دکوراسیون داخلی

مبلمان اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارد؟

مبلمان اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارد؟
امتیاز شما به این مطلب

دیگر گذشت زمانی که مبلمان قجری بیشترین خواهان و فروش را داشت؛ الان دوره سبک‌های ساده و مینیمال است و یکی از این انواع مبلمان ساده سبک مبلمان اسکاندیناوی است.

حوزه‌های اسکاندیناوی را که می‌شناسید؟ همان کشورهای سوئد، فنلاند، ایسلند و نروژ. این سبک هم از همان نقاط نشات می‌گیرد. سبکی که البته قدیمی نیست؛ اما به دلیل طرح و ترکیب ساده توانسته باز روی خط مد قرار بگیرد. البته بهتر است بگوییم که باز در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است. اگر اطلاعاتی در خصوص مبلمان اسکاندیناوی ندارید، ما در ادامه این سبک مبلمان را برای شما معرفی کرده‌ایم. پس ما را در ادامه متن همراهی کنید.

مبلمان اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارد؟سبک مبلمان اسکاندیناوی چیست؟

مبلمان سبک اسکاندیناوی بر طراحی خطوط ساده، فضاهای سبک و خالی و منطبق بر طرح مینیمال استوار هستند. در واقع شما هیچ خط اضافه‌ای مشاهده نخواهید کرد. به عبارتی هیچ طرح خاصی روی مبلمان وجود ندارد و تنها چیزی که شما مشاهده می‌کنید، مبلی ساده با دسته و پارچه‌های آن است. حتی پارچه‌های این نوع مبلمان هم از ساده‌ترین نوع هستند.

مبلمان اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارد؟عناصر و ویژگی‌های مبل اسکاندیناوی

عناصر اصلی طراحی مبلمان اسکاندیناوی بر سادگی و کارایی بالا تأکید دارد؛ اما دقیقاً این سادگی در طرح و کارایی به چه معناست؟ مبل سبک اسکاندیناوی چه سبکی باید داشته باشد؟

  • استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی
  • پارچه‌های با طرح ساده و مخملی، پشمی و کتان یا چرم خیلی ساده
  • استفاده از فرم‌های ارگانیک و هندسی و با الهام از طبیعت
  • استفاده از متریال‌های طبیعی مانند: چوب، چرم
  • چوب‌های با رنگ روشن (در حالت کلی بهتر است که چوب با هر رنگی با طرح بسیار ساده باشد.)

مقاله پیشنهادی : روانشناسی رنگ‌ها در انتخاب مبلمان

در خصوص رنگ مبلمان اسکاندیناوی اختلاف نظر زیادی وجود دارد؛ اما متخصصان بیشتر استفاده از رنگ‌های روشن را توصیه می‌کنند. هرچند برخی بر استفاده از رنگ‌های سفید، طوسی و خاکستری هم تأکید دارند. علاوه بر این رنگ‌های بژ، کرم و قهوه‌ای کم‌رنگ هم پیشنهاد می‌شود. مهم این است که بین رنگ مبلمان با دیگر وسایل و فضای اتاق همخوانی وجود داشته باشد.

مبلمان اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارد؟از چه چوبی در مبلمان اسـکاندیناوی استفاده می‌شود؟

چوب مبلمان اسـکاندیناوی صرفاً نباید از کشورهای حوزه اسکاندیناوی بیاید. چوب‌های این سبک مبلمان هم در کشور ما وجود دارد. مهم سبک است که باید همخوانی داشته باشد. به هر حال رایج‌ترین چوب‌ها راش، زبان گنجشک و کاج است. داشتن رنگ‌های روشن و استحکام مناسب باعث شده تا میزان استفاده از این چوب‌ها بیشتر شود.

چرا توجه به سبک مبل اسکاندیناوی بیشتر شده است؟

تا الان با مبانی اصلی مبلمان اسکاندیناوی آشنا شده‌اید؛ اما هنوز ممکن است که چند سوال در ذهنتان باقی‌مانده است؛ اینکه چرا استفاده از این نوع مبلمان تأکید می‌شود؟

سادگی چیزی است که ما در زندگی امروزی خود از آن غافل شده‌ایم. شلوغی محیط بیرون و نورهای متفاوت که از هر مغازه و ویترین پخش می‌شود، روح و چشمان ما را خسته می‌کند.

از این رو وقتی وارد خانه می‌شویم، به دنبال جایی هستیم که متفاوت از هیاهوی بیرون باشد؛ چه چیزی بهتر از مبلمان ساده. البته این مسئله اثبات شده است؛ اینکه نشستن و استراحت روی مبلمان ساده و راحت می‌تواند خستگی هر شخص را برطرف کند.

مبلمان اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارد؟آیا مبل راحتی همان مبل اسکاندیناوی است؟

نمی‌توان پاسخ دقیق و صددرصدی به این پرسش داد؛ البته بسیاری اصطلاح مبل راحتی اسکاندیناوی را به کار می‌برند. برای اینکه ماهیت اصلی این نوع سادگی و راحتی بودن آن است. البته آن مبلی که تشک بزرگ و نرمی دارد، نمی‌توان همیشه به عنوان یک مبل اسکاندیناوی به حساب آورد زیرا ممکن است برخی از این نوع مبلمان دارای طرح‌های پیچیده و ظریف‌ باشند.

حتی مبل‌های اسکاندیناوی هم می‌توانندبا کاربردهای جدید ترکیب کرد، بعضی از انواع مبلمآن‌ها دارای قابلیت تختخوابشو یا چندمنظوره هستند.

مبلمان اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارد؟تأثیر نور بر مبل اسکاندیناوی

هیچ طرحی در تاریکی نمی‌تواند زیبایی خود را نشان دهد؛ آن هم برای مبلمان اسکاندیناوی که ظرافتشان زیر نور زیباتر است. برای همین بهتر است که مبلمان را جلوی پنجره قرار دهید یا از نورپردازی حرفه‌ای استفاده کنید.

طرح‌های مختلف مبلمان اسـکاندیناوی

مبلمان اسکاندیناوی بر سادگی تأکید دارند. طرحی هم که ساده باشد، ناین مبلمان در انواع مختلفی مانند تک نفره با دسته چوبی یا پارچه‌ای هستند. تعدادی هم شبیه به کاناپه یا دو و سه نفره هستند. عرض بعضی از مبل‌ها زیاد و بعضی دیگر کم است. پایه‌های این نوع مبل کوتاه یا بلند است.

مقاله پیشنهادی : راهنمای انتخاب پارچه مبلی برای انواع مبلمان

انتخاب هر یک از انواع به سلیقه شما بستگی دارد؛ مسلماً باید موردی را انتخاب کنید که با فضا و دیگر وسایل اتاق مطابقت داشته باشد؛ در غیر این صورت همانند یک لکه بزرگ بر پیراهن سفید خواهند بود. در چشم هستند؛ اما بیشتر باعث نامتوازن شدن و زشت‌تر شدن فضا خواهند شد.

مبلمان اسکاندیناوی چه ویژگی هایی دارد؟جمع بندی

مبلمان اسـکاندیناوی از جمله طرح‌هایی هستند که شما می‌توانید در بسیاری از خانه‌ها و شرکت‌ها مشاهده کنید. شاید در گذشته بیشتر در فضاهای مدرن استفاده می‌شدند؛ اما اکنون میزان استفاده از آن‌ها بیشتر شده است.

در این متن سعی کردیم تا شما را با مفهوم ابتدایی و کاربردها و ویژگی‌های مبلمان اسکاندیناوی آشنا کنیم. اگر شما هم از این نوع مبلمان استفاده می‌کنید، خوشحال می‌شویم که تجربه استفاده از آن‌ها را هم با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *