دکوراسیون داخلی

موارد کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلی

موارد کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلی
امتیاز شما به این مطلب

چوب ترموود در دکوراسیون داخلی، یک انتخاب هوشمند برای ایجاد یک فضای طبیعی با دوام و ماندگاری بالاست. یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمانی که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ چوب‌ها هستند. چرا که چوب با ایجاد یک فضای طبیعی و گرم، محیطی آرامبخش را برای ساکنین هر ساختمان یا خانه به‌وجود می‌آورد. اما همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم، چوب هم همانند سایر مواد طبیعی، در مقابل رطوبت و حشرات مقاومت پایینی دارد.

در سال‌های اخیر، از روش‌های بسیاری برای مقاوم سازی چوب‌ها در برابر آسیب‌ها و خطرات احتمالی استفاده شده است. یکی از بهترین روش‌های مقاوم سازی، چوب ترمـوود است؛ که تحت فرایندی خاص در برابر پوسیدگی، حشرات و تغییرشکل مقاوم می‌گردد.

چشم‌انداز جذاب چوب ترمـوود، باعث شده که در بخش‌های بسیاری از دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از ترموود در فضاهای مختلف داخلی مانند اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حتی تزیینات، یک دکوراسیون مدرن و شیک را به وجود می آورد.

موارد کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلیآشنایی با چوب ترموود

چوب ترموود (Thermowood) یا چوب ترموو، طی یک فرایند شامل گرم کردن چوب در حرارت بالا و رطوبت کنترل شده به‌ دست ‌می‌آید. طی این فرایند، خواص فیزیکی و شیمیایی چوب بهبود و کاربرد گسترده‌ایی پیدا می‌کند.

چوب ترمـوود از انواع مختلفی از چوب مانند کاج، راش، زبان گنجشک، و بلوط ساخته می شود. در فرایند تبدیل شدن چوب این درختان به چوب ترموو در ابتدا خشک شده تا رطوبت آن به حدود تقریبا 12درصد برسد. چوب خشک شده به مدت چند روز تا یک هفته در معرض حرارت بالا قرار می‌گیرد تا گرم شود. در آخر چوب به سرعت خنک می‌شود تا از ترک خوردن آن جلوگیری شود.

مقاله پیشنهادی : استفاده از ترکیب چوب و فلز در دکوراسیون داخلی

خواص منحصر به فرد چوب ترموود از جمله مقاومت در برابر پوسیدگی، حشرات و رطوبت باعث شد تا به سرعت محبوبیت بسیاری در میان طراحان دکوراسیون داخلی و همچنین صاحبان خانه پیدا کند. چوب ترمـوود در دکوراسیون داخلی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود.

موارد کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلی

مزایای چوب ترموود

استفاده از ترموود در دکوراسیون داخلی دارای مزایای بسیاری است که آن را به یک انتخاب عالی تبدیل کره است. به طوری که این انتخاب در عین زیبایی و سادگی دارای کاربردی بسیار گسترده و متنوع می‌باشد. در ادامه به برخی از مزایای این چوب در طراحی دکوراسیون داخلی اشاره می‌کنیم.

مقاومت بالا در برابر رطوبت:

ترموود به دلیل تثیت شدن در فرایند ترمودری، دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و نم می‌باشد. این مزیت، ترموود را برای استفاده در آشپزخانه، حمام و سایر محیط‌های مرطوب به یک انتخاب عالی تنبدیل کرده است.

مقاومت در برابر حشرات و پوسیدگی:

چوب ترموود دارای مقاوم پذیری بسیار بالا در برابر پوسیدگی‌ها و حشرات است. به همین دلیل می‌توان بدون نیاز به نگهداری سخت و مداوم، به طور طولانی مدت از آن در بخش‌های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

زیبایی و دوام:

ترموود دارای زیبایی منحصر به فردی است که می توان از دوام آن نیز مطمئن بود. این چوب زیبایی و جلوه‌ای خیره کننده را به طرح و فضای مورد نظر می‌بخشد. خطوط و سادگی در چوب ترموود به ایجاد یک دکور مدرن کمک می‌کند.

عایق دما:

چوب ترموود در دکوراسیون داخلی، به عنوان یک عایق طبیعی عمل می‌کند؛ بنابراین می‌تواند به حفظ دمای محیط کمک بسیاری کند.

ایمنی بالا:

ترموود دارای خاصیت ضد اشتعال است که باعث می‌شود در برابر آتش و حرارت ایمنی بالایی داشته باشد. رنگ‌ طبیعی و پایدار، امکان بازیافت و وزن سبک این متریال از دیگر مزایای آن می‌باشد.

موارد کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلیکاربرد چوب ترمـوود در دکوراسیون داخلی

چوب ترموو به دلیل مزایای بسیار بالای خود، کاربرد گسترده‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی و حتی دکوراسیون و نمای خارجی ساختمان‌ها دارد. از این چوب در بخش‌های مختلف فضای داخلی خانه و یا شرکت‌ها استفاده می‌شود. در ادامه به کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلی اشاره خواهیم داشت.

1. ساخت دیوارپوش‌ با ترموود

از ترموود می توان به صورت‌های مختلفی از جمله تایل، پانل، یا ورق در پوشاندن دیوارهای داخلی دکوراسیون استفاده کرد. چوب ترمـوود با رنگ‌های خاص خود، جلوه‌ایی ویژه به فضا خواهد بخشید. علاوه بر زیبایی و جلوه‌ی شیک چوب، دلایل دیگری نیز وجود دارند که این چوب‌ها را برای استفاده در دیوارپوش‌ها به یک انتخاب بی رقیب تبدیل می‌کنند.

ترموودها متریالی سبک هستند که همین ویژگی باعث استفاده از آن در دیوارپوش محیط‌های مختلف فضای داخلی ساختمان شده است. از طرفی این متریال عایق حرارتی و صدا هستند که دمای محیط را حفظ کرده و در برابر نفوذ صداهای آزار دهنده خارجی مقاوم است. چوب ترموود را می توان به صورت مستقیم روی دیوارهای مختلف نصب کرد و یا اینکه از زیرسازی استفاده کرد. ترموود دکوراسیون داخلی برای دیوارپوش‌ها، یک انتخاب هوشمند و مقاوم با جلوه‌ی ویژه است.

2. استفاده از ترموود برای کفپوش

یکی از بخش‌های مهم دکوراسیون داخلی کف‌پوش ها هستند. انتخاب یک متریال با دوام بالا و مقاوم پذیر در برابر رطوبت و نفوذ آب برای کفپوش ها یک مورد ضروری و مهم است. ترموود یک متریال مقاوم با جلوه ایی ویژه برای استفاده در کفپوش‌ می‌باشد. چوب ترمـوود را می توان به صورت پارکت، لمینت، یا تایل در کفپوش داخلی ساختمان استفاده کرد.

ترموود به عنوان یک متریال با مقاومت بالا در برابر سایش و ضربه، گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان کفپوش است. چوب ترموود را می توان به صورت مستقیم روی کف نصب کرد و یا اینکه از زیرسازی استفاده کرد. این متریال برای محیط‌هایی که کودکان زندگی می‌کنند نیز ضرری نداشته و آسیبی به آنها نخواهد رساند. چوب ترموود در دکوراسیون داخلی، ساختاری طبیعی و برگشت پذیر دارد.

3. کفپوش پله با چوب ترمـوود در دکوراسیون داخلی

پله‌ها یکی از بخش‌های مهم در دکوراسیون داخلی هستند؛ که امنیت و زیبایی آن‌ها در ایمنی و جلوه‌ی ساختمان تاثیر بسیاری دارد. ترموود به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و همچنین خاصیت ضد سایش گزینه‌ای مناسب برای پوشاندن پله‌های ساختمان هستند. از چوب ترموود می ‌توان به صورت تایل و یا اینکه پله تمام در ساخت و طراحی پله‌های داخل ساختمان استفاده کرد.

پله‌های چوبی نمایی زیبا و طبیعی به فضای خانه می‌بخشند. ترموودها، در برابر جذب آلودگی نیز مقاوم هستند. همین ویژگی می‌تواند دلیل کاربرد آنها در کفپوش ها و پله‌ها هستند.

موارد کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلی4. کابینت‌های ترموود

چوب ترموود را می‌توان در ساخت کابینت‌های آشپزخانه و سرویس بهداشتی، و سایر کابینت های مورد استفاده در فضای داخلی ساختمان استفاده کرد. این چوب به دلیل مقاومت بالایی که در برابر رطوبت و ضربه دارد، گزینه‌ای مناسب برای ساخت کابینت است. علاوه بر کابینت، سایر بخش‌های دکوراتیو و کاربردی فضای داخلی را می‌توان با ترموود ساخت.

ساخت شلف و قفسه های کتاب و همچنین وسایل دکوراتیو خانه از کاربردهای وسیع چوب ترموود دکوراسیون داخلی هستند؛ به طوری‌ که در بسیاری از خانه‌ها و شرکت‌ها نیز میتوان آنها رادید.

5. پوشاندن سقف با چوب ترمـوود

پوشاندن سقف با چوب ترموود، یک راه موثر برای اضافه کردن گرما و زیبایی طبیعی به فضای داخلی است. می توانید ترموود در طیف گسترده ای از رنگ ها برای پوشاندن سقف در دکوراسیون های مختلف استفاده کنید. وزن پایین این متریال، آن را به گزینه‌ای مناسب برای پوشاندن سقف تبدیل کرده است.

به علاوه این سقف‌پوش عایق حرارتی و صدا نیز هستند. با پوشاندن سقف، کف و دیوارها با ترموود، یک فضای داخلی گرم و طبیعی ایجاد می‌شود که می تواند احساسی از طبیعت را به ساکنین خانه یا ساختمان القا کند.

6. تزیینات و سرویس چوب ترمـوود در دکوراسیون داخلی

از ترموود در ساخت سرویس چوبی خانه، مانند میز، صندلی، تخت خواب، و سایر وسایلی که در دکوراسیون داخلی خانه به کار میروند؛ استفاده می‌شود. این چوب به دلیل زیبایی و مقاومت بالایی که دارد، گزینه مناسبی برای استفاده در ساخت سرویس چوب خانه است.

مقاله پیشنهادی : کفپوش چوب پلاست چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

کاربرد گسترده‌ی ترموود دکوراسیون داخلی باعث شده تا از آن در بسیاری از بخش‌ها، وسایل و فضای دکور داخلی ساختمان استفاده شود. در ادامه به سایر کاربردهای چوب ترموود در دکوراسیون داخلی و طراحی فضای داخلی اشاره می‌کنیم:

 • ساخت فضای داخلی استخر و حمام‌ها
 • استفاده از ترموود در طراحی تراس و بالکن‌ها
 • ساخت فضاهای سبز در تراس و پشت‌بام ها ( روف گاردن)
 • استفاده از تیغه‌هایی از جنس چوب ترموود در اطراف قاب پنجره‌ها و دیوارها
 • ساخت وسایل دکوراتیو و گلدان‌هایی از جنس ترموود

موارد کاربرد چوب ترموود در دکوراسیون داخلینکات مهم در استفاده از چوب ترمـوود

در ادامه به نکته هایی که باید در استفاده از چوب ترموود در دکوراسیون داخلی توجه داشته باشید می‌پردازیم.

 • از ترموود با کیفیت بالا در طراحی فضای داخلی و وسایل خود استفاده کنید. چوب‌ها با کیفیت پایین به سرعت کارایی و زیبایی خود را از دست می‌دهند.
 • هنگام ساخت دیوارپوش، کفپوش و سقف پوش ابعاد را در نظر بگیرید. از ترموود با ابعاد مناسب و بزرگ استفاده کنید.
 • از اتصالات با کیفیت و بادوام استفاده کنید تا چوب را به درستی در جای خود نگه دارند.
 • گرچه چوبهای ترموود به نگهداری و ومراقبت زیادی نیاز ندارند اما استفاده از روغن یا واکس به محافظت از ترموود در برابر آسیب‌های احتمالی کمک می‌کند.
  ترموودها در رنگ‌های متنوعی وجود دارند. بهترین و متناسب‌ترین رنگ با دکوراسیون خود را به کار ببرید.
 • هزینه استفاده از چوب ترموود در دکوراسیون داخلی به عوامل مختلفی، از جمله نوع چوب، ضخامت چوب، و کاربرد چوب بستگی دارد. هزینه چوب ترموود از چوب معمولی بیشتر است.
 • در استفاده از چوب ترموود، به کیفیت، نوع چوب، رنگ و همچنین نحوه‌ی نصب توجه بالایی به خرج دهید. همچنین به هماهنگی میان اجزا در دکوراسیون داخلی دقت کنید.
 • از چوب ترموود می توان در طراحی دکوراسیون شرکت نیز استفاده کرد. چرا که چوب ترموود دارای مزایای بسیاری ست که آن را به گزینه مناسبی برای استفاده در دکوراسیون شرکت تبدیل می کند.
 • استفاده از چوب ترموود در دکوراسیون های داخلی بسیاری از جمله؛ دکوراسیون داخلی مدرن، مینیمالیستی، روستیک و دکوراسیون داخلی صنعتی کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *