ترفندهای دکوراسیون

10 نکته مهم برای انتخاب کوسن مبل

10 نکته مهم برای انتخاب کوسن مبل
امتیاز شما به این مطلب

انتخاب کوسن برای مبل با وجود اینکه به سلیقه شخصی مربوط می‌شود، نیاز به رعایت نکاتی دارد که بهتر است آنها را در نظر داشت و اجرا کرد. در این متن سعی کردیم که مهمترین نکات برای ست کردن کوسن با مبل را برایتان ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم انتخاب کوسن برای مبل

دکوراسیون داخلی منزل، تا حد زیادی به سلیقه شخصی و نیاز به وجود المان‌های مختلف برمی‌گردد. یکی از راهکارهایی که می‌توان به وسیله آن دکوراسیون مبلمان‌ها و ظاهر یا کارآمدی آنها را تغییر داد، به کار بردن کوسن با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است. البته باید در نظر داشت که اکثر اوقات انتخاب کوسن، تحت تاثیر سبکی است که برای مبل به کار برده می‌شود.

برای انتخاب کوسن باید سه نکته اصلی را در نظر داشت:

  • رنگ
  • طرح
  • سایز

زمانی که نیاز دارید تنوع برای دکوراسیون فضا داشته باشید، تعویض کوسن‌ها می‌تواند گامی موثر باشد. اما توجه به رنگ، طرح و سایز آنها را باید مد نظر داشت. علاوه بر این سه نکته که بسیار مهم هستند لازم است نکات دیگری را نیز در نظر داشته باشید که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

10 نکته مهم برای انتخاب کوسن مبل1. توجه به سبک مبلمان

معمولا برای مبلمان با سبک‌های کلاسیک از کوسن‌های طرح دار استفاده می‌شود. یا اینکه برای مبلمان‌های کلاسیک، از کوسن‌هایی می‌توان استفاده کرد که طرح پارچه مبل را داشته باشند. اما این روش کمی قدیمی شده است و امروزه جذابیت کمی دارد.

مقاله پیشنهادی : راهنمای خرید پارچه مبلی شانل ترک

بهتر است یکی از رنگ های زمینه مبل در انتخاب کوسن برای مبل‌های کلاسیک استفاده کرد. علاوه بر این موضوع در انتخاب کوسن برای مبل‌های مدرن می‌توانید کاملا متنوع عمل کنید.
از کوسن‌های رنگی و طرح‌دار گرفته تا ابعاد و سایزهای مختلف را می‌توانید برای مبلمان‌های مدرن با پارچه بدون طرح انتخاب کنید. اما سایر نکاتی که بیان می‌کنیم را نیز باید در نظر داشته باشید.

2. مهمترین نکته توجه به رنگبندی

برای اینکه کوسن جلوه بهتری در فضا داشته باشد، لازم است به رنگ‌های ضد و نقیض توجه کرد. استفاده از رنگ متضاد با مبلمان زیبایی دو چندانی را به همراه دارد. برای جلوه بیشتر و بهتر فضا می‌توانید رنگی انتخاب کنید که در اطراف نیز المان‌هایی به آن رنگ وجود داشته باشد. مثلا قرار دادن یک دکوری یا یک تابلو روی دیوار همخوان با رنگ کوسن، می‌تواند پیشنهاد خوبی برای زیبایی فضا و به چشم آمدن بهتر و بیشتر مبلمان به شمار رود.

معمولا پیشنهاد نمی‌شود از رنگ‌های یکسان با زمینه مبل، کوسن انتخاب کنید. زیرا ظاهری یکنواخت ایجاد می‌کند. اما اگر تمایل به سادگی و پرهیز از شلوغی دارید، بهتر است از یک رنگ دیگر نیز برای جذابیت بیشتر کمک بگیرید.

3. استفاده از سایزهای مختلف

یکی دیگر از نکاتی که برای انتخاب کوسن مبل می‌توانید در نظر داشته باشید توجه به سایزهای مختلف است. خوشبختانه انتخاب این المان کاربردی در دکوراسیون داخلی، از تنوع بالایی برخوردار است. مدل‌های مختلف کوسن در ابعاد متفاوت ضمن اینکه کارایی متفاوتی را بسته به نیاز ایجاد می‌کنند، زیبایی چشمگیری را خواهند داشت.

10 نکته مهم برای انتخاب کوسن مبل4. به مبلمان‌های خنثی جلوه ببخشید

انتخاب مبلمان‌هایی که رنگ خنثی مانند کرمی، طوسی تیره و مشکی دارند، انتخاب هوشمندانه‌ای است. زیرا بر اثر گذر زمان، دکور را تکراری نمی‌کنند و خسته کننده نمی‌شوند. برای تنوع دادن و جلوه بخشیدن به آنها می‌توان از کوسن‌ها که تنوع رنگ و طرح بالایی دارند استفاده کرد. برای این منظور جسارت به خرج دهید و از رنگ‌های زنده و تند برای نتیجه مطلوب استفاده کنید. بسته به یک رنگ نباشید و از رنگ‌های متنوع برای از بین بردن بی‌روحی فضا استفاده کنید. البته اعتدال را نگه دارید و سعی کنید زیاد هم فضا شلوغ و زننده نشود.

رنگ‌هایی مانند زرد، نارنجی، قرمز و آجری می‌توانند هارمونی جذابی را کنار هم داشته باشند. همانطور که رنگ‌های بنفش، صورتی و یاسی و سفید کنار یکدیگر تناسب رنگی جذابی را ایجاد خواهند کرد.

5. کوسن مناسب برای مبلمان طرح‌دار

مبلمان‌هایی که پارچه طرح‌دار دارند، تنوع رنگی بالایی برای انتخاب رنگ را در اختیار قرار می‌دهند. بهتر است کمی کوسن این نوع مبلمان‌ها را ساده‌تر انتخاب کنیم. زیرا ممکن است علاوه بر اینکه زیبایی مبلمان را پنهان می‌کنند، سبب از بین بردن هارمونی ایجاد شده شوند. طرح شلوغ مبلمان به اندازه کافی چشمگیر است، بنابراین بهتر است گزینه‌های ساده را برای کوسن انتخاب کرد تا موجب زننده شدن فضا نشود.

10 نکته مهم برای انتخاب کوسن مبل

6. به چیدمان کوسن‌ها دقت کنید

وقتی گزینه‌های مختلف انتخاب کوسن برای مبل را گلچین می‌کنید بهتر است به برخی از نکات نیز توجه داشته باشید. همانقدر که تنوعی از رنگ‌ها را می‌توانید داشته باشید، باید به تقارن موجود نیز توجه کنید. گاهی بهتر است تعداد فرد را برای مبلمان‌های بزرگ انتخاب کنید و یکی را در مرکز قرار دهید. اما در برخی از موارد نیز لازم است کوسن تکی یا یک جفت را برای مبلمان قرار دهید. البته این موضوع ممکن است در حد به سزایی تحت تاثیر سایز مبلمان باشد.

مقاله پیشنهادی : نحوه بررسی کیفیت پارچه مبلی

7. پارچه مناسب کوسن مبل

جنس کوسن‌هایی که انتخاب می‎کنید علاوه بر اینکه باید قابل شست و شو باشد، بهتر است به نوعی باشد که وقت استفاده تعریق را برای فرد ایجاد نکند. انواع روکش‌ها و پارچه‌های تهیه شده با جنس کتان، مخمل، نخی و چرم طبیعی برای این مورد بسیار مناسب هستند. سعی کنید از کاورهایی با جنس پلاستیک برای این منظور استفاده نکنید. در صورتی که کیفیت مناسبی برای انتخاب کوسن تهیه کرده باشید، می‌توانید برای موارد بعدی و برای تغییر مجدد کوسن‌ها و ایجاد تنوع، تنها رویه آنها را تعویض کنید.

8. افراطی عمل نکنید

کاربردهای مختلفی برای کوسن وجود دارد؛ مثل پر کردن گودی کمر. اما این موضوع دلیل بر انتخاب و قرار دادن تعداد زیادی کوسن روی مبلمان نمی‌شود. برای انتخاب کوسن برای مبل افراطی عمل نکنید و تعدادی که نیاز است و کاربرد دارد را روی مبلمان قرار دهید. با این کار جلوه بهتری نیز ایجاد کرده‌اید.

10 نکته مهم برای انتخاب کوسن مبل9. به ابعاد و چیدمان بیشتر دقت کنید

بهتر است کوسن‌هایی که سایز بزرگ‌تری دارند در کنار دسته‌ها قرار داشته باشند و با نزدیک شدن به مرکز مبل ابعاد کوچکتر کوسن‌ها قرار گیرند. با این کار تمام کوسن‌ها به چشم آمده و جنبه کاربردی خود را بروز می‌دهند. علاوه بر این موضوع بهتر است تقارن را نیز در چیدمان آنها در نظر داشته باشید. گاهی ممکن است عدم تقارن نیز زیبایی دکوراسیون را به همراه داشته باشد اما بهتر است طوری باشد که زیبایی را از بین نبرد.

10. ست کردن کوسن با پاف یا قالی

از دیگر راهکارهایی که می‌توانید برای انتخاب کوسن مناسب در نظر داشته باشید، توجه به رنگ پاف یا رنگ‌هایی است که در قالی به کار برده شده است. برای این منظور لازم است هنگام انتخاب کوسن، رنگ پاف یا رنگ‌های به کار برده شده در بافت قالی را در نظر داشته باشید. این راهکار برای افرادی که علاقه خاصی به ست شدن وسایل دارند، می‌تواند گامی موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *