دکوراسیون داخلی

نکات مهم و اصول طراحی پلان مسکونی

نکات مهم و اصول طراحی پلان مسکونی
امتیاز شما به این مطلب

می‌توان گفت که طراحی پلان مسکونی در میان انواع طراحی پلان یکی از پیچیده‌ترین‌ها محسوب می‌شود، چرا که باید پاسخگوی افرادی باشد که مدت زیادی از زمان خود را در آن خانه‌ها می‌گذرانند. از طرف دیگر به دلیل تفاوت نیازهای هر فرد با دیگران و همچنین تفاوت سبک‌های زندگی خانواده‌های مختلف این پیچیدگی در طراحی مسکونی بیشتر شده و به دقت زیادی نیاز دارد.

در این مطلب به چند نکته مهم در مورد طراحی پلان مسکونی می‌پردازیم. که علاوه بر معماران و دانشجویان معماری می‌تواند برای افرادی که قصد دارند خود طراحی پلان منزلشان را انجام دهند مفید باشد.

نکات مهم و اصول طراحی پلان مسکونینکاتی که باید در طراحی پلان مسکونی رعایت شوند :

1- استفاده بهینه از امکانات و ویژگی های فضاهای موجود

در پلان مسکونی باید از امکانات زمین پروژه به صورت حداکثری استفاده کرد. این امکانات می‌تواند در زمینی به شکل یک دید و منظر فوق‌العاده و در زمینی دیگر نور مناسب باشد. در واقع در اولین مرحله طراحی پلان مسکونی تمام ویژگی و امکانات خاصی که در زمین پروژه وجود دارد باید نوشته شده و برای بهره‌گیری از آن برنامه‌ریزی شود.

مقاله پیشنهادی : اصول تعمیر و نگهداری ساختمان

2- پلان ساختمان مسکونی باید کاربردی و منطقی طراحی شود

پس از شناسایی فرصت‌های موجود، مهم‌ترین بخش کار شناسایی نیازها و اطلاع از چگونگی سبک زندگی کاربران خانه است. در صورت امکان با ساکنان آینده خانه صحبت کنید و از علاقه‌مندی‌ها، نیازها و فعالیت‌هایشان اطلاع یابید و طراحی پلان را بر مبنای اطلاعاتی که به دست آورده‌اید انجام دهید. در غیر این صورت طراحی پلان را به گونه‌ای انجام دهید که برای بیشتر افراد مناسب باشد و نیازهای معمول انسان‌ها را پاسخ دهد.
علاوه بر این‌ها در پلان مسکونی طراحی شده باید سعی شود از کل زمین به بهترین شکل ممکن استفاده شود و از ایجاد فضاهای ناکارآمد و غیر عملکردی خودداری شود.

نکات مهم و اصول طراحی پلان مسکونی3- هزینه‌ها را در نظر داشته باشید

اگر طراحی را برای خود و خانواده‌تان انجام می‌دهید مقدار هزینه‌ای که برای این پروژه در اختیار دارید را به طور دقیق محاسبه کنید و اگر طراحی را برای شخص دیگری انجام می‌دهید حدود بودجه را در نظر داشته باشید و سعی کنید طراحی را بر اساس همان بودجه پیش ببرید.

4- سیرکولاسیون و روابط فضاهای داخلی!

سیرکولاسیون در طراحی پلان به معنی چگونگی حرکت در فضا و همچنین نحوه‌ ارتباط بخش‌های مختلف با هم است. این بخش در مراحل ابتدایی طراحی و با ترسیم خطوط کلی و حدودی فضاها انجام می‌شود. در این بخش می‌توانید با استفاده از دیاگرام‌ها کار را پیش ببرید. توجه کافی به سیرکولاسیون در پلان می‌تواند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و به دسترسی راحت‌تر ساکنان کمک کند.

مقاله پیشنهادی : اصول و مراحل بازسازی ساختمان تجاری

به عنوان مثال محل قرار گیری اتاق خواب‌ها و فاصله آن‌ها از در اصلی یا چگونگی ارتباط بین آشپزخانه و نشیمن یا ناهارخوری در این مرحله مشخص می‌شود و در صورتی که دقت کافی در طراحی سیرکولاسیون انجام نشود ممکن است فاصله‌ها بسیار زیاد یا بسیار کم و غیرمنطقی شوند. همچنین توجه کنید که ارتباط فضاها به گونه‌ای برقرار نشود که در فعالیت‌های مختلف تداخل ایجاد شود

نکات مهم و اصول طراحی پلان مسکونی5- جانمایی فضای باز و تراس در طراحی پلان

در طراحی پلان مسکونی داشتن دسترسی به فضای باز بسیار مهم است. در خانه‌های ویلایی این دسترسی به سهولت امکان پذیر است، اما در آپارتمان‌ها برای ایجاد دسترسی به فضای باز باید تمهیداتی اندیشید. بالکن‌ها جز واجبات پلان‌های آپارتمانی هستند اما در صورت امکان بهتر است پلان‌ها به صورت حیاط آپارتمان طراحی شوند. با این کار ساکنان هر واحد می‌توانند فضای باز اختصاصی خود را داشته باشند.

6- نور کافی برای فضای خانه

در طراحی پلان ساختمان مسکونی ، محل قرارگیری پنجره ها و اینکه چه فضایی را به خود اختصاص می دهند و حتی ابعاد و ارتفاع آ ن ها از مواردی است که باید به آن توجه کرد.
بهره‌‌گیری از نور طبیعی خورشید برای روشن کردن فضای داخلی خانه،علاوه بر اینکه در روحیه ساکنین خانه موثر است در مصرف انرژی نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

دقت داشته باشید که میزان و شدت نور طبیعی وارد شده به فضاهای داخلی پلان ،باید کاملا متناسب با مساحت و نوع کاربری آن فضا باشد . در مواردی باید شدت نور کنترل شود تا ایجاد مزاحمت نکند. مشخص بودن این موارد در پلان ساختمان مسکونی می‌تواند به ساخت بهتر آن و برآورد هزینه ها بسیار تاثیرگذار باشد.

سخن پایانی

مواردی که در این مقاله بیان کردیم در عین سادگی بسیار مهم هستند. رعایت همین اصول به ظاهر ساده میتواند کارایی، زیبایی و تهویه داخل فضای خانه زا تضمین کند. وجود نقشه یا پلان ساختمان، هنگام تغییر و بازسازی یا در صورت بروز مشکل در پیداکردن مشکلات ساختمان نیز موثر است. بنابراین مهم است که به اصول طراحی پلان مسکونی توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *