بازسازی ساختمان

راه ها و روش های بازسازی کف ساختمان

راه ها و روش های بازسازی کف ساختمان
امتیاز شما به این مطلب

کف ساختمان و خانه می تواند درک یک محیط را کاملاً تغییر دهد و در مورد بازسازی، یکی از مواردی است که مشتریان علاقه مند به شخصی سازی آن هستند. در ادامه روش های بازسازی کف ساختمان و گزینه های جایگزین برای داشتن یک طبقه با کفپوش کاملا جدید را بررسی می کنیم.

بازسازی کف ساختمان

کف خانه شما جو را تعیین می کند و حتی بیشتر از رنگ دیوارها، می تواند درک فضا و روشنایی را مخدوش کند. دقیقاً به همین دلیل در بسیاری از موارد بازسازی کف ساختمان، کارفرما درخواست نصب یک پوشش جدید برای کف ساختمان را دارد. در برخی شرایط شامل شناسایی ماده یا بافتی است که از نظر زیبایی شناختی دلپذیرتر است. و در برخی موارد شامل نیازهای استفاده از بتن به دلیل شکستگی یا خراب شدن کفپوش موجود است.

عمدتاً می‌توان سه مسیر را طی کرد:

  • تخریب و جایگزینی کف موجود
  • همپوشانی یک کفپوش جدید
  • بازیابی کف موجود

راه ها و روش های بازسازی کف ساختمانتعویض کف ساختمان: تخریب کف‌پوش موجود و نصب جدید آن

تخریب و بازسازی کف جدید یک کار پر مداخله‌ای است که هزینه مشخصی هم دارد. اغلب اوقات، تنها برداشتن پوشش موجود کافی نیست. بلکه لازم است روی سطح زیرین مداخله کرد و آن را برای گذاشتن کفپوش جدید آماده ساخت. این عملیات در زمان بازسازی ساختمان یا بنا به شرایطی همچون آسیب دیدن کف موجود، نشتی یا پوسیدگی لوله های تاسیسات و حتی الکتریکال واحد انجام می‌شود.

مقاله پیشنهادی : تفاوت بازسازی و نوسازی در چیست؟‌

اولین عملیاتی که باید انجام شود حذف لایه تکمیلی، به عنوان مثال کاشی و سرامیک کف است. پس از انجام این کار، می توان وضعیت زیرساخت کف موجود را بررسی کرد. در صورت نیاز یک لایه ملات با ضخامت نازک جدید انجام شود. که برای تراز کردن و استاندارد کردن زیر ساخت کف‌پوش جدید ضروری است. به طور کلی در زمان بازسازی کف ساختمان از محصولات زود خشک شونده استفاده می شوند. پس از آماده شدن زیر سازی، اقدام به نصب کف‌پوش جدید می کنیم.

راه ها و روش های بازسازی کف ساختمانبازسازی کف جدید بر روی کف قدیمی ساختمان

این مدل بازسازی کف ساختمان، مناسب کسانی است که نمی‌خواهند درگیر خرابکاری ها و تخریب کردن های کف موجود بشوند. در واقع کف‌پوش جدید بر روی کف‌پوش قدیمی نصب می‌شوند.

دلایل ارزیابی این جایگزین عمدتاً هزینه کمتر و زمان بازسازی است. اولین کاری که در این مورد باید انجام دهید با در نظر گرفتن ارتفاع داخلی اتاق ها، بررسی کنید که آیا این روش در خانه شما قابل اجرا است. یعنی در نهایت کف تمام شده از سطح آنقدری بالا می‌آید که سبب اختلال در عملکرد باز و بسته شدن درب ها و از بین رفتن پاخور ها نشود!

مورد دوم که به مراتب از مورد اول مهم تر است، اضافه باری است که بر روی کف سازه ایجاد می‌کند. در کل اگر قصد کف‌پوش از جنس لمینت و پارکت دارید، به مشکلی بر نخواهید خورد. اما اگر می‌خواهید کفپوش هایی از جنس سرامیک و کاشی بر روی کف‌پوش فعلی اضافه کنید بدانید که این کار جهت سنگینی سازه نخواهد شد و خطرات ایمنی ایجاد نمی‌کند. این سوال را یک مهندس معمار یا عمران می‌تواند به شما پاسخ قطعی بدهد.

راه ها و روش های بازسازی کف ساختمانبازسازی کف: تعویض یا روکش؟

پس از بررسی امکان سنجی و تهیه برنامه مشخص، زمان انتخاب مناسب ترین مواد برای این نوع نصب فرا می رسد. بسته به نوع نصب، با چسب یا با بتن، محصولات خاص و مناسبی در بازار وجود دارد. به عنوان مثال یکی از بهترین راهکار های ساده و البته با تنوع رنگ و همچنین سبک مدرن، می‌توان از لمینت ها استفاده کرد.

کفپوش های لمینت یا حتی از نوع PVC هزینه کمتری نسبت به تخریب و بازسازی کف ساختمان دارند. برخی عوامل دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند که می توانند بر قیمت نهایی تأثیر بگذارند. در واقع، همپوشانی یک طبقه همچنین مستلزم اصلاح درب ورودی، درب های سرویس و اتاق های داخلی و پنجره هایی است که در صورت عدم تغییر، باید بلند شوند یا تطبیق داده شوند.

مقاله پیشنهادی : فرایند نوسازی خانه و آنچه باید بدانید!

بنابراین، به طور کلی، توصیه این است که همیشه مداخله را در شرایط پیچیدگی آن، همچنین با توجه به اینکه چه کارهای دیگری باید انجام شود عملیات بازسازی کف‌پوش خانه را ارزیابی کنید. در صورت یک نوسازی اساسی که بر سیستم های گرمایشی مانند وجود رادیاتور های شوفاژ نیز تأثیر می گذارد، توصیه می شود که نوع نوسازی را انتخاب کنید.

راه ها و روش های بازسازی کف ساختمانتعمیر کف خانه

آخرین ملاحظات مربوط به نوسازی یا بهتر است بگوییم بازیابی کفپوش موجود است. اگر در ساختمانی هستید که کف‌پوش فعلی با ارزش یا ظاهر زیبایی شناختی جالبی دارد، به عنوان مثال یک پارکت از جنس چوب طبیعی، ممکن است به فکر بازیابی و تعمیر کفپوش موجود باشید، به خصوص اگر نیازی به کار ساختاری و سازه ای بیشتری نباشد.

کف خانه جدید: جایگزینی یا روکشی؟

بسته به نوع کف ساختمان، تکنیک‌های خاصی برای پرداخت، تمیز کردن، دوغاب‌کاری یا سنباده‌کاری انجام می‌شود که همگی می‌توانند کف‌های قدیمی خانه را دوباره شبیه جدید کنند. در این موارد ضروری است با پرسنل فنی واجد شرایط تماس بگیرید و کار را به یک متخصص بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *