آشنایی با محصولات

فرق مبل راحتی و کاناپه چیست؟

فرق مبل راحتی و کاناپه چیست؟
امتیاز شما به این مطلب

یکی از اشتباهات رایج در بین افراد هنگام خرید مبل، این است که کاناپه را با مبل راحتی اشتباه می گیرند. درست است که مبل راحتی و کاناپه شباهت های بسیار زیادی دارند؛ اما کاربرد آن ها با یکدیگر فرق دارد و هر کدام ویژگی های خاصی دارند. برای اینکه بتوانید فرق کاناپه با مبل راحتی را تشخیص دهید، این مقاله را مطالعه کنید.

کاناپه چیست؟

کاناپه واژه ای فرانسوی است. این نوع نشیمن برای نشستن 3 تا 4 نفر طراحی شده است و مدل های تک نفره ندارد. کاناپه ها معمولا در اتاق های ناهارخوری و اتاق استراحت قرار داده می شوند.

تفاوت های بسیار زیادی بین مبل راحتی و کاناپه ها وجود دارد. کاناپه ها به راحتی جا به جا می شوند. اندازه بسیار کوچک تری از مبل و وزن کمتری دارند. اگر بخواهیم یک توضیح برای کاناپه ها ارائه دهیم، می توانیم بگوییم که کاناپه ها نسخه ای کوچک تر شده و غیر رسمی تر از مبل ها هستند که می توان از آن در قسمت های مختلف خانه استفاده کرد.

فرق مبل راحتی و کاناپه چیست؟ویژگی های  کاناپه

انواع مختلف کاناپه از لحاظ رنگ، جنس بدنه، شکل پایه‌ها و کاربرد متفاوت هستند. این تنوع بالا به شما این امکان را می‌دهد تا کاناپه را در بخش‌های مختلف خانه مانند نشیمن، پذیرایی و حیاط خلوت قرار دهید.

از لحاظ ظرفیت کاناپه به دو مدل کاناپه دو نفره و سه نفره تقسیم می‌شود. کاناپه دو نفره در اکثر سرویس‌های مبل راحتی وجود دارد. از کاناپه دو نفره به صورت جداگانه نیز در چیدمان استفاده می‌شود. کاناپه دو نفره در دیزاین و چیدمان اتاق‌های نشیمن کوچک مناسب است و می‌توان از مبل تک برای ایجاد ترکیب مناسب با آن استفاده کرد. کاناپه سه نفره نیز هم به صورت تک و هم در سرویس کامل قابل اجرا است. سایر انواع کاناپه به شرح زیر هستند:

  • کاناپه تخت خواب شو
  • کاناپه تکی
  • کاناپه فانتزی

مبل راحتی چیست؟

برای درک فرق کاناپه با مبل راحتی خوب است که در مورد مبل ها بیشتر بدانید. همان طور که همه ما اطلاع داریم، مبل ها معمولا از چوب ساخته می شوند. خوب است بدانید که نام مبل در انگلیسی از واژه عربی «صوفا» الهام گرفته شده است.

مبل های راحتی و به طور کلی همه مبل ها رسمی تر از کاناپه ها هستند و از آن ها می توانید در مراسم های رسمی و مهمانی ها استفاده کنید. مبل های راحتی نسبت به کاناپه ها بسیار بزرگ تر هستند و می توانند افراد بیشتری را روی خود جای دهند. برای اینکه فرق کاناپه با مبل راحتی را متوجه شوید، خوب است بدانید که یک کاناپه حداکثر 4 نفر را می تواند روی خود جای دهد؛ اما مبل های راحتی ظرفیت جای دادن بیشتر از این را هم دارند.

مقاله پیشنهادی :مبل شزلون Chaise longue چیست و چه کاربردی دارد؟

ویژگی مبل راحتی

شناخت ویژگی‌های مبل راحتی به ما کمک می‌کند که متوجه تفاوت مبل راحتی و کاناپه شویم. میزان سفتی و نرمی نشیمن مبل یک ویژگی تعیین کننده در مبل راحتی است. نشیمن مبل راحتی از مبل‌های کلاسیک و سلطنتی نرم‌تر است. علاوه بر این، بدنه مبل راحتی جز در قسمت پایه در بقیه قسمت‌ها با روکش پوشانده شده است. همانطور که گفته شد پارچه مبل راحتی ساده است و میتوان از روش‌هایی مانند لمسه‌دوزی و دوختن لوزی برای افزایش زیبایی آن استفاده کرد. سایر ویژگی‌های مهم مبل راحتی به شرح زیر است:

  • قیمت پایین نسبت به سایر مدلها
  • ارتفاع پشتی کم
  • عدم وجود تاج و منبت کاری

فرق مبل راحتی و کاناپه چیست؟تفاوت های بین مبل ها و کاناپه ها

حالا که به طور کامل با ویژگی‌های مبل راحتی و کاناپه آشنا شده‌اید؛ لازم است تفاوت اصلی این دو کالا را بررسی کنیم. بگذارید خیلی شفاف این موضوع را حل کنیم؛ کاناپه کلمه‌ای با ریشه فرانسوی به معنی مبل دو یا سه نفره است. بنابراین، کاناپه فقط یک عدد است و شامل مجموعه‌ای از مبلمان نمی‌شود. در مقابل، مبل راحتی به مجموعه‌ای کامل از مبلمان گفته می‌شود. سرویس کامل مبلمان راحتی شامل صندلی و میز غذاخوری نیز می‌شود.

ریشه واژه مبل راحتی و کاناپه

کاناپه در واقع اصطلاحی رایج در ایالات متحده است که هم برای مبل و هم برای کاناپه ها استفاده می شود. برای اینکه فرق کاناپه با مبل راحتی را بدانید، خوب است بدانید که واژه کاناپه از کلمه فرانسوی couche گرفته شده است که به معنای دراز کشیدن است. علاوه بر این، این کلمه بسیار قدیمی است.

اما از طرف دیگر، بسیاری از افراد می گویند که کلمه مبل در اوایل قرن هفدهم به وجود آمده است. برای ساخت واژه مبل به انگلیسی، از واژه عربی «صوفا» الهام گرفته شده است. کلمه صوفا نیز به صندلی بلندی اشاره می کند که می تواند از سنگ یا آجر ساخته شود. بر خلاف کاناپه، مبل ها بیشتر به نیمکت شباهت دارند.

معنی واژه مبل راحتی و کاناپه

برای اینکه فرق کاناپه با مبل راحتی را بدانید، خوب است که به معنی آن ها اشاره کنیم. اگر به فرهنگ لغت مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که کاناپه نوعی مبلمان است که می توان بر روی آن نشست یا دراز کشید. به طور کلی، کاناپه ها نیز مانند مبل ها برای استراحت به کار گرفته می شوند. کاناپه ها بر خلاف مبل های راحتی حداکثر ظرفیت 3 یا 4 نفر را دارند. کاناپه ها بیشتر به مبل های غیر رسمی شباهت دارند که بدون بازو هستند یا حداکثر یک بازو دارند.

مبل یک نسخه رسمی تر از کاناپه است. کاناپه ها بزرگ تر هستند و تکیه گاه و کوسن دارند. به طور کلی، مبل یک کلمه رایج است که به صندلی های بزرگ و بسیار راحت گفته می شود.

تعداد نشیمن های مبل راحتی و کاناپه

تفاوت اصلی مبل راحتی و کاناپه در تعداد آنها است؛ به زبان دیگر می‌توان گفت کاناپـه زیر مجموعه مبـل راحتی و یکی از اجزای سرویس مبلمان است. تفاوت دیگر این دو مورد در کاربرد آنها است. کاناپه را در همه قسمت‌های خانه می‌توان قرار داد اما مبلمان راحتی فقط در بخش نشیمن خانه به کار می‌رود. علاوه بر این، کاناپه وزن کمتری دارد و امکان جا به جایی آن راحتتر است.

فرق مبل راحتی و کاناپه چیست؟موارد استفاده مبل و کاناپه

همان طور که می دانید، کاناپه ها سبک تر و کوچک تر از مبل ها هستند. برای اینکه فرق کاناپـه با مبـل راحتی را بدانید، خوب است بگوییم که از کاناپه ها می توان در هر جای خانه استفاده کرد؛ زیرا حالت غیر رسمی تری دارند و می توان به راحتی آن ها را جا به جا کرد و در هر قسمت از خانه قرار داد.

اگر بخواهیم در مورد مبل ها صحبت کنیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که مبل ها بسیار بزرگ تر و سنگین تر هستند. یک مبل خوب معمولا راحت تر از کاناپه است. پشتی بلند و روکش چرم یا پارچه ای دارد؛ به همین دلیل است که در اکثر اوقات روکش و جنس مبل ها با کاناپه ها فرق دارد.

مقاله پیشنهادی : انواع مبل لاوست و کاربرد آن

برای اینکه فرق کاناپه با مبـل راحتی را بدانید، خوب است به این موضوع اشاره کنیم که نوع طراحی کاناپـه ها به گونه ای است که بتوان آن ها را به راحتی جا به جا کرد. برای راحتی در جا به جایی، کاناپه ها باید بسیار کوچک تر از مبل طراحی شوند که همین باعث می شود کاناپـه در مقابل مبل تعداد افراد کمتری را روی خود جای دهد. همان طور که گفتیم کاناپه ها حداکثر 3 یا 4 نفر را روی خود جای می دهند؛ اما مبل ها به خاطر آزادی در طراحی و اندازه بزرگ تر، می توانند حتی بیشتر از 5 نفر را هم روی خود جای دهند؛ به همین دلیل است که از مبل ها معمولا در اتاق های نشیمن استفاده می شود.

جمع بندی

همان طور که می دانید، امروزه بسیاری از افراد از کلمه مبل هم برای کاناپه ها استفاده می کنند و هم برای خود مبل ها؛ زیرا اکثر افراد فکر می کنند که مبل ها و کاناپه ها یکی هستند و تفاوتی ندارند. در حالی این گونه نیست. در این مقاله ما به طور کامل در مورد فرق کاناپه با مبل راحتی توضیح دادیم. متوجه شدیم که مبل ها بزرگ تر و با ظرفیت بیشتر هستند و حالت رسمی تری هم دارند؛ اما کاناپه ها معمولا کوچک تر هستند و قابلیت جا به جایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *