دکوراسیون داخلی

آشنایی با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

آشنایی با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی
امتیاز شما به این مطلب

سبک روستیک چیست؟

این روزها سبک روستیک به یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا تبدیل شده است. سبک دکوراسیون روستیک در طراحی داخلی، نسبت به دیگر سبک‎های دکوراسیون، ظاهر بسیار متفاوتی را ایجاد می‌کند. این سبک طراحی بر پایه‌ی طبیعت بنا شده و بیشتر به استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک تاکید دارد. می‌توان گفت که سبک دکوراسیون روستیک در گذشته بیشتر به عنوان یک روش زندگی شناخته می‌شد اما در سال‌های اخیر به یک سبک دکوراسیون بسیار محبوب تبدیل شده است. این سبک طراحی از اول در زندگی بشر وجود داشته و چیز جدیدی نیست.

آشنایی با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

این سبک در واقع تعداد زیادی از سبک‌های مختلف طراحی داخلی مثل سبک مینیمال، اسکاندیناوی و کلاسیک را در دل خود جای داده است. به همین خاطر برخی از ویژگی‌های آن با دیگر سبک‌های طراحی داخلی مشترک است. مثلا آجرکاری و سقف‌های چوبی طاقی در دکوراسیون روستیک مطمئنا شما را یاد سبک اسکاندیناوی خواهد انداخت. در واقع می‌توان گفت که سبک دکوراسیون روستیک ترکیبی از سبک‎های مختلف است و هر یک از سبک‌های دکوراسیون شکل متفاوتی از سبک روستیک می‌باشند.

سبک دکوراسیون روستیک بیشتر برای فضای بزرگ و جادار مناسب است. شما می‌توانید از این سبک برای طراحی خانه روستایی، کلبه، خانه‌ شهری و ویلا استفاده کنید. مبلمان بزرگ، رنگ‌های زمینی، سنگ و چوب از جمله المان‌هایی هستند که در خانه‌های روستیک کاملا به چشم می‎آیند و شما را یاد خانه‌های قدیمی می‌اندازند. طراحی خانه با سبک روستیک راحت و دوست‌داشتنی است و بی‌شک شما از این کار لذت خواهید برد.

ویژگی‌های اصلی دکوراسیون روستیک

به طور خلاصه سبک دکوراسیون روستیک با این ویژگی‌ها مشخص می‌شود:

  • استفاده از مواد طبیعی: چوب، سنگ و پارچه‌هایی با بافت ویژه مثل کرباس و برزنت
  • ماهیت سبک روستیک: سادگی و طبیعی بودن آن
  • مبلمان بزرگ و ساده
  • فاقد مواد مدرن: فلز، پلاستیک و پارچه‌های مصنوعی
  • رنگ‌های طبیعی: طیف‌های متنوعی از رنگ‌های قهوه‌ای، سبز، طلایی و خاکستری
  • مبلمان و عناصر تزئینی دست ساز
  • دکوراسیونی هماهنگ با طبیعت

مقاله پیشنهادی : دکوراسیون داخلی به سبک مدیترانه ای

المان‌های بکار رفته در سبک دکوراسیون روستیک

سنگ و چوب خام مهم‌ترین ویژگی خانه های روستایی است. دوستداران این سبک می‌خواهند طبیعت را به دل خانه‌هایشان بیاورند. اگر خانه‌تان قدیمی است شما باید هویت و جزئیات معماری مثل دیوارهای سنگی آن را حفظ کنید. اما اگر خانه‌تان تازه ساخت است، می‎توانید از تیرهایی با برش‌های ناهموار برای چارچوب سقف، درب ورودی، شومینه و پنجره‌ها استفاده کنید. همینطور یک شومینه‌ی سنگی ایده‌ی خوبی برای دکوراسیون روستیک می‌باشد.

تمرکز سبک روستیک بر روی متریال هست بیشتر تا طراحی. بنابراین قطعات فوق‌العاده از منظر طراحی ساده هستد. میزها و صندلی‌ها این اجازه را میدهند که روی متریال آنها مانور داده شود تا نوع و ویژگی خاص طراحی.

در همین راستا متریال رایج در این سبک به این صورت است: چوب، سنگ، فلز، پارچه

در سبک روستیک اشکال بیشتر به همان شکل طبیعی خود در دکوراسیون بکار برده می‌شوند و هماهنگی زیادی را با هم ندارند. تمامی مبلمان و اشیای بکار برده شده در این سبک دارای مقاطع ناهموار و خشن می‌باشند.

آشنایی با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

پرهیز از خطوط مستقیم و صاف در دکوراسیون روستیک

خطوط مستقیم و کلا اصول سبک دکوراسیون مدرن در خانه‌های روستایی جایی ندارند. کاستی‌های طبیعی، نقص‌های انتزاعی تصویری منحصربه‌فرد از یک فضای روستیک ارائه میدهند که مشابه متناظری ندارد. پس سعی کنید به این اشکالات تاکید کنید، به جای اینکه آنها را بپوشانید. مثلا یک گره یا بریدگی و خط و خش را حسابی برجسته کنید.
استفاده از مبلمان قدیمی که ترمیم شده یا وسایل دست دوم در این سبک دکوراسیون رایج است. وسایل آنتیک و عتیقه جای ویژه‌ای در این سبک دارند که همه این‌ها به نوعی نقطه مقابل مدرن با خطوط صاف و منظم قرار می‌گیرند.

مبلمان نامتناسب؛ یکی از عجایبِ سبک روستیک

دکوراسیون روستایی غالبا از ترکیبی از عناصر مختلف ساخته میشود که به نظر میرسد تصادفا در کنار هم قرار گرفته اند اما در واقع هر کدام نقش و عملکرد خودشان را دارند. اما شاید در ظاهر از اصول هم پیروی نکنند.

در سبک روستیک اینطور به نظر میرسد که مبلمان به مرور و در طول زمان جمع‌آوری شده تا فضایی دوست‌داشتنی را به وجود بیاورند. حتی شاید وسایل کاربرد مرسومی که در ذهن همگان هست را نداشته باشند، مثلا: از یک دسته کتاب، یک میز جانبی درست کنید یا از یک صندوقچه قدیمی به عنوان میز جلوی مبل بهره ببرید. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که دکوراسیون روستایی معمولا حول یک نقطه کانونی شکل می‌گیرد، مثل شومینه تا فضا احساس هدفمندی را القا کند.

آشنایی با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

کاربرد و عملکرد هدفمند

باید بدانید که در سبک دکوراسیون روستایی همه چیز هدفی دارند. هر چیزی دلیلی برای حضور دارد. البته فکر نکنید در این سبک عناصر تزئینی جایی ندارند، اتفاقا برعکس اما در جهت ایجاد فضایی کاربردی استفاده میشوند. پس میتوان گفت در سبک روستیک وسایل مازاد و دکور درهم ریخته نمی‌بینید.

عناصر دست‌ساز؛ نشانه‌ی واضحی از روستایی بودن

به این موضوع قبلا هم اشاره کردیم، عناصر موجود در دکوراسیون روستیک اغلب منحصربه‌فرد هستند و ویژگی و شخصیت خاص خودشان رو دارند. پس سعی کنید از عناصر دست‌ساز برای تاکید به این ویژگی بیشتر و بیشتر استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : سبک نئوکلاسیک گزینه ای مناسب برای دکوراسیون داخلی

الگوهای شاخص

از آنجایی که اکثر سطوح و اشیا در سبک دکوراسیون روستیک ساده و طبیعی هستند، با به کارگیری الگوها میتوان توجه دیگران را جلب کرد. معمولا طرح‌های بومی مطابق با محیط اطراف به شکل لحاف دست‌دوز یا دست‌سازه‌ای خاص جلوه می‌کنند. حتی میتوان این لحاف را به عنوان یک عنصر تزئینی و اثر هنری به دیوار آویز کرد.

پارچه‌های طبیعی ساده

ماهیت طبیعی خانه‌هایی با سبک دکوراسیون روستیک بوسیله‌ی اثاثیه ، لوازم جانبی، پارچه و فرش مشخص می‌شود. پارچه‌های ساده بدون هیچ عکس، انتخاب رایجی برای این سبک هستند. بنابراین اگر شما این سبک رو دوست دارید، باید مبلمانی طبیعی بدون هیچ الگو و با رنگ خنثی انتخاب کنید. مثلا در اتاق نشیمن زیر مبلمان به رنگ شنی ماسه‌ای و فرش به شکل پوست حیوانات، توانسته حس و حال طبیعت را در خانه تداعی کند.

در خانه‌های روستایی، چرم بخاطر کاربرد خوب و ظاهر طبیعی‌شان بسیار محبوب است. چرم بسیار بادوام بوده و سخت لکه‌دار می‌شود. صندلی‌هایی با طراحی‌های زیر انتخاب عالی برای دکوراسیون روستیک شما خواهند بود.

پوست گوسفند یکی دیگر از گزینه‌هایی است که دکوراسیون راحت و دنجی را برای اتاق شما به ارمغان می‎آورد.

آشنایی با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

پالت رنگی خنثی

در خانه‌های سبک روستیک معمولا از رنگ‌های روشن یا کاغذ دیواری استفاده نمی‌شود. برای این سبک، شما باید دیوارهای‌تان را به رنگ سفید درآورید و یا اینکه تمام سطح آن را با مواد طبیعی مثل سنگ یا چوب بپوشانید.

بهتر است کلیت فضای روستیک را با رنگی خنثی بپوشانید، بعد با استفاده از عناصر به آن شادابی و روح ببخشید. به این شکل می توانید ویژگی‌های محیط را برجسته‌تر کنید.

مثلا دیوارهای سفید در کنار چوب‌های طبیعی هماهنگی فوق‌العاده‌ای را رقم می‌زند که باعث میشود چوب به عنصر کانونی خانه روستایی شما تبدیل شود. فقط به این نکته توجه داشته باشید که اگر می‌خواید از رنگ‌های خنثی در کنار عناصر چوبی استفاده کنید، رنگ‌های نزدیک به رنگ چوب را انتخاب نکنید که باهم تلفیق شوند و در هم دیگر گم شوند، بهتر است تضاد بین آنها را رعایت کنید تا اجزا نقش خودشان را داشته باشند.

شاید با خود فکر کنید استفاده از رنگ‌های خنثی برای زمینه، فضای خانه را کسل‌کننده می‌کند اما میتوان با انتخاب صحیح عناصر و مبلمان این مساله را رفع کرد. رنگ‌های برگرفته از طبیعت یا تناژ رنگی جواهرات در این سبک به خوبی کار می‌کنند. احتمالا گفتن این نکته هم بد نیست که رنگ‌های خنثی فقط شامل قهوه‌ای و بژ و کرم و … نمیشود. شما می‌توانید از رنگ‌های طبیعی ملایم سبز، آبی یا حتی قرمز هم استفاده کنید و تا زمانی‌که این رنگ‌ها در هماهنگی با سایر عناصر به کار برده شود، فضای گرمی روا ایجاد می کند.

دلیل محبوبیت سبک روستیک چیست؟

بعد از آشنایی کامل با این سبک، فکر می‌کنید بتوانید به این سوال پاسخ دهید که چرا سبک روستیک به خصوص در فضاهای شهری محبوب است؟
همیشه یک عده هستند که مدرنیته روحشون را آزار میدهد و از روشنایی و تصنعی بودن فضای مدرن خسته شده اند، برای این افراد سبک روستیک بازگشت به رهایی و بی‌قید و بندی گذشته است تا آنها را به حس خانه‌های جزیره‌ای با انبوهی از احساس آرامش برساند. این سبک یک قدرت درونی دارد که با راحتی و سادگی همراه است و همین دلیل آن را متفاوت و منحصربه‌فرد می‌کند.

آشنایی با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون روستیک برای کجا مناسب است؟

با اینکه بسیاری از مردم سبک دکوراسیون روستیک را برای فضاهای ویلایی، روستایی و کوهستانی مناسب می‌دانند، اما شما هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید از آن برای خانه‌های مدرن شهری نیز استفاده کنید. همینطور شما می‌توانید از این سبک برای طراحی داخلی مسافرخانه، هتل و رستوران‌ها استفاده کنید و مطمئن باشید که دکوراسیونی مجلل و زیبایی خواهید داشت. سبک روستیک با ایجاد فضایی گرم و دنج، حس خوشامدگویی را به خوبی در بیننده ایجاد خواهد کرد. مطمئنا مردم در چنین دکوراسیونی احساس آسودگی، آرامش و آسایش‌خاطر بیشتری خواهند داشت و همیشه در خاطرشان خواهد ماند.

ما در اینجا سعی کردیم که شما را با تمامی ویژگی‌های سبک روستیک آشنا کنیم تا شما آن را ملموس‌تر حس کنید. اگر شما نیز به دنبال فضای آرامش‌بخش و راحتی هستید که فارغ از هیاهو و شلوغی شهر، زندگی آرام خودتان را داشته باشید، مطمئنا سبک دکوراسیون روستیک می‌تواند به شما کمک کند. اگر شما نیز نظر یا پیشنهادی در این باره دارید، می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *