ترفندهای دکوراسیون

روش های نگهداری و تمیز کردن مبل مخمل

روش های نگهداری و تمیز کردن مبل مخمل
امتیاز شما به این مطلب

انتخاب مبل مخمل یا وسایل مخملی آن هم برای دکوراسیون خانه یک انتخاب جسورانه است! اما همین کار جسورانه اگر درست انجام نشود و مهم‌تر از آن، مراقبت کافی را نداشته باشد، یک فاجعه خواهد بود.

مخمل متریالی ظریف و آسیب‌پذیر است و باید دائما مراقب نظافتش باشید تا نامرتب و چرک جلوه نکند و ظاهر کل پذیرایی خانه را به هم نریزد. مثل هر متریال دیگری، مخمل هم از لکه و کثیفی مصون نیست؛ اما چطوری مبل مخمل را تمیز کنیم؟ آیا همه لکه‌ها قابل شستشو هستند یا با ریختن بعضی از مواد خاص باید بی‌خیال مبلمان بشویم؟ در این مطلب چند راه حل ساده برای تمیز کردن مبل مخمل را با هم مرور می‌کنیم. همه این راه حل‌ها در خانه و نسبتا راحت قابل اجرا هستند.

روش های نگهداری و تمیز کردن مبل مخملروش‌های تمیز کردن مبل مخمل در خانه

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. اولین کاری که برای تمیز کردن مبلمان مخمل باید انجام دهید، این است که از کثیف شدنش جلوگیری کنید!

خوراکی‌هایی مثل سس و قهوه را از سطح مبل دور نگه دارید و اگر می‌خواهید روی مبلتان چیزی بخورید، حتما سریعا باقی‌مانده‌هایش را جمع کنید. همچنین می‌توانید از انواع رومبلی استفاده کنید (البته که خود رومبلی هم باید در فواصل منظم شسته و خشک شود).

با یک جارو شارژی کوچک (یا جاروی برقی با درجه پایین) آلودگی‌ و گرد و غبار را از روی مبلتان پاک کنید. اگر هم لکه‌ها سطحی هستند، یک برس غیرفلزی نرم را مرطوب کرده و به آرامی روی سطح مبل بکشید.

تمیز کردن مبل مخمل با شامپو فرش

برای شستن مبل مخمل با شامپو فرش، ابتدا باید مطمئن شوید که مدل شامپوی شما مخمل را خراب نمی‌کند و با آن سازگار است (این موضوع را در توضیحات محصول بخوانید یا روی یک تکه از پشت مبل تست کنید). شامپو فرش را با آب ترکیب کرده یا به صورت خالص روی سطح مبل اسپری و بعد از ده دقیقه با یک پارچه مرطوب و تمیز، پاک کنید.

روش های نگهداری و تمیز کردن مبل مخملتمیز کردن مبل مخمل با جوش شیرین

تمیز کردن مبل مخمل با جوش شیرین فقط برای رفع لکه نیست. این ماده علاوه بر از بین بردن لکه و کثیفی، بوی بد مبل را هم از بین می‌برد (و احتمالا می‌دانید که بعضی از مبل‌ها بعد از مدت طولانی شسته‌ نشدن بوی نامطبوعی می‌گیرند).

مقاله پیشنهادی : تمیز کردن انواع لکه‌ از مبلمان چوبی

ابتدا با جارو همه ذرات غبار و اضافات روی مبل را جمع کنید و بعد ترکیب رقیق جوش شیرین و سرکه را روی سطح آن بریزید و با یک دستمال به آرامی پخش کنید. حالا با دستمالی تمیز محلول را پاک کرده و مبلتان را خشک کنید.

نکته: به جای سرکه می‌توانید از آبلیمو هم برای ساختن این محلول استفاده کنید.

تمیز کردن مبل مخمل با بخارشو

بخارشوهای معمول می‌توانند لکه‌های تازه را پاک کنند، مخصوصا اگر لکه‌ها روغنی یا رنگی نباشند. بخارشویتان را روی درجه ملایم تنظیم کنید و آرام روی مبل بکشید. به صورت کلی خوب است که دو سه هفته یک‌بار مبل‌های خانه‌تان را با بخارشو پاک کنید.

روش های نگهداری و تمیز کردن مبل مخملروش‌های دیگر تمیز کردن مبل مخمل در خانه

برای از بین بردن مواد رنگی می‌توانید از ترکیب آب و صابون استفاده کنید. این دو را با نسبتی مساوی ترکیب کنید تا یک محلول رقیق به دست بیاید. بعد این محلول را با یک پارچه تمیز روی لکه بکشید تا کاملا پاک شود. این روش برای لکه‌های تازه فوق‌العاده است، اما لکه‌های قدیمی‌تر ممکن است تلاش و زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

الکل هم گاهی می‌تواند به عنوان تمیز کننده مبل مخمل عمل کند. کمی الکل ضدعفونی را روی یک پارچه خشک و تمیز بزنید. حالا آن را روی لکه بمالید، اما نه آن‌قدر محکم که لکه پخش شود و سطح بزرگ‌تری را بگیرد. به مرور لکه‌ها کمرنگ‌تر می‌شوند و با کمی الکل بیشتر، کاملا از بین می‌روند.

پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل

برای پاک کردن لکه خودکار، ابتدا باید قدمت لکه را در نظر بگیرید. آیا لکه به تازگی روی مبل مخمل ایجاد شده؟ از روش آب و صابون استفاده کنید. کمی قدیمی‌تر است (مثلا دو یا سه روز)؟ با الکل پاکش کنید. اگر لکه خیلی قدیمی است و با روش‌های ساده خانگی پاک نمی‌شود، با احتمال بالایی شامپو فرش کاملا آن را از روی مبل شما خواهد برد.

مقاله پیشنهادی : نحوه نگهداری و تمیز کردن مبل چرم

لکه جوهر خودنویس، ماژیک یا مداد رنگی را هم با همین روش‌ها از بین ببرید. در تمیز کردن این نوع لکه‌ها باید مراقب باشید که به هیچ عنوان پارچه را محکم روی مبل نکشید تا رنگ از چیزی که هست پخش‌تر نشود.

روش های نگهداری و تمیز کردن مبل مخملحواستان به اشتباه‌های تمیز کردن مبل مخمل باشد

نگران نباشید! برای شستشوی مبل مخمل در خانه، راه‌های زیادی وجود دارد. اما قبل از اقدام باید مطمئن شوید راهی که می‌روید قرار نیست به پارچه مبل آسیب برساند. حتما توضیحات شوینده‌ها را بخوانید و در صورت امکان تست کنید. گاهی یک ماده اشتباه می‌تواند به قیمت رفتن رنگ یا پوسیدن پارچه کل مبل تمام شود. در ادامه با رایج‌ترین اشتباهات تمیز کردن مبل مخمل همراه باشید…

خشک نکردن کامل بافت مبل

همیشه بعد از تمیز کردن مبل مخمل (با هر روشی) باید زمان کافی برای خشک شدن را به آن بدهید. در دمای عادی اتاق معمولا بعد از چند ساعت خود مخمل خشک می‌شود (و در این مدت نباید روکشی رویش بگذارید). اگر هم خشک نشد، از دمای پایین سشوار استفاده کنید. اگر بافت مبل به خوبی خشک نشود، بوی نامطبوعی می‌گیرد.

جارو نکشیدن به صورت مداوم

همان‌طور که گفتیم، یک جاروکشی منظم می‌تواند کاری کند که مبلتان سالم و تمیز بماند. اما اگر مخمل را به حال خودش بگذارید بعد از مدتی آسیب می‌بیند و لکه‌هایی پیدا می‌کند که باید برای پاک کردنشان بیشتر وقت و هزینه صرف کنید.

روش های نگهداری و تمیز کردن مبل مخملسریع عمل نکردن

این قانون برای تمام پارچه‌ها صادق است: اگر لکه‌ را فورا چاره نکنید، قدیمی می‌شود. لکه‌های قدیمی هم از مسیرهای عجیب و پیچیده‌ پاک می‌شوند یا به صورت کلی از بین نمی‌روند. که می‌توانید با یک عکس‌العمل سریع، جلوی آن‌ها را بگیرید. ممکن است کثیفی‌های تازه را حتی با کمی آب و سرکه بشود از بین برد، پس همین امروز به سراغشان بروید.

تمیز کردن مبل خیس

شاید این موضوع خیلی رایج نباشد، اما بالاخره ممکن است پیش بیاید. گاهی پنجره باز می‌ماند و باران یا برف روی بافت مخمل می‌ریزد، یا حتی بر اثر بی‌احتیاطی یک لیوان آب از دستتان روی مبل خالی می‌شود. در چنین مواقعی، بهتر است ابتدا صبر کنید تا مبل خشک شود و بعد لکه‌هایش را ببینید و با روش‌هایی که گفتیم پاک کنید. برای جلوگیری از آسیب به بافت یا حتی پاره شدن پارچه،، اصلا شوینده را روی مبل خیس نریزید.

در میان روکش‌‌های مختلف مبل راحتی پارچه‌‌های مخمل کمترین وابستگی را به زمان و مد دارند؛ بنابراین پس از خرید آنها می‌‌توانید مطمئن باشید که تا سال‌‌ها نمایی به‌ روز و جذاب را در خانه خود مشاهده خواهید کرد فقط کافیست تا نکات گفته شده را برای تمیزی و نگهداری مبلمان مخمل مورد توجه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *