بازسازی ساختمان

تفاوت بازسازی و نوسازی در چیست؟‌

تفاوت بازسازی و نوسازی در چیست؟‌
امتیاز شما به این مطلب

یکی از سخت‌ترین تصمیم‌ها هنگام بهبود بخشیدن به وضع یک خانه این است که تصمیم بگیرید آیا قصد نوسازی دارید یا بازسازی؟ برای این کار ابتدا لازم است تفاوت بازسازی و نوسازی را درک کنید. تفاوت بازسازی و نوسازی در پروژه‌ها شامل چندین مورد مهم است و انتخاب بین آن‌ها تصمیمی بزرگ است که نیاز به بررسی دقیق دارد. با شناخت نیازها و خواسته‌هایتان و درک تفاوت بازسازی و نوسازی می‌توانید گزینه درست را انتخاب کنید. برای آنکه درباره تفاوت بازسازی و نوسازی در ساخت و ساز بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

تفاوت بازسازی و نوسازی در چیست؟‌

ممکن است شما یک خانه واقعاً قدیمی را به ارث برده باشید و بخواهید ارزش‌های آن را حفظ کنید. در این شرایط باید نوسازی کنید تا تعمیرات لازم را انجام دهید و ضمن حفظ ویژگی‌های خاص بنا، عملکرد آن را بهبود ببخشید. از طرف دیگر ممکن است با خانه‌ای مواجه باشید که آسیب جدی دیده است یا دارای مشکلات ساختاری است. آن‌وقت ممکن است مجبور به بازسازی شوید تا به نتایج مطلوب برسید.

مقاله پیشنهادی : بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی چه تفاوتی باهم دارند؟!

تفاوت بازسازی و نوسازی در این است که نوسازی معمولاً مستلزم کار کمتری نسبت به بازسازی است زیرا لازم نیست تغییری در ساختار ایجاد کنید. درحالی‌که نوسازی بیشتر در مورد ارتقا دادن است، بازسازی به معنای شروعی کاملاً تازه است. پروژه بازسازی می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد، زیرا به این معنی است که در پایان فرآیند بازسازی یک خانه کاملاً جدید خواهید داشت.

تفاوت بازسازی و نوسازی در چیست؟‌چندین عامل مهم با توجه به تفاوت بازسازی و نوسازی در تصمیم‌گیری تأثیرگذار هستند، عواملی مانند ارزش عاطفی، ارزش مادی و محدودیت‌های زمانی. برای اینکه بهتر متوجه تفاوت بازسازی و نوسازی شوید این سؤال‌ها را از خود بپرسید:

قصد دارید چه مدت در خانه خود زندگی کنید؟

یک تفاوت بازسازی و نوسازی در چشم‌انداز شما نسبت به انجام پروژه است. اگر قصد دارید برای مدت طولانی در خانه خود زندگی کنید و سپس آن را بفروشید معمولاً عاقلانه‌تر این است که خانه را بازسازی کنید به خصوص از نظر مالی این کار برایتان به‌صرفه‌تر خواهد بود. عناصر فیزیکی خانه عمر مشخصی دارند و بالاخره مستهلک و کهنه‌شده و نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. رنگ بیرونی ساختمان ممکن است تا هفت سال دوام بیاورد، اما در آب‌وهوای نامساعد بیش از پنج سال دوام نخواهد آورد یا عمر مفید سیستم تهویه مطبوع مرکزی حدود 10 تا 15 سال است.

با بازسازی، ساعت خانه را از نو کوک می‌کنید و وقتی 15 سال بعد نوبت به فروش ملک می‌رسد، ضمن اینکه این مدت از زندگی در خانه‌ای عملاً نوساز لذت برده‌اید، هنگام فروش خانه یک خانه 15 ساله را به‌جای خانه 40 ساله می‌فروشید.

چقدر می‌خواهید خرج کنید؟

یک تفاوت بازسازی و نوسازی از لحاظ هزینه است. هزینه از عوامل تأثیرگذار در یک پروژه ساختمانی است. همه ما می‌خواهیم درازای پولی که باید خرج کنیم، بیشترین بهره را ببریم.
به‌طورکلی، بازسازی نیاز به هزینه بیشتری دارد چون لازم است تغییرات اساسی در ملک ایجاد کنید؛ اما نوسازی هر چند گران است، اما نسبت به بازسازی کل خانه هزینه کمتری خواهد داشت. البته گاهی اوقات نوسازی در شرایط خاص، می‌تواند گران‌تر از بازسازی باشد، به‌خصوص زمانی که عناصر زیادی از خانه نیاز به تغییر یا تعویض دارند.

تفاوت بازسازی و نوسازی در چیست؟‌آیا در مدت‌زمان تعمیرات می‌خواهید در خانه بمانید؟

اگر می‌خواهید مجبور به ترک خانه نشوید و به دنبال گزینه جایگزین برای سکونت در مدت تعمیرات نگردید، نوسازی برای شما گزینه مناسب است که می‌تواند هم از نظر صرفه‌جویی در هزینه و هم در راحتی یک مزیت محسوب بشود.
یک تفاوت بازسازی و نوسازی در این است که در هنگام نوسازی می‌توانید به زندگی در واحد مسکونی خود ادامه دهید اما در صورت بازسازی شما و خانواده‌تان نیاز خواهید داشت تا در طول ساخت‌وساز، گزینه‌ای جایگزین برای اقامت کردن داشته باشید و هزینه‌های اضافی چند ماه در جای دیگر زندگی کردن را هم باید در نظر بگیرید.

شرایط فعلی خانه شما چگونه است؟

یک تفاوت بازسازی و نوسازی در این است که بازسازی برای ایجاد تغییرات بنیادین است درحالی‌که نوسازی برای تعمیر، ترمیم و ایجاد تغییرات جزئی است. پس شرایط فعلی خانه خود را بسنجید اگر نیاز دارید به خانه خود یک فضای جدید اضافه کنید، سازه و پی ساختمان شما تضعیف‌شده و می‌خواهید تقویتش کنید بازسازی را انتخاب کنید.
همچنین اگر اکثر املاک و مستغلات در محله مسکونی‌تان بازسازی‌شده‌اند و به همین دلیل به قیمت بسیار بیشتر از ارزش فعلی خانه شما به فروش می‌رسند نیز بهتر است حتماً بنای خود را بازسازی کنید.

نیاز به مجوز از شهرداری دارید؟

یک تفاوت بازسازی و نوسازی در نیاز به اخذ مجوز از شهرداری است. نوسازی و تعمیرات جزئی نیازی به دریافت مجوز ندارد؛ اما بازسازی شامل تعمیرات و تغییرات اساسی در ساختمان می‌شود ازاین‌رو نیاز به اخذ مجوز از شهرداری الزامی است.
اخذ مجوز به این دلیل در بازسازی لازم است که ممکن است اقدام به تخریب دیوارها و تیغه‌های داخلی یا موارد سازه‌ای مهم دیگر شود یا قصد تعویض تأسیسات یا تغییر نمای بیرونی خانه را داشته باشید. تمام این موارد از لحاظ ایمنی ساختمان و قوانین و مقررات ساختمانی مربوطه حتماً نیاز به مجوز دارند.

تفاوت بازسازی و نوسازی در چیست؟‌مزایا و معایب نوسازی

در نوسازی برخلاف بازسازی که باید یک‌باره انجام شود، تعمیرات مرحله‌به‌مرحله انجام می‌شود و این یک تفاوت بازسازی و نوسازی است که می‌تواند در انتخاب شما تأثیرگذار باشد.
در نتیجه در زمان نوسازی برخلاف بازسازی می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که در خانه بمانید. عامل مهم دیگر زمان است چون در نوسازی تغییرات جزئی است، می‌تواند در مدت‌زمان کوتاه‌تری تکمیل شود.

از اشکالات نوسازی این است که نیاز به برنامه‌ریزی و توجه زیادی قبل و در طول فرآیند موردنیاز است. در نوسازی عناصر جدید خانه باید با المان‌های قدیمی مطابقت داشته باشد که ممکن است همیشه ساده نباشد.

از معایب دیگر نوسازی سرمایه‌گذاری بیش‌ازحد است که به معنای بهبود ملک فراتر از ارزش فروش مجدد آن است. برای جلوگیری از این معضل ابتدا باید با متخصصان مشورت کنید تا ببینید آیا نوسازی مقرون‌به‌صرفه هست یا خیر.

مزایا و معایب بازسازی

بودجه و هزینه لازم برای انجام پروژه یک تفاوت بازسازی و نوسازی است که به آن اشاره کردیم. از معایب بازسازی این است که می‌تواند گزینه گران‌تری نسبت به نوسازی باشد زیرا به منابع بیشتری نیاز دارد.

علاوه بر این، بازسازی زمان بیشتری می‌برد و ممکن است مجبور به یافتن مسکن جایگزین شوید و برای مدت‌زمان قابل‌توجهی نتوانید در خانه خود بمانید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که وقتی بازسازی می‌کنید، خانه ارزش احساسی و عاطفی قبلی خود را از دست می‌دهد.

از سوی دیگر، خوبی بازسازی در این است که مدیریت خانه‌های جدید آسان‌تر است و نیازی به نگرانی در مورد تطابق و هماهنگی بین عناصر قدیم و جدید نخواهید داشت.

مقاله پیشنهادی : اصول تعمیر و نگهداری ساختمان

علاوه بر این، بازسازی معمولاً نیازی به مشارکت بیش‌ازحد در فرآیند ندارد. شما به‌سادگی می‌توانید پروژه را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید و ازآنجایی‌که در حین بازسازی آن در خانه نخواهید بود، می‌توانید تا زمان تمام شدن پروژه کمتر درگیر مراحل کار شوید.

تفاوت بازسازی و نوسازی در چیست؟‌بین نوسازی و بازسازی کدام را انتخاب کنیم؟

با توجه به مزایا و معایب و تفاوت بازسازی خانه و نوسازی اگر به طراحی فعلی خانه خود دل‌بسته‌اید و بودجه کمی دارید و ملک شما نیاز به تغییرات جزئی که کم‌وبیش ساده هستند نیاز دارد، نوسازی را انتخاب کنید.

اگر موارد خاصی وجود دارد که می‌خواهید تغییر دهید، مانند ارتقاء سازه، برداشتن سقف‌های قدیمی، جایگزینی سیستم‌های الکتریکی قدیمی، یا تغییر اساسی در کف ممکن است بازسازی ضروری باشد.

در نوسازی معمولاً کار کمتری برای انجام دادن وجود دارد و بر خلاف بازسازی به مجوزهای کمتری نیاز است. اگر نوسازی شما مستلزم نصب کف‌پوش جدید یا انجام حداقل کارهای لوله‌کشی باشد، ممکن است اصلاً نیازی به مجوز نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *