دکوراسیون داخلی

آشنایی با انواع کلید و پریز هوشمند و عملکرد آن‌ها

آشنایی با انواع کلید و پریز هوشمند و عملکرد آن‌ها
امتیاز شما به این مطلب

کلید و پریز هوشمند که تا همین چند سال پیش آن را یک ایده نشدنی تصور می‌کردیم و می‌گفتیم که بهترین وسیله برای افراد تنبل است؛ اما حالا وقتی که با مزایای و کاربردهای آن‌ها آشنا شدیم، خودمان عاشق‌شان شده‌ایم. به عبارتی، نیمه دیگر لیوان برایمان روشن شد. حالا برای اینکه با مزیت‌های آن بیشتر آشنا شوید، ادامه مطلب را حتماً مطالعه کنید.

آشنایی با انواع کلید و پریز هوشمند و عملکرد آن‌ها

اول از همه بهتر است که با مفهوم کلید و پریزهای هوشمند آشنا شویم. کلید و پریز هوشمند به معنای کنترل و استفاده از آن‌ها از طریق برنامه‌های گوشی است. در این حالت، گوشی و کلید و پریز با استفاده از وای فای یا بلوتوث به هم وصل می‌شوند. بقیه لوازم هوشمند چگونه کنترل می‌شوند؟ کنترل و تنظیم این نوع لوازم الکتریکی هم به همین صورت است.

با یک زبان ساده می‌توان گفت که کلید و پریز هوشمند یعنی اینکه نیازی نیست برای روشن و خاموش کردن به کنار دیوار بروید و با دست، کلید را خاموش کنید. بلکه می‌توانید در هر جایی و فقط با استفاده از برنامه نصب شده در گوشی یا کنترل آن‌ها در پریز برق هوشمند ریموت کنترل دار، بر کارکرد آن‌ها نظارت داشته باشید.

مقاله پیشنهادی : نورپردازی هوشمند نمای ساختمان چیست و چه مزیتی دارد؟

اما در خصوص پریز هوشمند، داستان پشت آن کمی تفاوت دارد. پریزهای هوشمند فقط یک پریز معمولی نیستند. بلکه می‌توان به صورتی آن‌ها را تنظیم کرد که جریان و مدت زمان روشن و خاموش شدنشان کنترل شوند.

البته پریزهای هوشمند را می‌توان به دو صورت نصب کرد: جای پریزهای معمولی قبلی یا به عنوان پریز جدا در کنار پریزهای معمولی. فقط یک چالش اساسی دارند؛ به ازای هر پریز معمولی می‌توان فقط یک پریز هوشمند قرار داد؛ یعنی از یک پریز هوشمند نمی‌توان انتظار داشت کنترلِ چند پریز معمولی را برعهده بگیرد و جایگزین چند پریز معمولی در خانه شود.

بعد از آشنایی با تعریف هوشمند درباره کلید و پریز برق لازم است با انواع آن‌ها هم آشنا شوید.

آشنایی با انواع کلید و پریز هوشمند و عملکرد آن‌هاکلید و پریز وای فای

ساده‌ترین نوع کلید و پریز هوشمند وای فای است. استفاده آسانی هم دارند. فقط کافی است دستگاه به وای فای متصل شود. چگونه؟ دستورالعمل همه مدل‌ها در دفترچه راهنمایشان نوشته شده است. فقط و فقط مراقب باشید که وای فای شما هک نشود؛ وگرنه کنترل همه چیز از دستتان خارج خواهد شد.

کلید و پریز وای فای چه مزیتی دارد؟

بیرون خانه هستید و به یکباره یادتان می‌افتد که دستگاه چایساز را خاموش نکرده‌اید. چایساز شما هم آنقدر پیشرفته نیست که متوجه تمام شدن آب شده و خودکار خاموش شود؛ اما با پریز هوشمند و از همان اداره‌تان می‌توانید جریان برق پریز را قطع کنید. به همین راحتی کنترل همه چیز دستتان خواهد بود.

کلید و پریز بلوتوثی

با کلید و پریز هوشمند بلوتوثی دیگر با فرزندان خود در خانه در خصوص روشن گذاشتن کولر دعوا ندارید. خیلی راحت با استفاده از برنامه گوشی می‌توانید کنترل آن را به دست بگیرید؛ بدون اینکه فرزندانتان سایه شما را کنار کلید کولر ببیند. فقط کلید و پریز بلوتوثی یک مشکل اساسی دارند و آن بردشان است. در واقع بیرون از فضای خانه قابل کنترل نیستند و دست شما از کنترل کلید و پریزهای خانه کوتاه است.

کلید و پریزهای هوشمند Z-Wave و Z-Zigbee

به این بخش متن بیشتر دقت کنید؛ چون تکنولوژی خاصی دارند. این دو از پروتکل‌های خاصی برای ارتباط با هاب یا کنترلر استفاده می‌کنند که در نهایت باعث ایجاد یک شبکه (Mesh) می‌شود تا دستگاه‌های دارای این فناوری بتوانند به یکدیگر وصل شوند.

در نوع Z-Wave، هر دستگاه می‌تواند سیگنال‌های خود را برای افزایش برد و قابلیت اطمینان تکرار کند. در نوع Z-Zigbee کاهش مصرف انرژی هدف قرار گرفته است.

حالا مزیت این شبکه‌ها چیست؟

از وای فای و بلوتوث قوی‌تر هستند و چالش‌ موانع ارتباطی بین دستگاه‌ها خیلی کمی دارند. از طرفی دستگاه‌ها به صورت مستقیم با یکدیگر هم وصل می‌شوند. خلاصه اینکه تکنولوژی خیلی خوبی است. در حالت کلی، ارتباط بین کلید و پریز هوشمند و با برنامه موبایل به این صورت است؛ اما دسته‌بندی‌های دیگری هم وجود دارند که باز از طریق بلوتوث یا وای فای قابل کنترل هستند:

کلید و پریز لمسی هوشمند:

این مدل به غیر از اینکه از راه دور قابل کنترل هستند، دارای دکمه‌ای روی خودشان هستند که با استفاده از لمس و به صورت دستی هم می‌توان کنترلشان کرد.

پریز پاور استریپ:

این نوع پریزها فقط چند سوکت برای شارژ ندارند. در کنارشان چند عدد سوکت دیگر مانند USB وجود دارد که می‌توانید برای شارژ موبایل و غیره استفاده کنید. با یک تیر چند نشان زده‌اید.

کلید و پریز دیمر:

بگویید تا انجام شود. به همین راحتی؟ برنامه موبایل این کلید و پریزها به صورتی است که با استفاده از گفتار صوتی شما، عمل روشن و خاموش و کنترل آن انجام می‌شود؛ مثل برنامه سیری.

پریز هوشمند GFCI:

ایمن‌ترین پریزهای برق هستند. یک مدار خطا دارند که در صورت بروز مشکل به ویژه برای پریزهایی که در معرض آب هستند مانند پریز آشپزخانه، خاموش می‌شوند.

امکانات خانه هوشمند با کلید پریزهای هوشمند

به نظرتان کلید و پریزهای هوشمند چه مزایای برای خانه‌ها دارند؟ یا راحت‌تر بگوییم چرا شما باید به فکر خرید کلید و پریز هوشمند و جایگزین کردن آن‌ها با مدل‌های ساده و قدیمی باشید؟

کنترل لامپ‌های خانه از راه دور

چه کسی حاضر است که لامپ روشن اضافی را خاموش کند؟ هیچکس. با استفاده از برنامه موبایل کلیدهای هوشمند می‌توانید تمامی لامپ‌ها را با گوشی خاموش کنید. البته بد نیست این را هم بدانید که بعضی از پریزهای هوشمند، پریز هوشمند سیمکارت خور هستند که می‌توانید از طریق پیامک کنترل از راه دور را به دست بگیرید.

نکته جالب اینکه حتی لازم نیست در خانه باشید. سر کار یا سفر هستید و یادتان می‌آید که لوستر پذیرایی را خاموش نکرده‌‎اید. به جای اینکه از دست دیگر اعضای خانواده حرص بخورید که چرا بی‌توجه هستند، خیلی راحت با کلیک روی یک دکمه در برنامه گوشی، آن‌ها را خاموش کنید. کنترل تمامی لامپ‌ها دست شماست.

تنظیم برنامه و زمان روشن و خاموش شدن برق

نمی‌دانیم چه کسی گفته است که روشن گذاشتن یک لامپ در خانه برای زمانی که بیرون هستیم، می‌تواند امنیت خانه را تضمین کند. دزدهای امروز خیلی باهوش شده‌اند. یک لامپ زمانی که به طور مدام روشن بماند، مهر تایید بر این واقعیت است که هیچ‌کسی در خانه نیست.

خوشبختانه کلید و پریزهای هوشمند این مشکل را حل کرده‌اند. خیلی راحت می‌توانید برنامه را به صورتی تنظیم کنید که تک تک لامپ‌های خانه روشن و خاموش شوند. حداقل این کار نشان می‌دهد که یک نفر در خانه است.

آشنایی با انواع کلید و پریز هوشمند و عملکرد آن‌هاتنظیم و کنترل بر مصرف انرژی خانه

روشن ماندن مداوم دستگاه‌های برقی جدا از اینکه مصرف برق را افزایش می‌دهند، ممکن است باعث کاهش کارایی‌شان هم شود. مثلا لازم نیست که همیشه کولر گازی و آبی روشن بماند یا چرا لامپ‌های پذیرایی زمانیکه مهمانی نداریم، باید روشن بماند؟

با استفاده از کلید و پریز تایمردار هوشمند دیگر دعوا و بگو مگو در خانه نداریم که چرا برق آنقدر گران شده است و بخواهیم برای کاهش هزینه آن، تمامی وسایل برقی را خاموش کنیم. با تنظیم زمان روشن و خاموش شدن لامپ‌ها و دیگر لوازم الکترونیکی و البته تعداد لامپ‌های روشن برای هر اتاق، به‌راحتی می‌توان مصرف برق را کاهش داد.

افزایش امنیت خانه

کلید و پریز هوشمند چه ارتباطی با افزایش امنیت دارد؟ اصلاً اصل قضیه همینجاست. در بالا نوشتیم که با تنظیم روشن و خاموش شدن لامپ‌ها می‌توانید به آقایان دزد نشان دهید که کسی در خانه خالی وجود دارد؛ حالا یک مزیت دیگر را هم اضافه کنید.

کتری یا اتو یا هر وسیله برقی را به برق‌زده‌اید؛ بعد آن‌ها را فراموش می‌کنید و به سرکار می‌روید. اما بعد از مدتی یادتان می‌افتد و به خود می‌گویید ای داد بیداد. در صورتی که با کلید و پریز هوشمند کنترل از راه دور می‌توانید آن‌ها را خاموش کنید.

صرفه جویی در هزینه برق

با توجه به مزیت‌های بالا کاملا واضح است که هزینه برق برای خانه هوشمند شما تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت. شاید در ابتدا برای هوشمند کردن وسایل خانه کمی هزینه می‌کنید اما در بلند مدت متوجه کاهش هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی می‌شوید که در کنار آسایش بیشتر اعضای خانواده یک نوع سرمایه‌گذاری خوب به‌حساب می‌آید.

خانه شما هم به کلید و پریز هوشمند و کنترل از راه دور احتیاج دارد!

در بالا با ویژگی‌ها و مزیت‌های کلید و پریزهای هوشمند آشنا شدیم. درست است که قیمت خرید آن‌ها نسبت به کلیدهای معمولی کمی بیشتر است اما اگر با روشن‌ماندن وسایل برقی در خانه همیشه مشکل دارید، بد نیست به استفاده از تکنولوژی جدید در کلید و پریزها هم فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *