دکوراسیون داخلی

مواردی که باید در دکوراسیون خانه سالمندان به آن دقت کرد

مواردی که باید در دکوراسیون خانه سالمندان به آن دقت کرد
امتیاز شما به این مطلب

بر اساس آماری که توسط بسیاری از مراکز نگهداری از سالمندان ارائه شده است، بحث دکوراسیون خانه سالمندان، رنگ و استفاده از المان های متنوع از دو نقطه نظر روحی و جسمی می تواند برای سالمندان مفید باشد. در ابتدا استفاده از ابزار مناسب مانند تخت خواب مخصوص، لامپ های بسیار روشن و سطح زمین غیرلغزنده می تواند سلامت جسمی آن ها را تا حد زیادی بهبود ببخشد. از سوی دیگر استفاده از رنگ بندی، همراه با وسایل بهداشت مناسب، روحیه آن ها را تا میزان زیادی بالا می برد. به عنوان مثال در بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده از رنگ سفید در خانه های سالمندان ممنوع اعلام شده و همین مسئله نشان می دهد رنگ تا چه حدی برای رفاه حال این افراد مهم است.

مواردی که باید در دکوراسیون خانه سالمندان به آن دقت کردمواردی که باید در دکوراسیون خانه سالمندان به آن دقت کرد

شاید برخی از مواردی که در این بخش اعلام می شود، برای شما بی معنی باشد. ولی مطمئن باشید اگر قصد دارید از سالمندی مراقبت کنید، این نکات می تواند به شدت برای شما کارساز باشد. فارغ از اینکه قصد دارید از پدر و یا مادر پیر خود مراقب کنید و یا نگهداری از سالمندان، حرفه شما به حساب می آید، تحت هر شرایط این نکات را به خوبی در نظر داشته باشید.

مواردی که باید در دکوراسیون خانه سالمندان به آن دقت کرداستفاده از رنگ های متضاد ولی روشن

تحقیقات روان شناسی نشان می دهد که رنگ بر روی روحیات کلی سالمندان تاثیر مثبتی دارد. به همین دلیل، مجموعه رنگ بندی هایی را معرفی می کنند که می توانند تا حد زیادی بر روی حال آن ها تاثیر داشته باشد. به عنوان مثال می توانید از رنگ کرم برای دکوراسیون خانه سالمندان استفاده کنید. ولی برای ایجاد تضاد از تابلوهای سرمه ای یا اکسسوری هایی با رنگ های گرم نیز بهره بگیرید.

مقاله پیشنهادی : 5 پالت رنگی خنثی برای داشتن خانه‌ای مدرن و مینیمال

تردد سالمندان را در نظر داشته باشید

حفظ سلامت جسمی سالمندان، یکی از اصلی ترین وظیفه های ماست که باید دقت زیادی به آن داشته باشیم. در صورتی که از فرشهای لیز استفاده می کنید، سرعت گیر فرش بکار ببرید تا مانع لیز خوردن افراد سالمند شوید. پیشنهاد می کنیم برای راحتی آن ها حتما از دمپایی های ابری استفاده کنید تا از صدمه وارد شدن به پاشنه پای آن ها جلوگیری کنید. از سوی دیگر، باید به کف خانه نیز دقت داشته باشید تا از سنگ های مناسب برای آن استفاده کرده و حتما گرمایش از کف را برای خانه خود در نظر داشته باشید.

به مبلمان بسیار دقت کنید

یکی از مشکلات متعددی که برای سالمندان ایجاد می شود، بحث مشکلات بینایی و برخورد با پایه های مبل است. به همین دلیل باید مسیر تردد آن ها را بررسی کرده و مبلمان را از مسیر آن ها خارج کنید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که سالمندان برای تردد از دسته های این مبل ها استفاده می کنند. پس، از تکون نخوردن آن ها مطمئن شوید. نکته آخر در این بخش از دکوراسیون خانه سالمندان، تعادل رنگی بین مبلمان و دیوار است که تاثیر مستقیمی بر روی روحیه آن ها دارد.

مواردی که باید در دکوراسیون خانه سالمندان به آن دقت کرداستفاده از نورپردازی مطمئن

در بخش پیشین گفتیم که چشم سالمندان به دلیل مشکلاتی مانند آب مروارید ممکن است به مرور زمان ضعیف شده و نتوانند به درستی موانع را ببینند. استفاده از نورپردازی مطمئن می تواند تا حد زیادی به سالمندان کمک کند تا فضا را بهتر دیده و راحت تر در خانه حرکت کنند.

مقاله پیشنهادی : طراحی آتریوم چیست و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟

مواردی که باید در دکوراسیون خانه سالمندان به آن دقت کردبکار گرفتن فضای مناسب برای انباری

استفاده از انباری ها و فضاهای مناسب برای نگهداری از وسایل سالمندان، یکی از بهترین روش ها برای نگهداری از آنهاست. معمولا سالمندان همراه با خود وسیله هایی دارند که باید از بهترین روش برای نگهداری آن ها استفاده کنید. به همین دلیل استفاده از کمد دیواری و یا روش های دیگر برای آرامش آنها و تسهیل نگهداری مناسب است.

استفاده از گلکاری در خانه

به منظور حفظ سلامت روحی سالمندان، باید از بهترین وسایل در خانه خود استفاده کنید. یکی از این راهکارها استفاده از گلکاری های مناسب با فضای خانه است. در چیدمان و دکوراسیون خانه سالمندان می توانید از گیاهانی مثل زامفولیا و پتوس استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق نشیمن منزل سالمندان

برای اینکه فضای مناسبی را در داخل اتاق نشیمن برای سالمندان ایجاد کنید، بهتر است از سبک مینیمال در خانه استفاده کنید. در این سبک از دکوراسیون، نیاز نیست از وسایل شلوغ کننده در خانه استفاده کنید و اتاق نشیمن را بسیار ساده طراحی می کنید. استفاده از نورپردازی مناسب و ایجاد فضایی برای ورود نور خورشید نیز در دکوراسیون خانه سالمندان بسیار کارآمد می باشد.

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی منزل سالمندان

بخشی که به شدت باید به آن اهمیت دهید، دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام است. در حمام برای سالمندان از دمپایی های سرعت گیر استفاده کنید تا راحت تر بتوانند از امکانات استفاده کنند. به شما پیشنهاد می کنیم سینک هایی را که در طرح چوبی ارائه می شوند، خریداری کرده و وسایل را در جایی قرار دهید که برای آنها قابل دسترسی باشند. به همین دلیل باید حوله ها، دستمال کاغذی و شامپو را بر اساس قد و شرایط آن ها در حمام قرار دهید.

دکوراسیون راه پله های منزل سالمندان

شاید افراد کمی به این مسئله دقت می کنند، ولی استفاده از وسایل مناسب برای بالا رفتن از پله ها می تواند تا حد زیادی به سلامت جسمی سالمندان کمک کند. به عنوان مثال استفاده از بالابرهای کنار پله می تواند یکی از بهترین روش ها برای خانه های بدون آسانسور باشد. ولی اگر خانه شما آسانسور دارد، حتما به سالم بودن آن ها پیش از رفت و آمد توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *