دکوراسیون فضای باز

پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟

پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟
امتیاز شما به این مطلب

داشتن یک فضای آرامش بخش در محیط های باز خانه، مانند حیاط، حیاط خلوت، پشت بام و باغ، بسیار مهم است، زیرا باعث میشود که اعضای خانواده و دوستان را دور هم جمع کند تا لحظات خوشی را در کنار هم ثبت کنید. اما این دور همی ها باید در فضایی باشد که آفتاب سوزان باعث اذیت و سلب آرامش نشود. در صنعت معماری برای رفع این مشکل و ساخت یک فضای مناسب در فضای آزاد، از دوسازه مختلف به نام پرگولا و آلاچیق استفاده میشود. با وجود اینکه به نظر میرسد کاربرد آنها با هم یکسان است، اما این دو سازه از نظر ساختار و طراحی تفاوت های بسیار باهم دارند. حال، در این مقاله، با ویژگی ها و تفاوت های این دو سازه بیشتر آشنا میشویم.

پرگولا چیست؟

پرگولا نوعی دیگر از سایبان است، که در فضای باز با هدف ایجاد محیطی نیم سایه با سقفی مشبک ساخته می شود. ظاهر ساختاری این سازه معمولا مستطیل شکل است و جنس این سازه غالبا از چوب است.
پرگولا می‌تواند برای شما فضایی مناسب و آرامش‌بخش برای استراحت و لذت بردن از مناظر اطراف یا برگزاری مهمانی‌ها فراهم کند. انواع مختلفی از پرگولا وجود دارد که هرکدام زیبایی‌ها و مزایای خاص خود را دارد. برخی از انواع پرگولا برای آب و هوا و شرایط جوی خاصی مناسب هستند. همچنین مدل‌های مختلف پرگولا مناسب سلایق متفاوت هستند.

پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟

آلاچیق چیست؟

آلاچیق نیز مانند پرگولا یک سازه مخصوص برای ایجاد سایه در فضاهای باز مانند حیاط و باغ است. برای ساخت چنین سایبانی معمولا از اشکال چند ضلعی استفاده می‌شود که برای ایجاد یک تکیه‌گاه، دارای نیم‌ دیوار یا نرده در اطراف هستند. این شکل طراحی علاوه بر اینکه فضای داخلی آلاچیق را برای نشستن فراهم می‌سازد؛ امکان این را ایجاد می‌کند که فضای باز بیرونی از دورن آلاچیق کاملا در معرض دید باشد. برای ساخت سقف آلاچیق می‌توان از سبک‌های مختلفی مانند شیروانی و گنبد استفاده کرد.

پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟

مزایای استفاده از پرگولا و آلاچیق:

استفاده از آلاچیق و پرگولا علاوه بر ایجاد سایبان و زیبایی در محوطه سازی، مزایا و کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه مزایای هر سازه را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

مزایای ساخت آلاچیق:
 • نصب سریع
 • امکان استفاده از متریال‌های مختلف مانند چوب، ترموود، وینیل و آلومینیوم متناسب با بودجه مجری طرح
 • ایجاد یک فضای اتاق مانند با منظره‌ای بسیار زیبا
 • جلوگیری از ورود باد و باران به داخل سازه در صورت تعبیه دیوار برای آن
 • امکان سیم‌کشی برق در آن و استفاده از وسایل برقی مانند تلویزیون و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی
 • حفظ حریم خصوصی در صورت تعبیه دیواره‌های بلند برای آن

 

مزایای ساخت پرگولا:
 • نصب آسان
 • ورود و خروج راحت به آن با توجه به عدم حضور دیواره
 • امکان ساخت با انواع متریال که متناسب با بودجه شماست
 • افزایش ارزش ملک
 • قیمت پایین نسبت به متریال انتخابی
 • امکان آشپزی و پخت غذا در آن بدون پیچیدن دود و بوی غذا
 • امکان طراحی با ابعاد مورد نظر مشتری
 • استفاده از گیاهان در اطراف سازه برای پوشش قسمت دیواره‌ها

پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟

تفاوت آلاچیق و پرگولا چیست؟

بسیاری از مردم آلاچیق و پرگولا را با هم اشتباه می‌گیرند. آلاچیق فضایی محصور و بسته است که سقف دارد و عموما فضای بیشتری را در بر می‌گیرد. اما فضای پرگولا محصور نیست و در بسیاری از اوقات ظاهری منحنی شکل دارد که افراد را از رطوبت موجود در فضاهای مرطوب حفط می‌کند. سقف پرگولا در طراحی‌ها می‌تواند محصور و بسته نباشد و برای ایجاد تنوع و زیبایی در فضاهای باز مورد استفاده قرار گیرد. از پرگولا می‌توان مانند آلاچیق به عنوان فضایی برای نشستن افراد، وقت گذراندن و غذا خوردن نیز استفاده کرد.

تفاوت دیگری که پرگولاها با آلاچیق‌ها دارند این است که پرگولاها با اینکه نسبت به آلاچیق‌ها کم هزینه‌تر هستند و اجرای آنها آسان‌تر است، زیبایی چند برابری دارند که می‌تواند چشم بیننده را در لحظه ورود به فضای باز به خود جذب کند.

تفاوت آلاچیق و پرگولا از لحاظ ساختار

اگر بخواهیم این دو سازه را از لحاظ ساختار مقایسه کنیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که، پرگولا سازه ای ظریف تر و دارای ریزه کاری های بیشتری است. از آنجایی که این سایبان با هدف ایجاد نیم‌سایه ساخته می‌شود؛ امکان طراحی آن به صورت سقف کامل یا جمع شونده وجود دارد. گیاهانی مانند تاک که برای پوشش دیواره در این ساختار استفاده می‌شوند؛ نقش مهمی در طراحی آن دارند. سبک معماری مورد استفاده دومین تفاوت پرگولا و آلاچیق است. در واقع ظرافت پرگولا آن را به گزینه‌ای محبوب برای افرادی تبدیل کرده است که عاشق طرح‌های ساده و مدرن هستند. این در حالی است که ساختار آلاچیق دارای این ویژگی نیست.

پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟

تفاوت آلاچیق و پرگولا از نظر طراحی

چوب، سنگ، بتن و فلز مصالحی هستند که می‌توان با استفاده از آنها آلاچیق ساخت. ساختار و طراحی این بنا در کنار استفاده از چنین مصالح مقاومی باعث شده که پوشش سقف آلاچیق مقاوم‌تر از پرگولا باشد. یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های طراحی بین این دو سبک سایبان، اشکالی است که برای ساخت آنها استفاده می‌شود. آلاچیق را می‌توان به اشکال مختلف هندسی ساخت و تعداد ستون‌ها را متناسب با ابعاد آلاچیق و وزن سقف در نظر گرفت.

در نقطه مقابل پرگولا قرار دارد که از نظر ابعادی معمولا بزرگ‌تر از آلاچیق است و سبک طراحی آن به دوره رنسانس ایتالیا باز می‌گردد. به همین خاطر گاهی از ستون‌ها سنگی دارای تراش برای نگه داشتن سقف پرگولا استفاده می‌شود. سبک طراحی سقف دیگر تفاوت پرگولا و آلاچیق محسوب می‌شود. در طراحی سقف آلاچیق از اشکالی مانند گنبد و شیروانی استفاده می‌شود اما پرگولا را معمولا با سقف‌های مسطح و ساده طراحی می‌کنند.

مربع و مستطیل دو شکل محبوب و متداول برای ساخت پرگولا هستند. این در حالی است که امکان طراحی آلاچیق به اشکال مختلف حتی دایره وجود دارد. پرگولا را می‌توان با استفاده از مواد اولیه مختلفی ساخت. اما چوب ترموود محبوب‌ترین متریالی است که برای ساخت این نوع سایبان از آن استفاده می‌شود.

پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟

آلاچیق یا پرگولا ؟ کدام ارزان تر است؟

هزینه ساخت این سازه‌ها به صورت مترمربع محاسبه شده و بستگی به متریالی دارد که قرار است از آن استفاده شود. بنابراین طبیعتا نمی‌توان قیمت مشخصی برای ساخت این سایبان‌های شیک و خاص در نظر گرفت. هر چقدر متریال انتخابی گران‌تر باشد؛ هزینه ساخت بیشتر می‌شود. علاوه بر این، به دلیل اینکه آلاچیق معمولا دارای دیواره است و مصالح زیادی نیاز دارد؛ ساخت یک آلاچیق اتاق مانند با مصالحی مشابه، نسبت به ساخت پرگولا با همان مصالح طبیعتا گران‌تر تمام می‌شود.


مطالب دیگر:

بررسی انواع کفپوش فضای باز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *