما بیشتر به نظر برسد. توجه داشته باشید که عدم استفاده از وسایل و تجهیزات زیاد در این کابینت‌ها باعث خواهد شد که ما به هدف خود نزدیک‌تر شویم.

از شلوغی زیاد بپرهیزید

استفاده از وسایل زیاد در دکوراسیون آشپزخانه خطی باعث می‌شود فضایی که در حال طراحی آن هستید کوچک‌تر از آنچه هست دیده شود. یک قانون کلی برای طراحی آشپزخانه‌های خطی و همچنین کوچک وجود دارد و آن هم این که تمامی وسایل باید در کابینت‌ها قرار گیرند مگر آن که از یک وسیله به صورت روزانه استفاده کنیم. حال کمی به وسایل و تجهیزات آشپزخانه خود فکر کنید، کدام یک از وسایل و تجهیزات را می‌توان در کابینت‌ها جای داد، وسایل و تجهیزاتی که به آن نیازی ندارید! با همین تکنیک کوچک خواهید توانست فضای بیشتری را در اختیار داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی شیوه طراحی دکوراسیون آشپزخانه خطی پرداختیم. در این شیوه طراحی به دلیل آن که فضای زیادی نداریم، مجبور می‌شویم تمامی وسایل و تجهیزات خانه را در یک راستا قرار دهیم. استفاده از این شیوه طراحی باعث جبران کمبود فضا و استفاده بهینه از مساحت موجود شده و در عین حال زیبایی دکوراسیون آشپزخانه فراهم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *